• PAYLAŞ

Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?

  • 19/11/2016 - 13:49
  • 0 Yorum
  • 787 görüntüleme

Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?

Ne tür iş yaparsanız yapın sizi ayakta tutan ve büyümenizi sağlayan en önemli etken müşteridir. Eğer müşteriniz yoksa dünyanın en kaliteli ürününü en uygun fiyata üretseniz de bir başarı yakalayamazsınız. Onun için bir iş yeri açtığınızda ilk amacınız müşteri sadakatini sağlamaktır. Peki, hiç tecrübesi olmayan birisi müşterilerini kendisine nasıl sadık hale getirir. Günümüz de her alanda rekabet üst düzeydedir. Eskiden kar odaklı çalışan büyük şirketler günümüzde müşteri odaklı çalışıyor. Bunu sağlamak için çok farklı yöntemler deniyorlar. Bu yazımızda sizlere müşteri sadakatini nasıl sağlayacağınızı maddeler halinde yazmaya çalışacağız. 5 Maddede listeyi tamamlamaya çalışacağız.

musteri-sadakati-nasil-saglanir-1

  1. İnsanlar, insanlarla iş yapar.

Eğer müşteri sadakati sağlamak istiyorsanız şirketinizin en temel özelliği insanlara insan olduklarını hissettirmektir. Onlara bir müşteri ya da sayısal bir rakam olarak bakarsanız kısa süre içerisinde müşterilerinizi kendinizden soğutursunuz. Bunu kendinizi ilke olarak belirlerseniz ilk olarak müşterinizi yakından tanımanız gerekiyor. Onların ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaçlarını anlamaya çalışın. Sorunları gidermek için yardımcı olun. Elimizde bulunan bu alırsan al mantığı ile çalışmayın. Gerektiğinde sizde olmayan bir ürün için en iyisine yönlendirin. Bu bile müşterinizin dönüp dolaşıp size geri gelmesini sağlayacaktır.

  1. Farklılaşma

Ürün olarak farklı bir şey ortaya koyamayacak bir sektörde çalışıyor olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse klima sektörünü gösterebiliriz. Günümüzde tüm klimalar düşük yakıt tüketimi ile yüksek performans sağlıyorlar. Herkesin aynı ürünü ürettiği yerde fark yaratmak ancak müşteriye odaklanarak olur. Bu sayede müşteri sizi tercih edecektir. Bunun için onlara sunacağınız hizmeti ve onlarla ilgilenme tarzınızı geliştirebilirsiniz. Gününde teslimat, ücretsiz servis desteği ve her sorunları çözmelerine yardımcı olacak yöntemler üreteceksiniz.

  1. Değer Verin ve Güven Sağlayın

Malınızı satarken kişinin pahalı bir ürün olsa dahi ona değer katacağından söz etmeniz gerekiyor. Sadece ürün için değil şirketiniz ile ilgili bahsederken bile değer katmayı sürekli olarak vurgulamalısınız. Örneğin müşteriyi bekletirken ona kendisini rahat hissettirmek bir değerdir. Eğer sıkılmadan onları bekletebilmeyi başarıyorsanız şirketinize değer katmışsınızdır. Bunu müşterinizi kendinize sağdık hale getirerek başarmış olursunuz. Dünyanın en sadık müşterileri McDonald’ındır. Çünkü onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürütürler.

musteri-sadakati-nasil-saglanir

  1. Etkin İletişim

Günümüzde iletişimin çok farklı yolları vardır. Ancak bunu etkin bir şekilde yapmak önemlidir. Müşteriniz ile iletişim kurarken önceliğiniz onları kendilerini insan gibi hissetmelerini sağlamak olmalıdır. Eğer sağlam bir ilişki kurmayı başarırsanız onları istediğiniz her şeyi empoze etmeyi başarabilirsiniz. Çünkü sizi dinlerler. Kafalarına yatmasa bile mutlaka akıllarının bir köşesine yazarlar. Müşteriniz ile tartışırken bile onu kırmadan onu yönlendirmeye çalışın. Tartışma anı belki de en etkili rehberlik aracıdır. Yaşanan sorunu gidermek için ona rehberlik etmeli istediği ürünlerin farklılarının olduğunu ona sunmalısınız.

  1. Odaklanmak

İşiniz de tüm amacınız müşterinize odaklamanız gerekiyor. Eğer bunu başarabilirseniz ürünün kalitesinin ya da fiyatının çok da önemi yoktur. Biz özelliği eksik olsa dahi insanlar ürünü sizden almak isteyecektir. 3 farklı yol ile bunu yapabilirsiniz. İlk olarak işiniz ve kendiniz hakkında düşüncelerinizi öğrenmelisiniz. Ardından müşterilerinizin hakkında düşüncelerinizi odaklanmalısınız. Onları canlı birer varlık olarak mı yoksa kapıdan giren ve ürünü almak isteyen bir sayısal rakam olarak mı görüyorsunuz. Son olarak da müşterilerinizin sizin hakkında ne düşündüklerine odaklanmalısınız. Bu üçünü de en başarılı şekilde yapmak için hem kendinizin hem de karşınızda ki insanların bilinçaltına odaklanmalısınız. İşi o noktaya getirmeyi başarırsanız kazanmışsınız demektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉