• PAYLAŞ

Klip Montajı Nasıl Yapılır?

  • 25/08/2016 - 14:20
  • 0 Yorum
  • 1685 görüntüleme

Şarkıcılar yeni bir albüm yaptıkları zaman albümlerini tanıtmak için ilk olarak albümün içinde bir şarkıya klip çekerler. Bu şekilde hem çıkış şarkılarını tanıtmış olurlar hem de albümlerini insanlara tanıtmış olurlar. Eğer şarkı kadar klipte güzel olursa tüm müzik kanallarında yayınlanmaya başlar. Bu da albümlerinin değerini arttırma konusunda onlara yardımcı olur.

Klip çekmek için özel bir ekip ile anlaşılırlar. Şarkının slow, pop, rock tarzına göre klip çekilir. Klip çekimi bittikten sonra klipin montaj yapılması gerekir. Bizim izlediğimiz klipler videonun son halidir. Bu işlemi profesyonel ekipler tarafından yapılan montaj sonrasında izlediğimiz halidir. Peki, klip montajı nasıl yapılır. Eğer sizde kendinize ait bir klip çekip amatörce olsa dahi montajlayarak video sitelerine yüklemek istiyorsanız belirli programlardan yararlanabilirsiniz. Bu programlardan en çok kullanılanları Pinnacle  Studio 15 HD Ultimate ve ya Adobe Premiere Pro CS6 programlarını kullanabilirsiniz.

Klip montajı işi aşırı dikkat gerektirmektedir. Dikkatsiz olursanız sizin için önemsiz ancak izleyenlerin keyif almayacakları hataların olduğu klipi hazırlamış olursunuz. Klipi çekmek kolaydır. Basit bir kamera ve doğal ortamda çekilen sahneler ile klipi hazırlayabilirsiniz. Ancak klipin çekildikten sonra gerekli şekilde hazırlanması önemlidir. Montajı gerekli şekilde yapmak için bir kurgu gerekmektedir. Kurgu uyumlu olursa montajı yapmak daha kolay olacaktır. Çekeceğiniz klipin tarzına göre kurgunuzu belirlemek size kalmıştır.

klip montajı

Güzel bir kurgu her şeyin tam anlamı ile yerine oturmasına yardım edecektir. Kurguda anlatılmak istenen olay belirlenmelidir. Olayı belirledikten sonra klipinizi parçalar halinde çekimine başlayabilirsiniz. Bu parçaları kurgunun sıralamasına göre yerleştirerek montajınızı tamamlayabilirsiniz. Bu gene de kolay bir iş değildir. Profesyonel ekipler bu konuya saatlerini hatta günlerini ayırtmaktadır. Çünkü montajın yapılması için çok farklı detaylara dikkat edilmelidir. Klip bir solo şarkıcının ise montajı farklı olmaktadır. Bir grubun müzik klipiyse farklı bir kurgu ve montaj gerektirmektedir.

Bu konuda uzmanlık derecesine gelmişseniz montajı yapmanız daha kolay olacaktır. Eğer gerçekten güzel bir klip olsun istiyorsanız bu konuda uzmanlığa sahip kişilerden yardım almanızı tavsiye edebiliriz. Bu hem sizi hem de şarkınızı ön plana çıkarma konusunda size yardım edecektir.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 1.7]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉