• PAYLAŞ

İş Oluşturmada İlk Adım Nasıl Atılır?

  • 25/09/2016 - 14:13
  • 0 Yorum
  • 888 görüntüleme

İş Oluşturmada İlk Adım Nasıl Atılır?

Hayatınızda yapmadığınız bir işle ilgili bir fikir buldunuz. Ancak ne yapacağınız tam olarak bilmiyorsunuz. İşe nereden başlamanız gerektiğini, etrafınız da kimlerin olması gerektiğini, sermaye konusunda miktarın ne olması gerektiği gibi konuların hiçbiri hakkında bilginiz yok.

Aslında çok da endişe etmeniz gerek yok. Yukarıda sorduğumuz ve endişelenmenize neden olan faktörlerden hiç birisi en zor kısmı değildir. Eğer yukarıda saydığımız aşamalara gelmeyi başardıysanız işin büyük bir kısmını atlatmışsınız demektir. İş kurarken en önemli ve ilk adım işin fikrini ortaya çıkarmaktır. Yani temel olarak da isimlendirebiliriz ya da ruh olarak da önemli olan o kısmı ortaya çıkarabilmektir.

is-olusturmada-ilk-adim-1

Biz sizlere doğru iş fikrini nasıl oluşturacağınız konusunda bilgi vermeye çalışacağız. İş fikrini bulmak için insanların üzerinden gitmeniz gerekiyor. Çünkü pazarı onlar oluşturuyor. Onun için ilk yapmanız gereken insanların ihtiyaçlarını analiz etmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz alanda ki insanları bulamadıkları ihtiyaçlarını karşılamak için uzaklardan yardım talep ettikleri konu sizin iş alanınız olabilir. Örneğin büyük bir şehirde hırsızlık vakası çok olur. Aileler evlerini ve iş yerlerini korumak için hırsızlık alarmına ihtiyaç duyabilir. Bu sizin iş fikrini olabilir.

İş fikrini bulurken dikkat etmeniz bir başka detayda bilgi, birikimiz ve becerinizin yapacağınız işe ne kadar uygun olup olmadığıdır. Güvenlik konusunda bilginiz varsa alarm işine girebilirsiniz. Ya da teknoloji konusunda bilginiz olması da size bu işi yaptırabilir.

Ama illa bilginiz yeterli değil diyerek güzel ve parlak bir fikirden vazgeçmeniz gerekmiyor. Bu konuda ilk olarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Müşterilerinizin sizden isteyecekleri her hizmete ve soracakları her soruya detaylı cevap vermeniz sizin için gereklidir.  Beceride, bilgi de yeteneklerde geliştirilebilir bunu sakın unutmayın.

Fikri uzun araştırmalar ve düşünme süreçleri sonucunda buldunuz ilk yapmanız gereken iş Pazar araştırması yapmaktır. Güvenlik işini yapmayı kafanıza koyduğunuz çevrenizde o işle ilgili bir açık varsa mutlaka işe giriş yapmalısınız. Ancak insanların bu yönde bir talebi yoksa yanlış bir girişim yapmış olursunuz. Rakiplerin gücüne ve büyüklüğüne dikkat etmekte çok önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉