• PAYLAŞ

Başarı İçin Pazartesi Gününe Nasıl başlamalısınız?

 • 04/11/2016 - 03:35
 • 0 Yorum
 • 686 görüntüleme

Başarı için Pazartesi gününe nasıl başlamalısınız?

Pazartesi, denildiğinde birçok insanın tüyleri havaya kalkıyor. Bu konuda yapılan çok sayıda araştırma bu günün hafta sonundan çıkmanın etkisi ile birlikte insanların rahatlıktan vazgeçerek işe gitmesinden kaynaklanmasından bu şekilde tepki verildiğini ortaya çıkarıyor. Pazartesi sendromu olarak da isimlendirilen bu sorunun sizin iş hayatınızda verimsiz bir şekilde çalışmanıza neden olduğunu da ekleyelim. Bu yazımızda sizlere pazartesi günü verimli bir şekilde çalışmanıza yardım edecek 15 adet bilgi paylaşacağız. Bu bilgileri başarılı insanların yaptıkları çalışmalardan toplayarak size sunuyoruz. Eğer başarıyı istiyorsanız bu şekilde pazartesi gününüzü geçirmeniz çok önemlidir.

pazartesi-sendromu

 1. Erken Kalkmak

Başarı için pazartesi günü yapmanız gereken ilk şey erken kalkmaktır. Onun içinde Pazar akşamı erken yatmanız çok önemlidir. Yani eğlencenin dozunu fazla kaçırmadan hafta içi yatma saatinde yatakta olmanız çok önemlidir.

 1. Egzersiz

Ne kadar erken yatsanız da pazartesi günü olduğunu bilerek kalkmak sinirlerinizin gerilmesine neden olacaktır. Vücudunuzu hazırlamak için ve dinç olmak için sabah kalktığınız ilk iş egzersiz yapmak olmalıdır.

 1. Kahvaltı

Hızlıca geçiştirilen kahvaltılar gün içinde enerjinizin hızlıca düşmesine neden olacaktır. Özellikle pazartesi günleri, onun için güzel bir kahvaltı yaparak güne başlamalısınız. Pazartesi sendromunu yenmenizde size yardım edecektir.

 1. İşe Erken Gidin

Başarılı insanlar özellikle pazartesi günleri işe olduğundan daha erken giderler. Bu size pazartesi gününün öğleden sonra gibi gelmesine sağlar ve psikolojik olarak hazır olmanıza yardım eder.

 1. Takviminizi kontrol edin

Başarılı insanların bir diğer alışkanlığı da o gün gelmeden özellikle Cuma’dan takvimlerini kontrol ederek kötü bir sürprizle karşılaşmamaya çalışırlar.

 1. Masalarını toplarlar

Eğer Cuma günü masanızı toplamadan çıkmadıysanız ilk iş olarak pazartesi sabahı masanızı temizlemelisiniz. Önemli belgeleri bir kenara ayırmalı gereksizleri çöpe atmalısınız.

 1. Beklenmedik projelerin günü

Pazartesinin sevilmemesinin bir diğer nedeni de planda olmayan gelişmelerin yaşanmasıdır. Başarılı insanlar bunun için kendilerine zaman yaratırlar.

 1. Ekip ve patronu selamlamak

Moral olarak yüksek bir yerde başlamanız bir gün olacağı için iş yerinize gittiğinizde ilk olarak etrafınızda bulunan herkesi güler bir yüzle selamlamanız önemlidir. Bu hem sizi motive edecektir hem de etrafınızda ki insanları.

pazartesi-sendromu-2

 1. Yapılacaklar Listesi

Pazartesi günü ilk olarak kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlamalısınız. Bu liste sizin şaşkınlığınızı üzerinizden atmanıza ve işe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Başarıları hatırlayın

Daha önce yaptığınız ve başardığını projeleri kafanıza canlandırın. Bu sizin yeni işlere daha istekli bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle pazartesi günleri çok yardımı dokunacaktır.

 1. E-Mail Kargaşası

Pazartesi günü bilgisayarınızı açtığınızda çok sayıda mail ile karşılaşırsınız. Bunun zamanınızı çalmanızı istemiyorsanız öncellikle gerekli olanları cevaplayın diğerlerini sonraya bırakın.

 1. Zor işlere öncelikli verin

Pazartesi işe zor geldiğinizi düşünürsek öncelikle basit işleri yapmak az olan enerjinizi kısa sürede harcamanıza neden olacaktır. Onun için önceliğinizi zor işlere vermeye dikkat edin.

 1. Güler Yüz

Unutmayın sadece siz değil etrafınız da ki insan aynı sorunla mücadele ediyor. Hem onları motive etmek hem de kendiniz motive olmak için içinizden gelmese dahi güler yüzlü olmaya çalışın.

 1. Nezaket

Canınızı sıkan bir durum mutlaka olacaktır. Özellikle pazartesi günleri bu sorun başınıza geldiğinde ne olursa olsun nazik davranmaya çalışın. Çünkü sorunlar halledilir ancak kırılan kalpler kolayca tamir olmaz.

 1. Hayır!

Etrafınızda ki insanlar özellikle pazartesi günleri işten kaçmak isterler onun için size tekliflerde bulunurlar. Hayır demeyi bilmelisiniz. Çünkü bu canınızın ekstra sıkılmasına neden olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉