• PAYLAŞ

İnternetten Borsa Yatırımı Yapılır Mı?

  • 17/01/2017 - 08:54
  • 1 Yorum
  • 794 görüntüleme

İnternetten Borsa Yatırımı Yapılır Mı?

BORSA NEDİR?

Borsa en kısa tanımıyla dünya üzerindeki şirketlerden halka açık hale gelmiş olanların o anki kur üzerinden belirlenen değerlerine verilen isimdir. Her anonim şirket bir süre sonra halka açık hale getirilebilir. Bu durumda şirket hisseleri borsa üzerinden satılığa çıkarılır ve dileyen herkes o hisseleri alarak şirkete ortak olabilir. Daha sonra şirketin hisseleri gelişen durumlara paralel olarak ya artmakta ya da azalmaktadır. Aldığınız bir hisse birkaç saat içinde size çok büyük meblağlar da kazandırabilir aynı şekilde birkaç saat içinde yatırdığınız tüm parayı kayıp da ettirebilir. Bu tamamen sizin şansınıza be bilginize kalmış bir durumdur.

 İNTERNETTEN BORSA YATIRIMI YAPMAK MÜMKÜN MÜ?

Eskiden borsadan hisse almak isteyenler döviz bürolarına ve bankalara muhtaç durumdaydılar. Sürekli olarak bankaların kapısında hisse alım satım yapmak için zaman kaybediyorlardı fakat artık günümüzde internet ile beraber borsa yatırımı sanal alem üzerinden de yapılabilmektedir. Birçok borsa sitesi sizin için hizmet vermektedir. Bunlardan bazıları maliye bakanlığı tarafından onaylanmış onaylı sitelerdir. Diğer bazıları ise bağımsız çalışan onaylanmamış sitelerdir. Tabi ki işinizi garantiye almak istiyorsanız bakanlık tarafından onaylı siteleri tercih etmeniz gerekir.

 BORSA YATIRIMI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İnternet dünyası uçsuz bucaksız bir kuyu gibidir ve borsa da son yıllarda internette oldukça popüler hale gelmiştir. Biraz birikimi olan herkes birikimini arttırabilmek için borsaya girmekte ve biraz pazar araştırması yaptıktan sonra öngörülerine güvenerek hisse satın almaktadır. Alınan bu hisseler genelde anonim şirket hisseleridir. Bankaların da hemen hemen hepsi borsada işlem görmektedir. Peki, ama hisse senedi alımı yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor ve nasıl kar yapılabilir? Eğer borsadan hisse almayı düşünüyorsanız öncelikli olarak kendinize bir şirket belirlemeniz gerekir. Bu şirket öyle bir şirket olmalı ki o an kötü gidiyor veya stabil devam ediyor olması gerekiyor ve aynı zamanda bir süre sonra yükselişe geçecek bir firma olmalıdır. Böylece düşüşteyken o firmanın hisselerini satın alırsanız yükseldiği zaman çok büyük bir kar elde edersiniz. Bu durumu size birkaç örnekle anlatmaya çalışalım. Örneğin ele aldığımız şirket Galatasaray olsun.

Bildiğiniz üzere Galatasaray bir anonim şirket olarak borsada işlem görmektedir. Bazen Galatasaray hisseleri artmakta bazen ise çok fazla azalmaktadır. Örneğin Galatasaray şampiyon olduğunda hisseler tavan yapmakta ama Uefadan ceza aldığında ise hisseler batmaktadır. Geçen yıl Galatasaray mali kriterler nedeniyle Avrupa’dan men edildi ve hisseleri bir günde çok büyük bir çöküş yaşadı. Bu çöküşün Ardından Galatasaray ın şampiyon olma ihtimali bulunuyordu. Bazı akıllı yatırımcılar Galatasaray’ın şampiyon olarak hisselerinin tavan yapacağını öngördü ve çok ciddi yatırımlar yaptılar Galatasaray hisselerine ve nitekim öyle de oldu.

Galatasaray’ın şampiyon olduğu gecenin sabaha Galatasaray hisseleri yüzde 5 e kadar büyüdü ve o an yatırım yapmış herkes çok büyük paralar kazandı. İşte bu örnekte olduğu gibi sizin de yapmanız gereken şey bir süre sonra gelişeceğine inandığınız bir şirketin hisselerini satın almak olmalıdır. Bunu en kısa yoldan gerçekleştirmek ise internet üzerinden mümkündür. Forex gibi borsalarda işlem yaparak anında zengin olmanız mümkün.

           İnternetten borsa yatırımı yapacak bilgi ve donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden lisanslı bir borsa sitesine üye olmalısınız. İyi bir takip ve gözlemden sonra yatırdığınız paraların üç dört mislini birkaç saat içinde kazanabilirsiniz. Borsada küçük balık büyük balığı yer ve bunun bilincinde olarak yatırımlarınızı yüksek tutmanız gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


nasilyapilir com
Deniz Elkul - 21/01/2017 - 12:49

Peki güvenlimi bu yöntem diğerlerine göre ?

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉