• PAYLAŞ

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır ?

  • 19/11/2016 - 15:49
  • 0 Yorum
  • 707 görüntüleme

Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır ? 

Diş sağlığı konusunda günümüzde çığır açan implant tedavisi, son yıllara bakıldığında en çok tercih edilen tedavi yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Fakat kalitesiz ve patentsiz olarak üretilmiş ucuz implant tehlikesi konusunda uzmanlar önemle uyarıyor.

sahte-implant-nasil-anlasilir

Kopya ürün olarak elde edilmiş olan implantın insan sağlığını çok ciddi boyutlarda tehdit ettiğini vurgulayan uzmanlar ; İnsan sağlığını her türlü çıkarın üstünde tutacak olan ve Hipokratik Tıp etiği değerleriyle yetişmiş olan meslek yaşamı içerisinde bu kuralları kendilerine ilke edinmiş olan hekimlerin, söz konusu olan sahte implant uygulamaları ile uzaktan yakından ilgilerinin olmayacağının altını çiziyorlar.
sahte-implant-nasil-anlasilir-1

İmplant Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Uzmanlar uyarılarını dile getirirken implant yaptıracak olan hastaların nelere dikkat etmesi gerektiğinin detaylarını paylaşıyorlar ; Kullanılacak olan implant markasının mutlaka en az 5 yıllık klinik takip sonuçları ve aynı zamanda bilimsel desteğinin de olması, gerekmektedir. Aynı zamanda üretici olan firma ve Türkiye’de bulunan distribütör firmanın da mutlaka en az 5 yıllık firma olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yine dikkat edilmesi gereken bir husus implant markasının T.C Sağlık Bakanlığı onaylı olması, İSO (International Organization for Standardization) Uluslararası Standartlar Teşkilatı Belgesi, Tıbbi Cihaz Satış Merkezi Yetki Belgesi, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) belgesi, FDA ( Food and Drug Adminstartion) Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi Belgesi,  CE (Conformite European) Avrupa Ülkeleri Uygunluk Belgesi gibi kriterlere sahip olması şarttır. Temin edilecek her markanda bu belgelerin talep edilmesi her hastanın en temel hakkıdır. Aynı zaman da implant uygulamasında, yukarıda belirtilen tüm bu standartlara dışında,  tıbbi ve cerrahi uygulamalar ile elde edilecek başarıda;  implant ya da ilacın öngörülen yapısal nitelik ve özellikleri taşımış olması, kullanılan biyomateryal  tek başına yeterli bir faktör kesinlikle değildir. İnsan sağlığında kullanılmakta olan tıbbi materyallerde olmazsa olmaz koşul, bu uygun yapısal özellikler ve aynı zaman da aranan bilimsel kriterlerin dışında, tedaviyi gerçekleştirecek olan hekimin uygulama alanında ki uzmanlığı, uygun endikasyon, klinik deneyim ve birikimleri, temel cerrahi prensiplere uyum hassasiyetleri, hastaya bağlı olan birçok faktör ile tedavinin gerçekleştirilecek olan klinik ve fiziki mekan standartları ve bunun dışında daha birçok faktörün, elde edilmesi beklenen başarıda çok önemli bir faktör olduğu asla göz ardı edilmemesi gereken bir detaydır.

sahte-implant-nasil-anlasilir-3

Sahte İmplant Anlaşılması İçin Nelere Dikkat Etmek Gereklidir ?

İmplant tedavisine karar verildiğinde mutlaka alanında uzman bilinen daha önceden yaptığı uygulamalarda başarısını bildiğiniz hekimlere başvurmalısınız. İmplant alınması sırasında yukarıda belirttiğimiz belgelerin tamamını görme hakkına sahipsiniz ve mutlaka isteyiniz. İmplant yurt dışından gümrük yoluyla gelmektedir, satın aldığınız imlant ‘ın barkot numarasını isteyin ve bu barkot ithalatçı firmada aynı zamanda uygulamayı yapacak olan hekiminizde bulunur. Unutmayın sağlıkta ufak gibi gözüken ihmaller çok büyük sorunları beraberinde getirir. Bu nedenle gerekli olan belgeleri istemekten kaçınmayın, rahatsız olmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.

sahte-implant-nasil-anlasilir-2

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉