• PAYLAŞ

Kendi Kendine Check-up nasıl yapılır?

  • 30/07/2016 - 22:00
  • 0 Yorum
  • 728 görüntüleme

Check-up dendiğinde hepimizi aklına hastaneye giderek baştan aşağıya bir taramadan geçmek geliyor. Bu sayede vücudumuzda bulunan ancak farkında olmayan gizli hastalıkların gün yüzüne çıkarılacağını öğrenmiş oluyoruz. Bir de kendi kendimize bazı denemeler yaparak kendi check-up işleminizi yapabilirsiniz. Bu şekilde eğer bir sorununuz olan bölgeyi tespit edebilir ve gerekli olan doktora gidebilirsiniz.

kendi-kendine-check-up-nasıl-yapılır

İlk olarak esnekliğini denemelisiniz. Bunun için ilk çalışma şekliniz belinizden itibaren eğilerek ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışmalısınız. Eğer dokunabiliyorsanız herhangi bir sorun yok demektir ancak dokunamıyorsanız günlük egzersizlerini arttırmalısınız. Bu kadınlar için geçerli olan bir durum olacak. Ancak adet döngünüzü kontrol etmelisiniz. Tam sağlıklı bir döngünün zaman aralığı olarak 21 ile 35 gün arası gösteriliyor. Bu zaman dilimi arasında bir adet döngüsü yaşamıyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Basit bir işlem olacak ancak vücudunuzda ki benleri saymaya başlayın. Eğer 50’nin üzerinde ben sayısına sahipseniz bu cilt kanserinin başlangıcı olabileceği söyleniyor. Kollarımızın arka tarafı genellikle en kör noktalardan birisidir. Oralara dokunun, eğer elinize yumru geliyorsa Omega-3 yağında eksiklik var demektir. Yemek listenize balık eklemeniz iyi olacaktır. Dizlerinizi test edin. Ayaklarınız omuzlarınızın hizasına gelecek şekilde dik durun. Ve dizlerinizi bükmeye başlayın. Dizleriniz içeri doğru bükülüyorsa egzersiz sırasında sakatlanma riski taşıyorsunuz demektir.

Lise bittikten sonra kaç kilo aldığınızı dikkatli bir şekilde hesaplayın. Yapılan araştırmalar lise bittikten sonra 5 kilodan fazla alan insanların kanser riskine yakalanma oranlarının yüksek olduğunun vurgusunu yapıyor. Kahvaltıdan önce toksik yağlarınızı kontrol edin. Bunun için kahvaltı yapmadan sırt üstü yere uzanın ve karnınızı gerin. Eğer karnınız düzse sağlıklısınız demektir, düz değilse toksik yağlarınınız var demektir. Bunlar kanser, kalp gibi sorunların tetikleyicisi olabiliyor. Bel bölgenizi metre ile ölçün kadınlar için 81 erkekler içinde 91 santimetre kritik limit. Fazlaysa kalp rahatsızlığı riskiniz yüksek demektir. Sık sık başınız ağrıyorsa duygusal olarak büyük baskı altındasınız demektir. Odaklanma kapasitenizi kontrol edin. 12 gülen suratın içinde bir ağlayan suratı anında fark ediyorsanız bu beyninizin iyi çalıştığı anlamına geliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉