• PAYLAŞ

İnternetten Nasıl Film İzlenir?

  • 10/06/2017 - 01:11
  • 0 Yorum
  • 946 görüntüleme

Bildiğiniz gibi günümüzde internet üzerinden yapılan çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Bunlardan birisi de film izlemektedir. Sektör o kadar büyük olduğu için birçok film sinemalar ile birlikte internette izlenme fırsatı sunulmaktadır. Tabi bu yöntemlerin legal ve illegal olan tercihleri de bulunmaktadır. İnsanlar internetten ücretsiz bir şekilde çok sayıda filmi rahat bir şekilde izleme şansı bulabilmektedir. Tabi bu yasalar gereğince aslında yasak olan bir durumdur. Gerekli şikayetler gerçekleştirildiğinde bu filmleri lisans hakkını ihlal ederek yayınlayanlara büyük cezalar yansıtılmaktadır. Ancak günümüzde buna rağmen hem film izlemek hem de indirmek için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağız.

İllegal Yollardan Film İzlemek

Bildiğiniz gibi internet üzerinden film izlemek için tek yapmanız gereken arama motorları üzerinden belirli kelimeleri aratarak siteleri bulmak olacaktır. Bu yöntem günümüzde çok basittir. Peki, bu siteler üzerinden film izlettirenler bunu amme hizmeti olarak mı yapıyor. Tabi ki de hayır! Bu siteler internet üzerinden yasal yollardan reklam veremeyen bahis şirketleri tarafından kullanılıyor. Çok sayıda ziyaretçi çekme potansiyeli olan siteler doğru reklam anlaşmaları ile yüksek gelirler elde edebiliyor. Tabi bunun riskine de katlanmak gerekiyor. Gerekli mercilerle bu sitelerin kapanması için başvuru yapıldığında sistemler otomatik olarak ya filmleri kaldırıyor ya da tamamıyla kapatılıyor. Bunun için mahkemeye başvurmak gerekiyor. Film şirketleri bu konuda torrent sitelerine büyük bir savaş açmış olmasına rağmen şu ana kadar çok da etkili olduklarını söyleyemeyiz. Onlar daha çok göz önünde bulunan sitelere yönelmeyi tercih ediyorlar. Bununla birlikte çok az ziyaretçi çeken siteler faaliyetlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Günümüzde uygulanan cezaların sadece bu filmleri yayınlayan site sahiplerine uygulandığı biliyoruz. Yapılan tartışmalar ile ortaya çıkan sonuçlardan birisi de gelecekte internet üzerinden illegal yolları kullanarak film izleyenlerinde ceza alacağı yönünde çalışmalar yapılıyor. Tabi bu insanların internet üzerinden film izleme alışkanlığını ne kadar etkileyecek onu zaman gösterecektir. Ancak gelecekte bu konuda önemli çalışmalar yapılıyor diyebiliriz.

Legal Yollarla Film İzlemek

İnternet üzerinde özellikle ilk zamanlarda film izletmenin film şirketlerinin büyük bir kısmı karşı çıkıyordu. Ancak sektör o kadar büyük bir noktaya geldi ki artık herkes bu konuda çalışma yapıyor diyebiliriz. Dünya üzerinde bu alanda en ünlü olan film sitesi ise Netflix olarak karşımıza çıkıyor. Amerika merkezli şirket o kadar büyük bir gelire sahip ki şu an kendi filmlerinin yapımcılığını bile üstlenerek çeşitliliği arttırmaya çalışıyor. Tabi legal siteler konusunda en dikkat çeken detaylardan birisi de düzenli olarak aidat gibi para ödenmesidir. Televizyonda hizmet veren şifreli kanalların ve platformlarının internet üzerinde ki hali diyebiliriz. Bunun en büyük avantajı ise bir kez ödeme yaptığınız zaman en yüksek kalite ile film izleme fırsatına sahip olmanız ve sitede herhangi bir sorun ile karşılaşmamanızdır. Ülkemizde bu konuda gün geçtikçe yeni siteler açılıyor. Filmden daha çok dizi sektöründe gelişmiş bir ülke olduğumuz için bu alanda daha çok çalışma yapıldığını söyleyebiliriz.

Bu siteler ne kadar çoğalırsa illegal sitelerin sonu giderek yaklaşacaktır. Ancak bu sitelerin dezavantajlarından birisi filmin yayınlanması için öncelikle sinema salonlarından kaldırılması gerekiyor. Bu da belirli bir sürenin dolması anlamına geliyor. İllegal sitelerde ise filmin kaldırılması gerekmiyor. Sinema çekimi bile olsa beyazperde ile aynı anda filmi düşük kalitede olsa da izleme fırsatı sunuluyor.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉