• PAYLAŞ

Zihninizi Güçlendirmek için nelerden uzak durmalısınız?

 • 19/11/2016 - 15:37
 • 0 Yorum
 • 734 görüntüleme

Zihninizi Güçlendirmek için nelerden uzak durmalısınız?

İşinizde başarılı olabilmek için birçok yazıya denk gelmişsinizdir. Sizlere yapmanız gereken her şeyi tekrar tekrar söylerler. Söylemeseler de siz işinizde başarılı olmak için neyi yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Bilmediğiniz nokta sizi işinize odaklanma konusunda rahatsız edecek detaylardır. Bu yazımızda sizlerin zihninizi meşgul edecek ve sizi zor duruma düşürecek düşünlerin neler olduğunu yazacağız. Maddeler halinde zihinsel olarak güçlü bir kişiliğe sahip olmak istiyorsanız yapmamanız gerekenleri yazmaya başlayalım.
zihin-guclendirmek-2

Zihinsel Olarak Güçlü Olmak İçin Nelerden Uzak Durulmalı

 1. Kendinize acıyarak zaman kaybetmek

Günümüzde insanların yaptıkları en büyük hatadır. Bunu genellikle tek başlarına kaldıklarında yaparlar. Başardıklarını değil başaramadıklarını düşünerek sürekli olarak kendilerine acırlar. İnsanlar içinde olduğunuzu unutmayın ve onların hata yapabileceklerini her zaman göz önünde bulundurarak ileriye odaklanmaktan başka bir şeyi düşünmeyin.

 1. Gücü başkasının eline vermek

Eğer bir insan zihinsel olarak güçlüyse tüm kontrolü kendisinde toplamak ister. Ancak zihinsel olarak gerekli güce sahip olmayanlar kontrolü başkasına bırakılar. Hem davranışlarınızın hem de duygularınızın kontrolünün sizde olduğunu bilmeniz gerekiyor.

 1. Değişimden Kaçmak

Değişimden uzak durmak size hem zaman hem de para kaybettirecektir. Zihinsel olarak kontrolü elinde olan insanlar değişimden kaçmak yerine onu kucaklamayı tercih ederler.

 1. Kontrol edilemeyecek konulara zaman harcamak

Bir inat uğruna bazen büyük şirketler dahi batabiliyor. Bunun örneği olarak BlackBerry’yi gösterebiliriz. Klavyeli telefondan vazgeçemedi için şu an neredeyse tamamen bitmiş durumdadır. İnsanların isteklerini kontrol etmek yerine eğer onlara uymuş olsalardı şu an daha farklı bir noktada olabilirlerdi.

 1. Başkalarını Memnun Etmeyi Düşünmek

Kendinizi tamamen bir insanı mutlu etmeye adamayacağınız gibi aynı zamanda çok zıt davranmanız da gerekmiyor. Zihin kontrolünüzü yaparak gerektiği kibar ve adil, gerektiğinde ise aykırı olmayı başarmalısınız. İnsanları mutlu etmek için yapacağınız iş size mutsuzluk getirebilir.

 1. Hesaplanmış Riskler Almak

Tamamen körü körüne hiçbir hesap yapmadan risk almayı bahsetmiyoruz. Tüm analizler yapıldıktan sonra tam olarak kestirilemeyen ancak zihin olarak kabul edilen riskleri alabilmelisiniz. Bunu başaran insanlar zaten avantajların ve dezavantajlarının farkındadır.

 1. Geçmişe Takılı Kalmak

Tarihinizi bilmek ve ondan ders almak doğru bir davranıştır. Ancak ilerlemek için ondan sadece ders almak için bakmalısınız. Orada takılı kalmak sizi daha kötü duruma düşürecektir. Zengin bir adamın iflas edip tamamen derbeder olmasını örnek gösterebiliriz. Eğer bunu kabullenip tekrar aynı seviyeye ulaşmak için ders almalıdır.

zihin-guclendirmek-1

 1. Aynı şeyleri tekrarlamak

Bir nevi delilik diyebiliriz. Aynı işi sürekli tekrarlayarak farklı sonuçlar beklemektir. Eğer sizde işinizden daha iyi verim almak istiyorsanız farklı yöntemler denemeye çalışmalısınız. Sürekli yapıcı olmalı ve yaptığınız yanlışlardan ders almayı başarmalısınız.

 1. Kıskanç olmak

Her iş yerinde mutlaka insanların kendi üstlerinde bulunanlar hakkında orayı hak etmiyor dediklerini duyabilirsiniz. Eğer siz hak ediyorsanız bunun için çalışmalısınız. Çalışmaya başlamak için ilk yapmanız gereken onun aldığı terfi için mutlu olmalısınız.

 1. Başarısızlıkta pes etmek

Şu an günümüzde başarıyı yakalamış insanların ilk denemelerinde bu noktaya geldiğini sanıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. Örneğin Edison ampulü buluna kadar çok sayıda deneme yapmıştır. Pes etmek yerine sürekli farklı bir açıdan denemelisiniz.

 1. Anında Sonuç Elde Etmek

Ne yaparsanız yapın sabırlı olmanız gerekiyor. Aceleye getirilen her işin sonunda mutlaka istemediğini bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Rejime başlayan insanların anında fit olmak istemelerini örnek gösterebiliriz. 1 ay belki de 1 yıl boyunca bunu denemeden sonuç alınamayacağınızı zihniniz ile kabul etmelisiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉