• PAYLAŞ

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Azaltılır?

 • 07/12/2016 - 16:57
 • 0 Yorum
 • 834 görüntüleme

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Azaltılır?

Kredi kartları hayatımıza gireli çok uzun bir zaman oldu. Dikkatli kullanıldığın da bizleri ekonomik anlamda çok rahatlatma özelliği bulunuyor. Ancak ülkemiz vatandaşları bu konuda bir türlü istenilen seviyeye gelmeyi başaramadı. Kredi kartı borcunun onların gelirlerinden ödeneceğini bir türlü anlayamadıkları için sürekli olarak kredi kartları ile sorunlar yaşıyorlar. Devlet bu durumun düzelmemesi ve bankalara olan kredi kartı borçlusu sayısının sürekli artması ile birlikte kredi kartlarına taksit ve bazı ürünlerin taksitle alınmaması şartı koydu. Bu şart biraz olsun gevşetilse de hala sürdüğü cihazlar bulunuyor.

Bu yayınımızda kredi kartlarından harcama yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer sizlerde kendi kredi kartlarınız da sorun yaşıyorsanız bu yazıda ki maddeleri dikkatli bir şekilde okumalısınız. İlk olarak kredi kartı borcunuzun siz tarafından ödeneceğini aklınıza sokmalısınız. Aylık 2000 TL geliri olan bireyin cebinde 50 bin TL’lik kredi limiti bulunan kartlar bulunuyor. Bu durum birçok iş yerinin iflas etmesine, birçok kişinin ticaret sicilinin bozulmasına neden oldu. Peki, kredi kartlarımızı nasıl kullanmalıyız ve bu sayede kredi kartlarımızın harcamalarını nasıl azaltabiliriz. Bu konuda çok sayıda uzman tavsiyelerde bulunuyor. Onların görüşlerinden derlediğimiz ve kendi yaşantımızdan öğrendiklerimizle sizlere bilgi vermeye çalışalım.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat edilmesi gerekenler

 • İlk yapılacak iş sahip olunan kredi kartı sayısının azaltılması gerekiyor. Yukarıda değindiğimiz gibi aylık geliri 2000 TL olan bir işçinin cebinde çok sayıda kredi kartı bulunuyor. Bunda sadece kullanıcıların suçu yok bankalarda sürekli olarak kredi kartı satmak istedikleri için buna neden olabiliyor.
 • Cebinizde bulunan kredi kartının toplam limitinin aylık gelirinizin üçte ikisinden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Aylık 3000 TL geliriniz varsa limitiniz maksimum 2000 TL olmalıdır.
 • Kredi kartlarında alışveriş yapan insanların düştükleri en büyük hata taksitli alışverişte yaşanıyor. Taksitli yapacağınız alışverişleri nasılsa öderim mantığı ile yapmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Yaptığınız tüm kredi kartı harcamalarının bir örneğini mutlaka alın. Bu fişleri mutlaka bir yere kayıt edin ve kendiniz de aylık harcamanızı sürekli kontrol edin.
 • Taksitli alışveriş yapmayın demiyoruz. Nasılsa taksitli alışveriş diyerek kartlarınıza fazla yüklenmeyin diyoruz. O nedenle yaptığınız taksitli alışverişleri bir yere not edin. Ve aylık belirli bir oluş olmadan yeni bir alışveriş yapmamaya çalışın. Bu size kartınızı kontrol etme şansı tanıyacaktır.
 • İnsanlar kredi kartlarını bazen nakit çekmek için kullanıyorlar. Çok acil bir durumda mecbur bunu kullananlara bir sözümüz yok. Ancak ölüm kalım meselesi değilse kredi kartınız üzerinden nakit çekmemeye çalışın. Çünkü kredi kartlarından çekilen nakde bankalar daha yüksek faiz uyguluyorlar. Bu yüksek faiz bütçenizin sarsılmasına neden olur. Mecbur çekseniz dahi kısa sürede kapatmaya çalışın.
 • Kredi kartları ile alışveriş yaptığınızda size verilen spinleri mutlaka saklayın. Aldığınız bir üründen memnun kalmadığınız da onu değiştirmek istediğiniz alışverişi yaptığınız yer sizden bu spini isteyecektir. Bu da işinize yaramayan alışverişi iptal etme şansını doğuracaktır. Herkesin başına gelen bu duruma düşmemek için spinlerinizi mutlaka bir yerde saklayın.
 • Kredi kartı kullanımında rastlanan en büyük sorunlardan birisi nasılsa nakit vermiyorum diyerek çok pahalı ürünlere yöneliyorlar. Kredi kartıyla da olsa nakitle de olsa mutlaka sezon indirimlerini takip etmeye çalışın.
 • Son madde, bizim için en önemli madde olacak. Kredi kartı limitinizi bütçenize göre belirlemeniz olacaktır. Bu oranın ne olacağını yazının başında değinmiştik. Ne olursa olsun bu oranın üstüne çıkmamaya çalışın.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉