• PAYLAŞ

Tatile gitmek için birikim yapmanın yolları

  • 07/01/2017 - 16:48
  • 0 Yorum
  • 772 görüntüleme

Tatile gitmek için birikim yapmanın yolları

Yazın gelmesine daha uzun bir süre var. Yaz geldiğinde ilk aklınıza gelen tatile gitmek olacaktır. Uzun bir süre boyunca kış ve işleriniz nedeniyle olduğunuz yerden ayrılamadınız ve biriken stresinizi atmak için güzel bir tatil yapmak tabi ki de hakkınızdır. Bu yazıda sizlere tatile gitmek için birikimi nasıl yapacağınız hakkında başlıklar halinde bilgi vermeye çalışacağız. Tasarruf ve birikim ile birlikte yazın yapacağınız tatilin durumuna göre birikiminizi yükseltebilirsiniz. Öncelikle yapmak istediğiniz tatilin maliyetini belirlemelisiniz. 5 yıldızlı otelde unutulmaz bir tatil mi yapmak istersiniz yoksa sakin bir belde de rahatlatıcı bir tatil mi istersiniz bunu belirlemeniz önceliğiniz olmalıdır.

Gereksiz Harcamaları Hayatınızdan Çıkarın

Tatil için biriktirmeniz gereken miktarı belirledikten sonra yapmanız gerekenlere geçebiliriz. Örneğin 5000 TL yapmak istediğiniz tatil için yeterli olacağını düşündünüz. İlk olarak bu miktara ulaşabilmeniz için hayatınızda olan gereksiz harcamaların tamamından kurtulmalısınız. Gereksiz harcama o an hayatınızı idare etmeniz için gerekli olmayan harcamalardır. Örneğin bir çanta aldınız ve o çanta uzun bir süre sizin ihtiyacınızı görebilecekken gidip farklı renkte aynı çantadan almanız gereksiz bir harcamadır. Bunun gibi harcamalardan kurtulmanız sizi daha rahat birikim yapmanıza yardım edecektir.

Harcamalarınızı Not Edin

Tatil için yapacağınız birikimi aylık olarak belirledikten sonra o miktara ulaşabilmeniz için bütçenizde nasıl birikim yapabileceğiniz yöntemleri belirlemelisiniz. İlk olarak tüm harcamalarınızı tek tek not ederek başlamalısınız. Bir ay boyunca harcamalarınızı not ettikten sonra gereksiz olanları belirlemeli ve onlardan kurtulmanın yollarını ayırmalısınız. Bu da sizin daha kolay ve istediğiniz şekilde birikim yapmanıza yardım edecektir.

İndirimleri Takip Edin

Tabi ki tüm harcamalarınızdan bir anda kurtulamazsınız. Çünkü hayatınızın akışı bunu gerektirir. Hayatınızı devam ettirmeniz için gerekli olan alışverişleri yaparken indirimleri yakından takip etmeniz çok önemli. İhtiyacınız olan ürünü almak için indirimleri takip etmek size tasarruf yapmanız konusunda yardım edecektir. Ancak indirimli bir ürün diyerek alışverişin sınırını aşmamaya dikkat edin.

Birikimi Alışkanlık haline getirin.

Alışkanlık kazanmak çok zor bir yetenek diyebiliriz. Yapılan araştırmalar 21 gün devamlı olarak bir şeyin tekrarlanmasının alışkanlık kazanmak için yapılacak ilk adım olduğunu söylüyorlar. Kısaca 21 gün boyunca kenara 10 TL koymanız size alışkanlık kazandıracaktır. 66 gün sonunda ise artık onu yapmadan gününüzü noktalama şansınız olmayacaktır. Bunu birikimi alışkanlık haline getirmek için uygulayabilirsiniz.

Dışarıda Sık sık yemek yemeyin

Sosyalleşmiş için olsun rahatlamak için olsun ya da evde yemek yapma derdine düşmemek için sıklıkla dışarıda yemek yemeye gidiyor ya da eve yemek söylüyorsanız bu alışkanlığınızdan kurtulmalısınız. Çünkü bu alışkanlığınız hem sağlığınız hem de geleceğiniz acısından size zarar verecektir. Bu yöntem sağlıklı bir beslenme şekli olmadığı için uzun vadede size zarar vereceği gibi, yüksek miktarda harcamaya neden olacağını için maddi olarak sizi zorlayacaktır. Dışarıdan söyleyeceğiniz her yemeğin ortalama fiyatı 15 TL dersek ayda 10 kez söylemeniz 150 TL boşa para harcamanız anlamına gelmektedir.

Yatırım Yapın

Yatırımlarınız sayesinde biriktirmek istediğiniz tatil masrafınıza daha rahat ulaşabilirsiniz. Tabi bunda akıllı tercihler yapmanızın avantajı olacaktır. Garanti bir yol olmasını istiyorsanız bir portföy hesabı oluşturmanız doğru tercih olacaktır. Örneğin altın, dolar ve Euro üzerinden bir portföy size daima kazandıracaktır. Çünkü birisi düşüş eğiliminde olduğunda diğeri mutlaka yükseliş eğilimi içerisinde olacaktır. Yatırım hedefinize ulaşma konusunda size önemli bir destek sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉