• PAYLAŞ

İş Hayatını Sabote Eden Faktörler Nelerdir?

  • 07/01/2017 - 12:47
  • 0 Yorum
  • 701 görüntüleme

İş Hayatını Sabote Eden Faktörler Nelerdir?

Günlük iş yaşamının içerisinde birçok çalışanın en önemli derdi verimli bir şekilde çalışamamaktır. Verimli çalışabilmek için etrafınızda bulunan ve çalışma düzeninizi sabote eden faktörlerin var olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Ancak onları gerekli birer uğraş olarak gördüğümüz için sabote eden faktörler olarak görmüyoruz. Bu yayınımızda sizlere iş hayatını sabote eden faktörlerin neler olduğunu paylaşmaya çalışacağız. Çalışmaya vermeniz gereken enerjiyi bu gereksiz faktörlere ayırarak çalışma azmimizi boş işlere harcamamıza neden olan faktörleri öğrendiğiniz de onlardan kurtulmanız daha kolay olacaktır.

Telefon

Akıllı telefonlar hayatımızda bize bir çok kolaylık sağlasalar da enerjimizin büyük bir kısmının yok etmesine neden olmaktadır. Bir işimiz olsa da olmasa da bir bağımlı gibi davranarak çok kısa sürelerde telefonu elimize alarak karıştırmak istiyoruz. Bundan kurtulmak için iş esnasında cep telefonumuzun bize bildirim göndermesini engellemeli ya da onu kendimizden uzak tutmalısınız.

Mailler

Bilgisayar başında çalışmak zorunda olan kişileri avucuna almış en temel sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. İş için gelen mailleri kontrol etmeyi buna dahil etmiyoruz. Reklam için gönderilen mailler, promosyonlar ve alışveriş için gelen mailler zamanımızın boşa harcanmasına neden oluyor. O nedenle gereksiz mailleri işaretlemeli ve bunları okumaktan uzak durmaya çalışmalısınız.

Gereksiz Yer Verilen Molalar

Mola iş hayatında gereklidir. Ancak tam bir işe odaklanmışken aniden aklınıza mola vermek geldiğinde bundan uzak durmalısınız. Çünkü bu sizin tüm odağınızın dağılmasına neden olacaktır. Bu da sizin zaman ve enerji kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Molalarınızı çok iyi planlamalı ve aşırı ihtiyacınız olmadığı sürece molaya çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

Hayır Diyememek

Bir çalışanın belki de en büyük soru iş arkadaşlarından gelen bir teklife hayır diyememesidir. Günümüzde özellikle birçok insan kendi işini başkasına yaptırmak için olsa da olmasa da teklif de bulunuyor. Eğer bunlara hayır diyemezseniz işinize vermeniz gereken enerjiyi başka işlere ayırmak zorunda kalırsınız. Bu da sizin motivasyonunuzu bozacaktır. Gerektiğinde hayır diyebilmeyi öğrenmelisiniz.

Çalışma Ortamındaki Dağınıklık

Eğer çalışma ortamınızda bir düzen yoksa ve masanızın üzerinde aradığınızı bulamıyorsanız bu sizi zor çıldırtacaktır. O nedenle kendi çalışma masanızda her malzemenizin belirli bir yeri olmalıdır. İşiniz bittiğinde onu yerine koymak size belirli bir düzen sağlayacaktır. Örneğin kalemleriniz için bir kalemliğin olması ve işiniz bittiğinde onu oraya koymanız.

Bozuk Çalışma Malzemeleri

İşiniz sırasında yardımcı olacak aletlerden bazılarının bozuk olması motivasyonunuzun dağılmasına ve konsantrasyon kaybı yaşamanıza neden olur. Örnek olarak zımbaları verebiliriz. İçinde bulunan zımba malzemesinin bitmiş olması ve sizde yedeğinin bulunmaması bir sıraya soktuğunuz dosyalara zımbalama istediğiniz olması nedeniyle sizi arayışına sürükleyecektir. Onun için işe başlamadan tüm malzemelerini kontrol etmeniz önemlidir.

Uyku Sorunu

İşiniz esnasında sürekli olarak uykunuz geliyorsa bu sizin bir uyku sorununuzun olduğu anlamına gelmektedir. Bunu işinize etkilemesi için dışarıdan yardım olarak çözmelisiniz. Çünkü uyku sizi yorgun hissettirecek ve işe odaklanmanızı engelleyecektir.

Özel Hayatta Sorunlar

Birçok insan özel hayatında yaşanan sorunları iş hayatına da yansıtmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken dünyalarınızı birbirinden ayırmak olmalıdır. İş yerinize adım attığınız anda aklınızda özel hayatınızla ilgili tüm sorunları geri itmelisiniz. Bu sizin canınızı ne kadar sıkarsa sıksın bunu yapmanız işinizi en iyi şekilde yapmanız için size yardım edecektir.

Boş Konuşan iş Arkadaşları Ve sosyal medya

Etrafınızda sürekli olarak konuşan ve konuştuğu kelimelerinin büyük bir kısmı boş olan insanlardan uzak durmalısınız. Günümüzde bunun farklı bir yolu da sürekli sosyal medyadan size istek gönderen iş arkadaşlarıdır. Sosyal medya hesaplarınızdan gelen bildirimleri kapatmanız etkili bir çözüm yolu olacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉