• PAYLAŞ

KOSGEB Faizsiz Krediye Başvuru Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  • 21/12/2016 - 15:41
  • 0 Yorum
  • 749 görüntüleme

KOSGEB Faizsiz Krediye Başvuru Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

Son günlerin en merak edilen konularından bir tanesi Faizsiz krediye başvurunun ne zaman ve nasıl yapılacağı. Faizsiz kredi başvuruları hakkında bilmeniz gerekenleri inceleyerek detaylarını sizler için hazırladık. Bu yazımızda  faizsiz kredi başvurularının nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğini, başvuru için oluşması gereken şartları aktaracağız.

Faizsiz krediye başvurunun ne zaman ve nasıl yapılacağı uzun zamandan bu yana merak konusu olmuştu. KOSGEB tarafından yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra Sıfır Faizli Kredi Destek  programının açıklandığı güne kadar veri tabanına kayıtlı olan firma sayısı tam olarak 56 bin 810 ve aynı zaman da KOBİ bilgi beyannamesi güncelleyen firma sayısı 147 bin 710 iken, 10 Aralık tarihinden bugüne kadar veri tabanına yeni kayıt yaptıran firma sayısı 105 bin 463 ve aynı dönem içerisinde KOBİ bilgi beyannamesi güncellemesi yapan firma sayısının ise 178 bin 629 olduğunu açıkladı.

Yılın bu döneminin içerisinde sadece son bir haftada KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıran ve bilgi beyannamelerini güncelleyen firma sayısındaki artışa önemle dikkatin çekildiği açıklamaya bakıldığında, sistemin aktif olarak çalıştığı, fakat ciddi bir yoğunluk yaşandığının altı çizildi.

KOSGEB tarafından 15 bin KOBİ ‘ye verilecek olan 50 bin liralık Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ‘nin alınabilmesi için 19 Aralık Pazartesi günü saat 09.00 ile 21 Aralık Çarşamba günü saat 23.59 zaman aralığı içerisinde BU BAĞLANTI adresi üzerinden başvuru yapılabileceksiniz. Yapılan açıklamada dikkate çekilen en önemli hususlar arasında on binlerce kayıt ve güncelleme yapılması, sistem üzerinde bazı gecikmelerin yaşanmasına neden olduğu. Kayıt ve güncelleme işlemlerinin, aynı zaman da kredi başvuru tarihleri sürecinde de devam edeceğini belirten açıklamada, kredi onaylanma süreci söz konusu olduğunda başvuru sırasına göre herhangi bir önceliğin göz önüne alınmayacağı özellikle vurgulandı.

KOSGEB NEDİR ?

KOSGEB – Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan fakat halk arasında kısaltması kullanılarak  KOSGEB adı ile bilinen kurumdur. Daha önce kullanılan ismi Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı olan fakat yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na doğrudan bağlı olarak hizmete vermektedir. 1990 yılı içerisinde kurumun kuruluşu tamamlanmıştır. Kuruluş amacı olarak ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi ve aynı zaman da orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak adına hizmete girmiştir. KOSGEB bu hizmetlerin dışında söz konusu olan işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacı da bulunmaktadır. Sunduğu diğer bir hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini mümkün olduğu kadar artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi son derece önemli olan mevzularda kendilerini geliştirmelerine destek olmaktır. KOSGEB kurumunun verdiği desteklerden ve uygun faiz oranları olan banka desteklerinden faydalanabilmeniz için kayıtlı bir işletme olmanız şartı aranmaktadır.

KOSGEB kurumunun verdiği destekler arasında; Kredi faiz desteği, KOBİ proje destek programı, işbirliği güç birliği destek programı, tematik proje destek programı, Ar-ge, genel destek programı, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı, laboratuvar hizmetleri yer almaktadır. KOSGEB ülkemizde henüz tam olarak gelişmemiş olmasına karşın ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemeyecek kadar çoktur.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉