• PAYLAŞ

Kimlik Kaybedilince Ne Yapılmalıdır?

  • 23/06/2017 - 05:03
  • 0 Yorum
  • 778 görüntüleme

Kimliklerimiz, bizim kim olduğumuzun kanıtı niteliğindeki belgelerdir. Ancak bazen hiç beklenmedik anlarda kaybolabilirler ve bu nedenle aşımız belaya girebilir. Kimlikler kaybedilince olabildiğince hızlı olunması gerekir ve en kısa zamanda kimliğinizin kayıp olduğunu yetkili birimlere iletmeniz gerekir. Bu yazımızda kimliğiniz kaybettikten soran ne yapmanız gerektiğinden ve bu durumu nasıl atlatacağınızdan bahsedeceğiz.

Yeni Nüfus Cüzdanı İçin Gerekenler

Kimliğini kaybeden bireyler, kaybettiklerini anladıkları anda ilgili makamlara gitmelidirler. Ancak bu makamlara başvurmadan önce kimliklerini kaybettiklerini gazeteye ilan olarak vermeleri iyi olacaktır. Bunu yapmak zorunlu değildir ama siz yeni kimliğiniz için uğraşırken, eski kimliğinizi başka biri bulabilir. Bulan kişi eğer iyi niyetli değilse sizin kimliğinizle, başınıza büyük belalar açabilir. Kimliğinizi kullanarak şirket açabilir ya da telefon hattı alabilir. Bu ikisinin sonu da hiç iyi bitmez. Eğer gazeteye ilan verdiyseniz, neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde anlatacağız.

  • Öncelikle kimliğinizi kaybettiğiniz ve yeni kimlik almak istediğinize dair bilgilendirme için bölgenizin muhtarlığına gitmelisiniz. Buradan kayıp nüfus cüzdanı talep formu alıp doldurduktan sonra muhtara onaylatmalısınız. Muhtarlığa onaylatmadığınız formlar geçersizdir. Ayrıca sizden son halinizle tanınabileceğiniz yani en fazla 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biyometrik fotoğraf da istenecektir.
  • Daha sonrasında nüfus müdürlüklerine giderek, bu form ile yeni kimlik kartı çıkarmak istediğinizi söylemelisiniz. Nüfus müdürlüğünde sizden 5 TL ücret istenecektir. Ayrıca kimliğin size ait olduğunu kanıtlamak için bazı belgeler de istenebilir. Ehliyet ve pasaport gibi belgeler sizlere yardımcı olacaktır. Kısa süren işlemler sonrasında artık yeni kimliğinizi alabilirsiniz.

Kayıp Kimlik Cezası Nedir?

Bu ceza adından da belli olduğu gibi kimliğini kaybedenler için verilmiş bir cezadır. Ancak 2017 yılı itibari ile artık bu ceza yerini değerli kâğıt ücretine bırakmıştır. Bu ücret de 32 TL’dir ve nüfus müdürlüklerine ödenmektedir. Bu ücreti nüfus müdürlüklerine ödedikten sonra yeni kimliğinize sahip olabilirsiniz.

Kimlik Değiştirdikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Kimliğinizi değiştirdikten sonra üzerindeki bazı bilgiler yenilenmiş olarak size gelecektir. Çünkü eski kimliğiniz artık geçersiz hükmüne geçecektir. Bu nedenle özellikle bankalara kimlik değişikliği bildirilmelidir. Bankalarda nüfus cüzdanı seri numarası değişikliği nedeni ile bazı karışıklıklar yaşanabilir. Bu karışıklıklara maruz kalmamak için, kimliğinizi değiştirdikten sonra kullandığınız tüm bankalara olayı bildirmelisiniz.

Yazımızda kimlik kaybettikten sonra neler yapılması gerektiğini ve kimlik değişimi sonrasında yapılması gerekenleri açıkladık.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉