• PAYLAŞ

İş Gününün Başlangıcında Yapılan 9 Hata Nedir?

 • 03/11/2016 - 21:25
 • 0 Yorum
 • 634 görüntüleme

İş Gününün Başlangıcında Yapılan 9 Hata Nedir?

İş gününün başlaması birçok çalışan tarafından düzenli olarak yapılan hatalar var. Herkes bu hataların hepsini yapmıyor ancak bazılarını mutlaka sizlerde yapmışsınızdır. Bu hataları yapmak işe motive olmanızı engellediği gibi üretkenliğinizin de düşmesine neden oluyor. Sizlere bu yazımızda sabah işe gittiğinde yaptığınız hataları yazmaya çalışacağız. Bu hatalardan kendinizi ulaştırmak daha yüksek bir performans sergilemenize yardım olacağıdır. Herkes yanlış yapabilir ancak önemli olan bu yanlışların farkına varmak ve hatalarınızı düzeltmektir. Business Insider dergisinde yapılan açıklamada çalışanların neden bu hataları yaptığı ve hatalardan kurtulmaları için ne yapmaları gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmış bizlerde size aktarmaya çalışacağız.

is-yerinde-yapilan-hatalar

 1. İşe Geç Kalmak

Bu durumu istisnasız herkesin en az bir kez yaşadığını söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalarda patronların işe geç gelen çalışanlarını daha tembel olarak gördüğünü söylüyor. Hatta işe geç kalan çalışan geç kaldığı süreyi telafi etmek için işten geç çıksa da bu algı değişmiyor. Onun için işe geç kalmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü ileri de yapılacak performans değerlendirilmesinde işinize son verilebilir.

 1. İş Arkadaşlarınızla Selamlaşmamak

İster personel olun ister patron iş yerinize geldiğinizde sizinle birlikte çalışan insanları selamlamamak sizin hakkınızda kötü düşüncelerin oluşmasına neden oluyor. Bu tip insanlar genellikle soğuk ve sert bir kişi olarak tahmin ediliyor.

 1. Kahve İçmek

Özellikle son yıllarda yoğun iş stresinden kurtulmak ve daha yüksek performans göstermek isteyenler  düzenli olarak sabah kalkar kalkmaz kahve içiliyor. Ancak bunun yanlış olduğu söyleniyor. İş yerinize geldikten en az yarım ya da 1 saat sonra kahve içmenin daha iyi olduğu araştırmalarla ortaya konulmuştur.

 1. Tüm Maillere Yanıt Vermek

İş yerine gidip bilgisayarınızı açtığınızda ilk yaptığınız tüm maillere bakmak ve hepsine cevap vermekse yanlış bir yolda olduğunu söyleyebiliriz. Yapılması gerekenin ise öncelikle tüm mailleri göz ucuyla kontrol edip ardından önemli gördüklerinizi işaretlemeniz gerektiği söyleniyor. Diğerleri için ayrı bir plan yapabileceğiniz bu sayede önemli işleri öncellikle halledeceğiniz söyleniyor.

 1. Programsız Çalışmak

Çalışmanızı plansız yapmak sizin veriminizin düşmesine neden olacağını söylemeliyiz. Bunun için iş yerine gitmeden özellikle geceden bir program çizip ona göre hareket etmeniz tavsiye ediliyor. Gün sonunda önemli bir işi unutmamış olursunuz.

 1. Kolay İşleri Önce Yapmak

İnsanlar güne stresli başlamamak için ilk olarak en kolay gördükleri işleri yapmaya odaklanıyorlar. Ancak gün başlangıcında bulunun enerjinizi bu işlerle boşa harcayarak zor işlere geldiğinizde veriminiz düşüyor. Bunu engellemek için işlere zor olandan başlamanız gerekiyor.

is-yerinde-yapilan-hatalar-1

 1. Aynı Anda Çok Sayıda İş Yapmak

On parmağında On Marifet değimini mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak bu marifetleri sıra ile göstermeniz önemli bir nokta olacaktır. İş yerinde iki kişi aynı anda yapmaya çalışmak çok verimli çalışmanızı sağlamayacaktır. Tersine veriminizin düşmesine neden olacaktır. Onun için adım adım ilerlemelisiniz. Bir işi bitirip diğerine öyle geçmek doğru olandır.

 1. Olumsuz Düşünceler

İş yerinize geldiğinizde dün gece yaşadığınız olumsuz olayı ya da sabah eşiniz ile yaptığınız tartışmalardan uzaklaşmanız çok önemlidir. Bunları geride bırakmanız için yapmanız gereken nasılsa şu an çözme şansım yok işten sonra hallederim düşüncesini benimseyerek işe başlamanızı tavsiye edebiliriz.

 1. Toplantı Yapmak

Birçok iş yerinde sabah ilk olarak toplantı yapılıyor. Ancak yapılan araştırmalarda sabah enerjisini bu gibi işlere harcamanın iş verimliliğinin düşmesine neden olduğu söyleniyor. Onun yerine yapılması gereken yüksek konsantrasyon gerektiren işlerin sabah yapılması, toplantılarında öğleden sonraya bırakılmasıdır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉