• PAYLAŞ

Doğru İş İmkanları Nasıl Bulunur?

  • 19/11/2016 - 02:55
  • 0 Yorum
  • 634 görüntüleme

Doğru İş İmkanları Nasıl Bulunur?

İnsanların en büyük sorunu sevdikleri işi bulamamaktan yatıyor. Etrafınız da  bulunan birçok kişi bıktım ancak ekmek parası için yapıyoruz diyor.  Haklı oldukları kısım ekmek parası için yaptıkları kısımdır. Çünkü işlerini gerçekten sevmiyorlar. Günümüzde bir araştırma yapılsa eminiz ülkemizde işinizi seven insan sayısı yüzde 20’ler de gezer. Bunun en büyük nedeni iş tercihlerini nasıl yapacaklarını bilmemelerinden kaynaklanıyor. Bir öğretmen çocuğuysanız sizde öğretmen olmak zorundasınız. Ya da babanız ticaret yapıyorsa sizde o ticareti yapmak mecburiyetiniz var. Hazır iş ne uğraşıyor çalışsın diyen birçok insan olacaktır. Ancak aslında hata bu noktada yapılıyor. Babanızın ya da annenizin sevdiği bir işi sizde sevmek zorunda değilsiniz. Onun için doğru iş imkanını bulmalısınız. Bu yazıda sizlere 4 madde ile doğru iş imkanları nasıl bulunur sorusunun cevabını vereceğiz.

dogru-is-imkani-bulmak

  1. İşbirliğinin gücünü keşfedin

Yapacağınız iş ne olursa olsun bir bütün olarak çalışabileceğiniz bir alan olmalıdır. Düzenli olarak bir şirkette çalışsanız dahi şirketin hem işçileri ile hem de tedarikçileri ile bir bütün içinde çalıştığını gördükten sonra karar vermelisiniz. Eğer çatışmanın yoğun olduğu ve aksaklıkların olduğu bir sistemin içerisinde kendinize iş bulursanız bu sizi mutsuz edecektir. Şirketler günümüzde işçilerinin bir bütün içinde çalışmalarını istiyorlar. Aile olmak demeyelim daha çok birbirlerini anlayan ve birbirlerini tamamlamaya çalışan insanların toplu halde bulunduğu yerlerde mutluluk kolay gelecektir.

  1. İşbirliği karşılıklı yapılan bir durumdur.

Almadan vermek Allaha mahsustur lafını duymayan yoktur. İşbirliği günümüzde yanlış anlaşılıyor. Genellikle o benimle iş birliği yapmıyor diye insanların dert yandıklarını duyabilirsiniz. Çünkü onlar sadece kendileri için iş birliği istiyorlar, karşılarında bulunan insanlara bir şey vermek istemiyorlar. Bu iş birliği arayışı değildir bu gönüllülük arayışıdır. Şirketin bir üründe başarılı olması için ilk nokta ham madde alımıdır. Eğer gerekli fiyattan ham madde alınmazsa şirketin üreteceği ürün pahalı olacak bu da şirketin batmasına neden olacaktır. Aynı durum insan kaynakları için de geçerlidir. İlk işe alımda en gerekli çalışanı bulmak bu mantıkla hareket etmeyi gerektirir.

  1. İşveren sizden hangi becerileri ister. Bunu öğrenin!

Ağaç kesme konusunda çok başarılısınız diyelim. Ağaç ne kadar uzun olursa olsun kolayca yıkabiliyor ve parçalara ayırabiliyorsunuz. Ancak şehirde iş arıyorsanız bu sizin için artı bir özellik değildir. Şehirde kesilecek ağaç yoktur dikilecek ve mevcut olan ağaçları koruma durumu vardır. Onun için kimse size iş vermek istemez. Onun için şehirde yapabileceğiniz bir iş konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. İş verenin sizden isteyeceği becerileri öğrenmeli ve ona göre kendinizi geliştirmelisiniz. İş görüşmesine gittiğinizde sizden istenileni çok iyi biliyor ve bunu karşınızda ki insana da hissettirmeniz gerekiyor. Bu da istediğiniz şartlarda doğru işi bulmakta size yardım edecektir.

dogru-is-imkani-bulmak-2

  1. Beceriniz yoksa siz bir hiçsiniz.

İş görüşmesine gittiğiniz de bizim için en yapacaksınız sorusuna eğer her işi yaparım cevabını verirseniz baştan kaybetmiş olursunuz. Şirketin bu cevaptan anladığı sizin için çalışırım ancak ne yapacağımı bende bilmiyorum olacaktır. Eğer işte çalışıyorsanız da kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Banka veznedarı olmak isteseniz de o işte çalışsanız da artı becerilere sahip olmanız gerekiyor. Gelişen teknolojiler bu işin giderek kaybolmasına neden olacak. Otomasyon sistemleri yavaş yavaş artıyor ve insanlar bunları kullanmayı tercih ediyor. Eğer hala bir işiniz olsun diyorsanız 15yıldır o işte çalışsanız da kendinizi geliştirmelisiniz. Bu çağda kendini geliştirmek ve bir şeyler öğrenmek her zaman olduğundan daha kolaydır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉