• PAYLAŞ

İnternet Üzerinden Çocukların Kontrolü Nasıl Yapılır ?

  • 26/10/2016 - 14:06
  • 0 Yorum
  • 888 görüntüleme

İnternet Üzerinden Çocukların Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Günümüz de ufak olan çocukların da sosyal medya yada internet kullandığı bir devirde yaşıyorsunuz, bu kadar teknolojinin içinde çocuklarınızın güvenliğini ne kadar ciddiye aldığınızı hiç düşündünüz mü ? Peki, bu güvenliği sağlarken çocuklarınıza nasıl yaklaşmalısınız ? Bu yazımız da sizlere internet üzerinde çocuklarınızı nasıl kontrol edebileceğinizi ve bu sırada çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiğini detayları ile anlatacağız.

Teknolojinin giderek gelişmesi, kimi zaman çocuklar adına dijital ortamlar üzerinde tehlikeler  yaratabiliyor. Bir diğer yandan bakıldığında ise çeşitli  uygulamalardan tutun giyilebilir olan cihazlara kadar, çocuklarınızı takip etmenizin bir çok yolu bulunuyor. Çocuklarınız için neredeler, neyin peşindeler yada kiminle konuşuyorlar ? Gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir. Belki endişelerinizde haklı olduğunuz yanlarınızda olabilir.

Kafanızda bulunan bu sorular aklınızı kurcalamaya devam ediyorsa size önerebileceğimiz uygulamalar ve cihaz bulunmakta. Yine sizlerin de bildiği gibi çocuklar genel olarak aileleri tarafından takip edilmeyi yada izlenmeyi  sevmezler. Tüm siz bunları yaparken son derece gizli hareket edebilirsiniz ancak size tavsiyemiz çocuklarınıza karşı şeffaf olmanız, internetin ve aynı zamanda gerçek hayatın günümüzdeki tehlikeleri hakkında onlarla dürüst olarak detaylı paylaşım yapmanız.

Çocuklarınızı karşınıza alarak çevrimiçi ortamların güvenliği, olma  potansiyeli olan tehlikeleri hakkında konuşmalısınız ancak bunu yasak koyarak değil de, sizi daha kolay anlayabileceği gibi anlatmalısınız. Siz ve çocuğunuz aynı anda neyin güvenli yada neyin güvensiz olduğuna beraber olarak karar verip bunlara göre önlem almaya başlarsanız, emin olun ki çocuklarınız size çok daha fazla güvenecektir.

Doğru yolu bulmanız sizin için biraz zahmetli olsa da, emin olmalısınız ki imkansız değil ve önünüzde oldukça fazla seçenek var. Örnek olarak,  çocuklarınızın sosyal medyada yada telefon uygulamaları üzerinde  geçireceği süreye, beraber konuşarak karar verebilirsiniz fakat bu önerimiz her yaştan çocuk adına uygun olmayabilir. Bu nedenle en doğru kararı siz belirleyeceksiniz.

İnternette Çocukların Kontrolü İçin Kullanabilecek Uygulamalar Nelerdir ?

Çocuklarınızı güvende tutmak adına kullanmayı tercihe edebileceğiniz bir çok uygulama bulunuyor. Ancak asıl dikkat etmeniz gereken çocuklarınızı ürkütmemek ve sizi anlamalarını sağlamanız olmalı.

Bundan dolayı, internet üzerinde çocuklarınızı güvende tutmak istiyorsanız kullanmayı düşündüğünüz araçları ortak olarak kararlaştırın. Windows, Android, iOS ve Mac  platformları üzerinde en kapsamlı olan uygulamalardan bir tanesi Net Nanny uygulamasıdır. Uygulamada yıllık üyelik alabiliyorsunuz. Net Nanny uygulaması neredeyse tam kontrol sağladığını söyleyebiliriz, zaman yönetimi kontrolleri, internet filtresi, sosyal medya izlemesi gibi önemli bir çok kriter sunuyor.

Net Nanny uygulamasını bilgisayarlarınıza BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

internet-uzerinden-cocuklarin-kontrolu-nasil-yapilir-1

Sizlere önerebileceğimiz diğer bir uygulama ise çeşitli platformlar, cihazlar ve uygulamalar üzerinde kullanıma imkan tanıyan PureSight. Bu uygulama önlem olarak pornografik sitelere karşı koruma sağlarken aynı zamanda siber zorbalığa karşı da çalışıyor, yapılan sohbetleri izliyor ve bunun yanı sıra zaman sınırlaması koyuyor. Bu uygulamayı Net Nanny uygulaması ile aynı anda kullanıldığında çocuğunuz üzerinde tam olarak kontrol sağlıyor diyebiliriz.

PureSight uygulamasını bilgisayarlarınıza BU LİNK üzerinden indirebilirsiniz.

internet-uzerinden-cocuklarin-kontrolu-nasil-yapilir-2

Bu uygulamaların dışında Tinitell gibi giyilebilir olan cihazları da kullanabilirsiniz. Bu teknoloji ile beraber sadece internette değil, gerçek dünyada çocuklarınızı izleme şansınız var.

internet-uzerinden-cocuklarin-kontrolu-nasil-yapilir-3

Bu teknoloji sayesinde  endişelendiğiniz zamanlarda, çocuğunuzun nerede olduğunu kolaylıkla görebilir, acil durumlarda direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. Tabii ki bu araçlar sadece ufak çocuklar için geçerli olacaktır çünkü muhtemel olarak  belli bir yaştan sonra kullanmayı kesinlikle kabul etmeyeceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉