• PAYLAŞ

İstifa Etmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular Nelerdir?

  • 07/12/2016 - 17:09
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

İstifa Etmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular Nelerdir?

İnsanların bir çoğu çalıştıkları işten memnun değiller. Bu konuda mutlaka bir araştırma yapılmıştır. O araştırmanın sonuçlarını bilmiyoruz ancak çalışanların yarısından fazlası işinden memnun çıkmadığına eminiz diyebiliriz. Çünkü gün içerisinde karşılaştığımız insanların birçoğu işlerinden dert yanacaktır. İnan ki yapılacak iş değil ancak başka ne iş yapabilirim bilmiyorum yada az kaldı istifa edeceğim giyenleri mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak istifa etmek kolay bir hadise değildir. Bin bir emekle girdiğiniz işten ayrılmak ve kazanılmış tüm haklarınızdan vazgeçmek öyle kolay yapılacak bir iş değildir.

Ancak istifa etmeye kesin kararlıysanız öncelikle aşağıda yazacağımız soruları mutlaka kendinize sormalısınız. İlk olarak Neden istifa etmek istiyorum? sorusuna cevap vererek başlayabilirsiniz. Yaptığınız iş sizi hasta mı ediyor, yoksa elde ettiğiniz gelir sizin için yeterli değil mi? Eğer geçerli bir bahaneniz yoksa işten istifa etmek istemenizin sebebi yoktur diyebilirim. Bunun haricinde kendinize sorabileceğiniz diğer soruları sıra ile paylaşalım.

İş Yaparken Kendinizi Nerede Hayal Ediyorsunuz?

İş yerinde olan insanlar güç içerisinde mutlaka kendilerini daha rahat bir yerde hayal ederler. Sizin ki de böyle bir durumsa sizin istifa etmeniz için geçerli bir sebep değildir. Ancak hayaliniz başka bir işi yapmayı içeriyorsa istifa süreciniz başlamış demektir. İş yerinde hayal kurulmasının en büyük nedeni kişinin işine gerektiği kadar odaklanmamasından kaynaklanıyor. Profesyonel bir şekilde işine odaklanmayan kişiler hata yapma sayılarını gün geçtikçe arttıracaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken sorunun çalıştığınız işte mi yoksa sizde mi olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Ardından istifanızı düşünebilirsiniz.

İş yerinde Mutlu Olmak için ne gerekiyor?

İstifa etmek isteyenlerin nedenleri farklılık gösterir. Ancak en temel neden olan iş yerinde kendini mutlu hissetmemekten kaynaklanır. İlk olarak sizin iş yerinizde nasıl mutlu olacağını belirlemeniz gerekiyor. Yaptığınız iş nedeniyle mutsuzsanız işinizi değiştirmek istemeniz de haklılık payı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mutlu olmanızın önünde beraber çalıştığınız insan bulunuyorsa üstlerinizle bu durumu konuşmalısınız. Ya da ortamın çok basık olması hasta olmanıza neden oluyorsa daha rahat bir konuma geçmek istediğinizi belirletebilirsiniz. Bu da iş yerinizde ki mutlu olmanızı engelleyen sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır?

Aldığınız Maaş yeterli gelmiyor mu?

İstifa etmeyi kafaya koydunuz. Ama para konusunda ne kadar dayanabileceğiniz konusunda emin değilseniz ve endişe duyuyorsanız bazı soruları cevaplamanız gerekiyor. İstifamın ardından ne kadar sürede iş bulabilirim ya da işsiz kalmak beni maddi olarak ne kadar kötü bir duruma sürükleyecektir sorularına cevap vermeniz gerekiyor. Borcunuz varsa istifa etmeyi uzun bir süre rafa kaldırmalısınız. Ülkemiz de ki işsizlik sorununu göz önüne alırsak uzun bir süre işsiz kalabilir bu da sizi maddi olarak zor bir duruma sokabilir.

İstifa Kararı Almak Mantıklı mı?

Bu yukarıda bahsettiğimiz detaylara baktığında istifa etme kararınınız ne kadar gerçekçi olduğunu öğrenin. Etrafınızda sizi mutsuz eden insanlar varsa ondan kurtulmanın yollarını arayın. Ancak eğer yaptığınız iş nedeniyle mutsuz oluyorsanız bu konuda yapabileceğiniz bir iş yoktur. Kesinlikle istifaya karar verdiğiniz de ise hızlı hareket etmeyin. Öncelikle yapabileceğiniz işleri belirleyin ve onlara başvuru yapın. Eğer yapabilirseniz mülakatlara katılın ve kendinizi garantiye aldıktan sonra istifa edin. Çünkü bunu yaparsanız işten ayrıldıktan sonra maddi olarak zor duruma düşmemiş olursunuz. Para nedeniyle işten istifa etmek istiyorsanız öncelikle patronunuzla konuşun ve ondan maaşınıza zam yapıp yapmayacağını öğrenin. Bu şartlarda imkanı yok ister çalış istersen de istifa et derse karar size kalıyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉