• PAYLAŞ

Kot Pantolon Hayatımızı Nasıl Girdi?

  • 29/11/2016 - 19:51
  • 0 Yorum
  • 857 görüntüleme

Kot Pantolon Hayatımızı Nasıl Girdi?

Dünyanın pantolon seçiminde şüphesiz en çok tercih edilen kot pantolonlar, rahatlığı ve kullanım kolaylığı sebebiyle tercih ediliyor. Aynı zamanda rahat olan bu pantolonlar uzun süre kullanılabiliyor. Yıkaması ve ütülenmesi hiçbir sorun teşkil etmezken oldukça kaliteli olduklarından uzun seneler boyunca ilk günkü gibi kullanılabiliyor. Aynı zamanda değişen modaya en çok ayak uyduran ve hatta yeni modanın öncüsü olan kot pantolonlar piyasada çeşit çeşit satılıyor.

Türkiye’de ilk kez 1960 yılında üretilen KOT markalı kot pantolonlar yabancı sektörün piyasaya girmesiyle piyasaya 1992 yılında veda etmiştir. Günümüzde yerli yabancı birçok sektörü günde binlerce kot pantolon üretmektedir. Eğer siz de jean pantolonlardan hoşlanıyorsanız elbette kendinize göre bir pantolon seçmelisiniz. Her pantolon gibi jean pantolon satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler vardır. Üzerinize tam uyacak şekilde jean almalısınız. Ne küçük ne de büyük olmalıdır. Karın bölgesinde rahatsızlık hissediyorsanız yüksek bel jean alabilirsiniz.

kot-pantolon-hayatimiza-nasil-girdi

Jean ile kot pantolon aynı şey değildir. Kot daha önce jean pantolon üreten firmanın isminden gelmektedir. Ülkemizde jean pantolonlar kot olarak bilinmektedir. İzmir’de faaliyet gösteren “Muhteşem Kot” firması yurt dışında gördükleri sert pamuktan yapılma blucin pantolonlarla karşılaştıklarında ülkelerinde de bu pantolondan üretmeye karar verirler. Türkiye’ye döner dönmez KOT markasını patentleştiren firma 1960 yılında günde 200 adet kot pantolon üretmeyi başarır. Tabi özel sektörün gelmesiyle beraber 1992 yılında ne yazık ki yabancı markalarla rekabet edemeyen firma üretimi durdurmak zorunda kalır.

Ülkemizin insanı da bu firma sayesinde jean pantolonlara kot pantolon demeye alışmıştır ve hatta jean pantolonun kot pantolon olduğunu sanmaktadırlar. Halbuki KOT bir firma ismidir. Tıpkı DeFacto, LC-Waikiki markaları gibi KOT da bir markadır. Tabi uzun yıllar sadece bu firma jean pantolon üretim yaptığı insanların jean pantolonu Kot pantolon sanması tabi ki doğal bir sonuçtur. Günümüzde sadece pantolonlar için değil aynı zamanda hemen hemen her giysi de bu üretim tarzı ile üretilmektedir. Ceketten eteğe kadar birçok çeşit kıyafet artık bu üretim şekli ile üretilebilmektedir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉