• PAYLAŞ

İş Bulmak İçin Okulda ve Okul Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

  • 29/11/2016 - 14:42
  • 0 Yorum
  • 781 görüntüleme

İş Bulmak İçin Okulda ve Okul Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Eğitim hayatınızı lisede bitirdiniz ya da üniversite okumaya karar verdiniz. Onu bitirmenizin ardından iş hayatınıza adım atmaya hazırlanacaksınız. Günümüzde iş bulmak tahmin edilenden daha zor olabiliyor. Devlet kurumunda işe girmek isteyen yaklaşık 3.5 milyon aday geçen hafta sınava girdi. Bu rakamın çok çok altında insan bu şansa sahip olacak. Özel sektör de bir o kadar zorlu. Şirketler kalifiye eleman istiyorlar ancak iş hayatına başlamadan kalifiye olma şansınız yok. Bu büyük bir çelişki olarak karşımıza duruyor. Bu yazı da sizler okul yıllarında iş hayatına kendinizi nasıl hazırlamanız gerektiğini ve okul sonrasında iş başvurusu esnasına nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.
is-bulma-sureci-2

Özenle Yazılmış CV’niz Olmalı

İşe başvuracağınız şirket sizden mutlaka CV isteyecektir. Türkçesi özgeçmiş olduğunu hatırlatarak bunu baştan sağma şeklinde yapmayın. Özen gösterin ve orada olması gerekenler hakkında detaylı bir şekilde paylaşım yapın. Her detaya özen gösterin. Ve düzenin dışına çıkmayın ve abartmayın. Sade ve dikkatli bir yazılmış CV yeterli olacaktır.

Stajı Okul Yıllarında mutlaka yapın

Birçok okul stajı mezun olmak için zorunlu tutuyor. Gençler bu konuda tepki gösterse de gelecek yıllarında işlerine ne kadar çok yarayacaklarının farkında değiller. O an geldiğinde zaten iyi ki zorunlu tutmuşlar yoksa şimdi işsiz kalacaktım diyeceklerine eminiz. Stajınızı yukarıda bahsettiğimiz CV’niz de mutlaka geçirin. Bu detay sizi stajını yapmamış adaylar karşısında 1-0 öne geçirecektir. Maça bu skorla başlamak her zaman avantajdır.

Fırsatları Kaçırmamak ve Sabırlı olmak

Bazı insanların iş bulma süreçleri herkes den uzun sürebilir. Buna şansızlık diyebilir ya da nasipsizlik diyebilirsiniz. Ona göre hazırlık yapmalısınız ve mümkünse ailenizden bu konuda destek almalısınız. Çünkü sayısız başvuru yapacaksınız ve birçoğu sizin için olumsuzlukla sonuçlanacaktır. Bu noktada sabırlı olmak gerekiyor. İlk iş tecrübenizi düşük ücretle yapmaya kabul edebilirsiniz. Bir yılınızı boş bir şekilde iş arayarak geçirmek yerine tecrübe kazanarak geçirmeniz size avantaj sağlayacaktır. Şirketler günümüzde 1-7 yıl arası tecrübesi olanları işe almakta daha olumlu yaklaşıyor.

is-bulma-sureci

İş bulma sürecini kolaylaştırmak için Yabancı dil öğrenin

Ülkemizde yabancı dil eğitimi artık ilkokul sıralarına kadar geldi ancak onca yıl dil eğitimi alan bir bireyin en büyük sorunu İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşamamaktır. Bunda ezberci eğitim sisteminin çok büyük bir etkisi vardır. O nedenle dilinizi geliştirmek için farklı yollar arayın. Okul programları ile yurtdışına gidin. Sadece İngilizceyi öğrenmeniz şart değil dünyada geçerli olan farklı dilleri de öğrenebilirsiniz. Arapça öğrenmek, Arap ülkeleri ile iş yapan bir şirkette iş alımlarda adınızın ilk sıraya yazılmasını sağlayacaktır. Dil sizin iş arayış sürecinizi kısaltmanıza yardımcı olur.

Gündemi Yakından Takip Edin, Güncel Kalın

Ülke gündemimizin ne kadar hızlı değiştiğini düşünürsek bu biraz olacaktır. Ancak güncel haberleri takip etmek eğer çalışıyorsanız işiniz ile ilgili kararlarınızı doğru şekilde almanıza yardımcı olabilir. Eğer iş arıyorsanız gireceğiniz mülakatta size gündemle ilgili sorulabilecek sorular ile karşı karşıya bırakabilir. Bunun yanında ücretsiz olarak düzenlenen sosyal organizasyonlara mutlaka katılmalısınız. Orada alacağınız bilgi size bir fırsat oluşturabilir. Ya da yeni bir kişi ile tanışabilir ve farklı bir iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Her an hayatın içerisinde kalın, başvurunuzu yapıp evde sonucunu beklemek size stresten başka bir şey kazandırmayacaktır. İnsanlar ile birlikte olmak sizin için iş bulma sürecinizde bir avantaj olacaktır. Sürekli iş bulamadım ne yapmam gerekiyor diye düşünmekten kurtarması da bonusudur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉