• PAYLAŞ

Kışın Ucuza Nasıl Isınılır ?

  • 27/09/2016 - 19:27
  • 0 Yorum
  • 1371 görüntüleme

Kışın Ucuza Isınmanın Yöntemleri

Yaz mevsimini artık geride bıraktık, sonbahara girdik. Önümüz kış, havalar soğuyacak ve sağlığımızı korumak ve rahat bir şekilde yaşamak için ısınmamız gerekiyor. Isınmak için ülkemizde çok farklı yöntemler uygulanıyor. Odun sobası, kömürle ısınma, doğalgaz ile ısınma ve elektrik ile ısınma yöntemleri var. Bunlar yaşanan bölgeye göre farklılıklar gösteriyor. Peki, tercih edeceğiniz ısınma yöntemini daha ucuza getirmenin yolları nelerdir. Bu yayınımızda kışın daha ucuza nasıl ısınırsınız onların yollarını sizler ile paylaşacağız.

ucuza-isinma-1

Evlerimizde bulunan çok fazla eşya bulunuyor. Bunları kışa ve yaza göre farklı özellikleri vardır. Yaz döneminde aşırı sıcaklardan evimizi korumak için perdelerimizi genellikle kapalı olarak tutarız. Ancak kış döneminde güneş ışınlarından daha fazla faydalanmak için perdelerimizi güneş olduğu saatlerde açık tutmaya özel göstermeliyiz. Bu sayede güneş ışınlarının yardımı ile yüzde 25 yakıttan tasarruf edebiliriz.

Soba ile ısınılan bölgelerde sobanın kurulumu çok önemlidir. Doğalgaz’ın geldiği bölgelerde kömür sobaları artık kullanılmasa da ülkemizin birçok yerine ısınmak için bu yol tercih edilmektedir. Sobalardan daha fazla faydalanmak için kurulumu çok önemlidir. Maksimum seviyede sobalarımızdan fayda sağlamak ve ısısını korumasını istiyorsak soba borularının boyunu kısa tutmalıyız. Bu hem ısı için önemlidir hem de sağlığımız açısından dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Çünkü uzun soba borularından duman kaçma ihtimali daha yüksektir. Bu da zehirlenmelere neden olabilir.

Büyük şehirlerde apartmanlarda genellikle merkezi ısıtma sistemleri kullanılır. Eğer bu sistemlerde doğalgaz yerine kömür kullanımı tercih edilirse daha ucuza ısınma sağlanmış olur. Çünkü büyük bir alanı doğalgaz yardımı ile ısıtmak bizlere büyük maliyetlere neden olacaktır.

Kombi kullanımı da ısınmak için tercih edilen yöntemlerdendir. Uygun fiyata kombi ile ısınmak için kullanımına dikkat edilmelidir. 50 derecede çalıştırılan bir kombi evi ısıtmak için yeterli olacaktır. Gece yatarken ise sıcaklığı 25 dereceye düşürmek yeterli olacaktır. Çünkü gece yatakta olduğumuz için aşırı sıcak olmasına ihtiyaç duymayız.

Tüm yöntemler için geçerli olan kapı ve pencere yalıtımların tam olarak yapılmalıdır. İçeride ki sıcaklığı koruması ve dışarıdan gelen soğuk havayı dışarıda tutması için buna dikkat edilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉