• PAYLAŞ

Borsada Genel Olarak Yapılan Tüm Hatalar Nelerdir?

  • 12/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 520 görüntüleme

Borsa yatırım alternatifi konusunda yatırımcılara çok sayıda farklı enstrüman sunan finansal bir piyasa olması ile bilinmektedir. Bu konuda kendini sürekli geliştiren yapı son günlerde rekor üzerine rekor kırarak tarihini yeniliyor. Bu rekorların arkasında yatan nedenleri önceden görmeyi başaran bir yatırımcı doğru enstrümanları seçerek borsaya giriş yaptıysa şu an çok büyük bir gelir elde etmiş olabilir. Borsa da doğru ile yanlış arasında çok ince bir çizgi bulunmaktadır. Bu çizginin doğru tarafından olmak ancak bilgi ve tecrübe ile olacak bir durumdur. Piyasa girmeden gerekli tecrübe ve deyime olmadan hareket ederseniz büyük bir  hata yapmanız kaçınılmaz olacaktır.

Borsaya giriş konusunda ısrarlı olan hatta genel bilgi ve deneyim anlamında ortalamanın üzerinde olan kişiler bile büyük hatalar yapmaktan kaçamıyor. Borsada neredeyse tüm yatırımcıların yaptıkları genel ve basit hatalar bulunmaktadır. Bu hatalardan kaçmak için öncelikle onların neler olduğunu bilmenizde fayda var. Amaç hata hakkında bilgi sahibi olmak ve onu tekrarlayarak ondan zarar eden kişilerin yolundan gitmemektir. Borsada genel olarak herkesin yaptığı 3 temel ve önemli hata vardır. Şimdi o hataların neler olduğunu ve bunları yapmaktan nasıl kaçınacağınızı size detaylı  bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Amatör olarak piyasaya girdiğinizde sizde bunlardan uzak durarak az da olsa riskinizi düşürmüş olacaksınız.

Gereğinden fazla bağlanmak

Borsa da yatırım yapılan araçlar arasında ilk sırada hisse senetleri gelmektedir. Hisse senetleri şirketlerin piyasaya sundukları yatırım araçlarıdır. Bazen yatırımcılar kendilerini bu araçlara fazla bağlı hissedebiliyor. Futbol kulüp hisselerini buna örnek gösterebiliriz. Doğru anda piyasadan çıkılması gerektiğini bilseler de sevdikleri bir takımın hissesi olduğu için satarak ondan uzaklaşmayı başaramıyorlar. Bu da ortaya ondan zarar etme sorununu çıkarıyor. Bunun gibi çok sayıda örnek verebiliriz. Ya da sevdikleri bir akrabalarından miras kalan hisse senetlerini satmak istemediklerinde bu hatayı yapmaları kaçınılmazdır. Unutmayın onun size bıraktığı en unutulmaz şey size öğrettikleridir. Maddi anlamda bırakmış olduğu hiçbir şeyi hatıra olarak düşünmemelisiniz. Bu borsada yapılan genel hataların ilkidir.

İşlerin Bir gün Değişeceğini Ummak

Almak insanların en çok hoşuna giden aktivitelerden birisidir. Günümüzde ki tüketim çılgınlığı bunun bir göstergesidir. Ancak iş satmaya geldiğinde insanlar her zaman büyük bir sorun yaşar. Bu durum borsa içinde geçerlidir. Başarılı bir yatırımcı olsanız dahi iş elinizde bulunan hisse senetlerini doğru zamanda satmaya geldiğinde hemen bir duraksama yaşanır. Bunda ondan kazanılan gelirinde önemli bir etkisi olabilir. Zarar ettireceği çok belli olsa da belki günün birinde tekrar yükselişe geçer düşüncesi ile onu satarak doğru işlemi yapmakta çok geç kalınabiliyor. Burada unutmamanız gereken hisse senedinin uzun vadede kazandırıp kazandırmayacağını öğrenmek için elinizde tüm verilerin olmadığıdır. Ancak bu veriler sayesinde gerçekten kazanç elde edeceğine karar vererek onu satmazsınız.

forex

Plansız Hareket Etmek

Borsada işlem yapacaksanız kesinlikle bir stratejiniz olması gerekmektedir. İlgileneceğiniz hisse senetlerini belirlemeli. Aldığınız hisse senedini hangi bareme geldiğinizde satacağınızın bir stratejisi olmalıdır. 10 TL hisse başı tutarı aldığınız bir hisse senedini yüzde 10 yükseldiğinde satacağınızın kararını vermek bir stratejidir. Bu kararı vermeniz sizi az ve garanti para kazanma konusunda yardımcı olacak bir detaydır. Ancak bu sayede bir üstteki noktaya çıkabilirsiniz. Yani daha çok para kazanan insanlardan birisi olabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanız sizin genel anlamda borsadan para kazanmanız için çok önemli bir detaydır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉