• PAYLAŞ

İnternet Üzerinde Gizli Bir Şekilde Nasıl Gezinilir?

  • 12/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 563 görüntüleme

İnternet birçok zaman ihtiyacımızı karşılayan önemli bir mecra olması ile ön plana çıkmaktadır. Bizi eğlendirecek, güzel vakit kazandırabilecek çok sayıda site burada bulunmaktadır. Bunların içerisinde genelde güvenlik düzeyi üst siteler bulunsa da bazen bizde kontrolümüzü kaptırarak yanlış web sitelerine giriş yapabiliyoruz. Hangi sitelere girdiğimiz İP adı verilen ve bize özel bir numara ile isteyen kişiler tarafından rahatça görülebiliyor. Bu bize özel bir parmak izi gibi düşünülebilir. Eğer sizde bu parmak izi nedeniyle istediğiniz sitelere girmekte zorluk çekiyorsanız size tavsiyemiz internette parmak izinizi bırakmadan gezmeniz yollarını öğrenmeniz olacaktır.

Söylediğimiz gibi internet çok geniş bir mecradır. Sadece doğru yerlere bakmak istediğiniz her şeye rahatça ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Karda yürüyüp izinizi bir nebze olsun belli etmemek burada mümkündür. Tabi tamamen gizleyemeyiz ancak her önüne gelenin bizim nerelerde gezmiş olduğumuzu da öğrenmesinin önüne geçebiliriz. Bunu yapabilmek için farklı işlemler bulunmaktadır. Bunları doğru anda ve yerde kullanmak size bunu sağlayacaktır. Şimdi internet üzerinde parmak izinizi bırakmadan nasıl gezineceğinizi size adım adım anlatmaya çalışacağız. Anlatacağımız yöntemlerden sadece size uygun olanı tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Proxy

Sizin adınızı internette yönlendirme yapan proxy siteleri vardır. Bu sitelerin görevi sizin ip adresini kendi hafızasına alarak gitmek istediğiniz noktadaki internet sağlayıcısına kendi proxy adresini göndermesidir. Yani o siteye size ait olan ip adresi ile girmezsiniz bu vekil sucunun size atadığı adres ile giriş yaparsınız. İnternette çok sayıda ücretsiz sunulan proxy siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Saydam, yarım saydam ve tam anonim proxy hizmeti sağlayan sitelerden faydalanmak istiyorsanız ücret ödemeniz gerekebilir. Saydamlar genelde ücretsiz olarak bu hizmeti sunmaktadır. Ancak tam anonimi tercih ederseniz bu site sizden belirli bir ücret alacaktır.

Proxy sitelerini mantığını anlamadıysanız izlediğiniz hacker filmlerini aklınıza getirmelisiniz. Orada hacker’ın adresi bulunduğunda ekipler yola çıkıyor ve orada onu bulamıyorlardı. Bu durumun cevabı başka bir noktadan buraya yönlendirme yapıldığı anlamına geliyordu. İşte bu görevi yapanlar proxy siteleridir. Günümüzde çok sayıda yabancı sitenin engellenmesinin önüne geçmek için bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır. Sizde ücretsiz proxy sitelerinden yararlanarak internette rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza bir program olarak inerek çalışanları olduğu gibi web proxy şeklinde hizmet sunanları da vardır. Çok kısa bir süre kullanacaksanız web proxy hizmetleri yeterli olacaktır.

VPN

Proxy’in yeterli olmadığı noktada karşımıza VPN çıkacaktır. Açılımı virtual private network’dur. Bunun anlamı ise özel ağ’dır. Sadece belirli insanların erişebilecekleri ve mutlaka kimlik doğrulama isteyecek bir sistemdir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı alternatifler ile sunulmaktadır. VPN şu an için çok fazla kullanan insan bulunmamaktadır. Bunun nedeni kullanımının biraz karışık olmasıdır. Bir VPN ağına bağlanacaksanız sizden sunucu adı, kullanıcı adı ve şifre gibi talepler istenecektir. Bu bilgileri Windows üzerinde VPN ara yüzüne eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor. Şu ana kadar yayınlanan  internet tarayıcılar arasında bütünleşik VPN hizmetini sunan sadece Opera Browser olmuştur. Eğer sizde onu kullanmak istiyorsanız bilgisayarınıza operayı indirip kurabilirsiniz. VPN kullanımı karmaşık yapısı ile genelde bilgisayar ve internet ağları konusunda uzman olmayı başarmış kişiler tarafından kullanılmaktadır. Eğer sizde bu programı kullanacaksanız öncelikle kendinizi bu konuda geliştirmelisiniz. Yazımızın başında söylediğimiz gibi karda yürüyerek ayak izlerinizi bu gibi programları kullanarak göstermeden yapabilirsiniz. Biraz araştırma ve bilgi ile yapılabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉