• PAYLAŞ

İnternet Kullanımını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

  • 18/07/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 710 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlara verilen oldukça arttı. Artık neredeyse her insanın elinde akıllı telefon bulunuyor ve hatta bazı insanlar birden çok akıllı telefon kullanıyor. Ancak akıllı telefonlar işe yaramasını sağlayan hiç şüphesiz ki internet bağlantısıdır. İnternet bağlantısı olmayan akıllı telefonlar ile yapılabilecek pek bir şey kalmıyor. Durum böyle olunca internet kullanımını dengelemek gerekmektedir. Bu yazımızda internet kullanımını azaltmanın yolları nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

1-) İnternetinizi Sürekli Kontrol Edin  

Akıllı telefonunuz ile internete girdikten sonra hangi uygulamanın çok fazla veri tükettiğini kontrol edin. Böylelikle hangi uygulamaya girdiğinizde dikkat etmeniz gerektiğini anlamış olacaksınız. Ayrıca internetinizi aşmamak için bu uygulamaları daha dikkatli kullanmanız gerektiğini anlayacaksınız.

2-) Kullanım Sınırı Belirleyin

Akıllı telefonlarda ayarladığınız mobil veriye geldiğinde uyarı verme gibi bir özellik mevcuttur. Örneğin 4 GB internetiniz varsa 3 GB’a geldiğinde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle internet paketinizi aşmaz ve fazla ücretler ödemekten kurtulabilirsiniz. Veriyi sınırlandırmak için Ayarlar kısmından Mobil Ağlar’a tıklayın. Burada kullanımı sınırlandıran yere tıklayın. Öneri olarak veri kullanımı sınırını internet paketinizdeki internet miktarının 1 GB altına koymanız daha sağlıklı olacaktır.

3-) Arka Plan Uygulamalarını Unutmayın!

Siz işiniz bittikten sonra interneti kapatmadığınız sürece, arka planda çalışan uygulamalar internet kullanmaya devam edeceklerdir. Uygulamalar ile işiniz bittikten sonra arka planda çalışan uygulamaları ve internetinizi kapatarak yüksek faturalardan kurtulabilirsiniz.

4-) Veri Tasarrufu Modunu Kullanın

Çoğu uygulamada internet kullanımını sınırlı tutabilmek amacıyla veri tasarrufu modu mevcuttur. Özellikle Google Chrome mobil uygulamasında oldukça fazla kullanılan bu mod, artık akıllı telefonlara özellik olarak da eklenmiş durumda. Bu sayede internette gezerken çok fazla düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

5-) Otomatik Oynatmaları Kapatın

Facebook kullanan bireyler için internet paketlerinin en büyük düşmanı hiç şüphesiz otomatik oynatmadır. Siz istemeseniz bile videolar otomatik olarak oynatıldığı için internet paketiniz çabucak tükenecektir. Bunun için Facebook ayarlarından otomatik oynatmayı kapatmalısınız. Aynı durum Whatsapp için de geçerli olmaktadır. Whatsapp’ta da gelen fotoğrafları ve videoları otomatik indirmeyi kapatmalısınız. Böylelikle internet paketiniz daha da uzun süre yetecektir.

6-) 4.5G Yerine 3G Kullanmayı Deneyin

Ülkemizde yeni olmasına rağmen artık neredeyse herkesin kullanmaya başladığı 4.5G, internet paketlerinin hızlıca tükenmesine neden oluyor. Çünkü görülen bir video 4.5G ile daha hızlı indiriliyor ve siz istemeseniz bile videoya tıkladığınız anda bütün video inmiş oluyor. Video indirildikten sonra siz istemeseniz bile artık internetinizden düşmüş oluyor. Bu yüzden 4.5G yerine 3G kullanarak internet kullanımınızı azaltabilirsiniz.

7-) Wi-fi Gördüğünüzde Kaçırmayın

Artık neredeyse her mekânda Wi-fi hizmeti verilmekte. Arkadaşlarınız ile bir mekâna gittiğinizde ilk işiniz Wi-fi şifresini öğrenmek olsun. Böylelikle internet paketiniz daha uzun süre yeterli olacaktır. Hem de bedava bir hizmet verilirken, onu kullanmış olursunuz.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉