• PAYLAŞ

Karpuzlu dondurma nasıl yapılır?

  • 08/08/2016 - 18:56
  • 0 Yorum
  • 918 görüntüleme

Yaz olduğu zaman sayabileceğimiz çok sayıda meyveyi yeme şansına sahi oluyoruz. Yiyebileceğimiz gibi onlarla farklı tatlarda ortaya çıkarabiliriz. Bunların en başında karpuz geliyor. Karpuz özellikle yaz olduğu zaman tükettiğimiz en dikkat çekici bitkilerin başında geliyor. Biz bu yazımızda sizler karpuzu nasıl tüketeceğinizi değil onun karpuzlu dondurma nasıl yapacağınızı da anlatacağız.

karpuzlu-dondurma-nasıl-yapılır

Bu harika yaz meyvesi ile dondurma yapmak aslında çok basittir. Farklı tatlar arayan ve bunu deneyimlemek isteyen herkes kendisi bunu deneyebilir. Hadi birlikte karpuzlu dondurma yapmaya başlayalım. Malzemelerimizin ilk sırasında karpuz geliyor tabi ki. İlk olarak karpuzumuzu düzgün şekilde dilimlere ayırıyoruz. İnsan sayısına göre dilimlerinizi de belirleyebilirsiniz. Bu dilimleri yukarı da resimde görüldüğü gibi yapabilirsiniz. Dilimlerin yanında karpuzlu dondurmanız da kullanmak için yarım paket krema, 1 çay bardağı süt, yarım çay bardağı şekere gerekiyor. Malzemelerimizi hazırladıktan ve karpuzumuzu dilimledikten sonra karpuzlu dondurmamızı yapmaya başlayabiliriz.

İlk olarak dilimlediğimiz karpuzun çekirdeklerini çıkararak işe başlayın. Çekirdekler bittikten sonra karpuzumuzu küçük küpler olacak şekilde doğrayın. Karpuzumuzun içine atacağımız kremamızı gerekli katılığa ulaşana kadar el blenderı ile hızlı bir şekilde çırpın. Bu işlem bittikten sonra karpuz ile kremanızı blenderın içine alın ve ezilene kadar iyice karıştırın. Yeterli miktarda ezildiğinden emin olduktan sonra krema kıvamına gelen karpuzumuzun içine kremasını, sütünü ve şekerini ilave edin. Şekerin karpuzun içinde eriyene kadar karıştırın. Karıştırma işlem bittikten sonra dondurma kıvamına gelen karpuzumuzu gerekli bir kapa koymaya hazır hale geldiğini göreceksiniz. Bu karışımı bir saklama kabına alın ve derin dondurucuya koyun. Bu şekilde yaklaşık olarak 5 saat gibi bir süre derin dondurucuda durmasını sağlayın. Zaman dolduktan sonra saklama kabını derin dondurucudan çıkarın. Servis tabaklarına kaşık yardımı ile servisini yapın ve misafirlerinize ikram edin.  Eğer yalayarak yemek istiyorsanız derin dondurucuya koymadan dondurma şekli olacak kalıplara koymaya çalışın. Kalıbın nasıl olacağının tercihini tamamen size bırakıyoruz. Bu sayede rahat bir şekilde karpuzlu dondurmanızın tadına varabileceksiniz. Bu konuda piyasada çok fazla kalıp bulunuyor. Değişiklik bazen iyi gelir mutlaka deneyin deriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉