• PAYLAŞ

Jack Welch’den : 10 Kural ile Başarı Nasıl Yakalanır?

  • 18/11/2016 - 23:05
  • 0 Yorum
  • 741 görüntüleme

Jack Welch’den : 10 Kural ile Başarı Nasıl Yakalanır?

İlk olarak sizlere Jack Welch’in kim olduğunu anlatalım. Dünya ekonomisi yakından takip edenler için bu isim yabancı değildir. Ancak biraz bilgi güncellemesi yapmak fena olmayacaktır. Kendidi General Electric’in günümüzde bulunduğu konuma getiren kişi. Şirketin eski CEO’su aynı zamanda Gerçek Hayatta MBA gibi çok sayıda kitabında yazarı. Şirkete 25 yaşında giriş yaptıktan sonra toplam 46 yıl hizmet verdi. Bunun 20 yılını yöneticilik bölümünde geçirdi. İşçiler tarafından çok sevilen birisi olmasa da bu süre içerisinde şirketin değerini yüzde 4000 arttırmayı başardı. Şu an dünyanın en değerli firması olması onun bu dönemi sayesinde yaşandı. Başarıyı yakalamak istiyorsanız onun verdiği tavsiyelere dikkat etmeniz gerekiyor.

 

jack-welch

 

Değişim

Özellikle iş hayatında sürekli olarak değişime hazır olmanız gerektiğini söylüyor. Bu konuda ki düşüncesi; önemli olan tahminleri doğru yapmak değil, başkalarının yaptıkları değişimlere şirketinizi en iyi şekilde hazırlayabilmeniz olduğunu söylüyor. İlk adımı atmaktan korkmayın.

Hedef Belirleyin

Şirketiniz içinde kendiniz içinde mutlaka bir vizyonunuz olması gerektiğini söylüyor. Ve bunu sürekli olarak geliştirmenizi ve ulaşıldığında mutlaka ödüller ile pekiştirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Eğer ödüllendirme yapılmazsa çok da önemi olmayacağına vurgu yapıyor.

Yöneticilik yerine Lider Olmayı tercih edin

Bu konuda ki görüşünde, yöneticiler genellikle işleri zorlaştıran insanlardır diyor. Liderler ise işlerin daha iyi yürümesine imkan açan kişiler olarak tanımlıyor. Siz bir yönetici olmak yerine lider olmanız gerektiğinin vurgusunu yapıyor. Baskıcı bir yönetici mi olmak istiyorsunuz yoksa empati kurabilen bir lider mi? Kararı siz vereceksiniz.

Çalışanlara değer verin

Bir şirketin büyümesinin en temelinde çalışanlara verilen değerin önemine vurgu yapıyor. Onlara özgüven vermek için elinize hecen her fırsatı değerlendirmenizi ve onlar için sürekli takdir içerikli mesajlar göndermenizi vurguluyor.

Mücadeleden vazgeçmeyin

Başarılı olmak için sizinle farklı fikirlere sahip olsa dahi insanlarla mücadele etmekten kaçınmamanız gerektiğini söylüyor. Onlarla baş edebilen bir insanın başarısız olma gibi bir şansı olmayacağını söylüyor. Kendinize bir amaç belirleyin ve  o amaca ulaşmak için herkes ile mücadele etmeye hazır olun.

Analize Önem verin

Eğer kuruluşunda ki değişim hızı düşükse bunun şirketin yakın zamanda kapanacağına bir işaret olarak görüyor. Değişimi yakalamak içinse çok iyi bir analizci olmanız gerekiyor. Buna ileri görüşlülük olarak da isimlendirebilirsiniz. İyi bir analiziz ardından karar alma kısmının önemine vurgu yapıyor. Bu tamamen sizin elinizde olan bir durum.

jack-welch-2

Gerçeklerden Kaçmayın

Her zaman istedikleriniz olmayacaktır. Bazen çok büyük zararlar edebilirsiniz. Ancak onlardan kaçmak yerine yüzleşin ve yaptığınız hatanın farkına varın. Ancak bu şekilde o zararın üstesinden gelebilirsiniz.

Kaderinizi kendi ellerinize alın

Eğer bir insan kaderini kontrol edemezse, bunu onun için başkalarının yapacağını söylüyor. Zıt olmak kendi kaderinizi çizmek demek değildir. Önemli olan gerektiğin de hayır diyebilmek ve fikrinizi söylemek istediğinde başkaları ne der anlayışından uzaklaşmaktır.

Piyasanın Gözdesi Olun

Yaptığınız işte her zaman en iyisi olmaya çalışın. Bu konuda Welch, çalıştığınız sektörde ya birinci ya da ikinci olacaksın eğer olamıyorsan o sektörden uzaklaşacaksın diyor. Vasat bir çalışma sizin mutlaka kaybedeceğinize bir işarettir. Onun için her zaman lider olmak için çalışın ve rakiplerinize göz dağı verin.

Basitlik

Ülkemiz bürokrasinin bizleri ne kadar geriye götürdüğünü biliyorsunuz. Bunun yerine basitlik tercih edilse belki de kalkınmanız daha kolay olacak. Gelecek de var olmak istiyorsanız bürokrasiden uzak durmaya odaklanın. Basitliği her alana yansıtın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉