• PAYLAŞ

Kredi Alırken Hayat Sigortası Şartı Var mı ?

  • 19/06/2016 - 14:16
  • 0 Yorum
  • 861 görüntüleme

Daha önceden kağıt masrafı olarak alınan bu ücret yakın bir zamanda hayat sigortası başlığı altına taşınmış ama amacı değişmemiştir . Sadece müşterilerin kafasındaki ”bir kağıt bu kadar para eder mi?” sorusu tarihe karışmış, kredi almışken birde sigortamız oldu iyimserliği gelmiştir .

Ama siz hayat sigortası şart mı diyenlerdenseniz birde olaya diğer tarafından bakalım ve bu soruyu bankadaki yetkilimize iletelim . Alacağınız cevap büyük olasılıkla bu durumda banka kredisinden faydalanamazsınız olacaktır . Bu cevabın açıklaması da sizi sigorta yapmalıyız çünkü oluşabilecek bir durumda (şahsın vefatı vs) parayı sigortalandığınız şirketten tahsis edebilelim ve bankamız bu durumdan hiç zarar görmesin . Peki bankanın bu stratejisi bu durumu kanunen doğru kılıyor mu ?

Kredi Alırken Hayat Sigortası Şartı Var mı

Cevabı çok kısa ”hayır” . Ama aklınızda bu hayır cevabı oluştuktan sonra sizi bekleyen süreç uzun bir süreç . İlk yapmanız gereken 4077 sayılı Tüketici Korunması hakkındaki kanunun 5. maddesini okumak (Aksine ticari örf ve adet yoksa , satıcı sattığı bir malı veya hizmetin kendisini tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka mal veya hizmetin alınmasına bağlı kılamaz )ve okuduğunuz içeriği dilekçe şeklinde kredi alacağınız bankaya iletmek . Dilekçenize aksi bir cevap almanız durumunda tüketici mahkemesine bu konuyu taşıyabilir ve işleminizi istediğiniz gibi bir sonuçlandırabilirsiniz. Ama sonuca ne kadar sürede ulaşabileceğiniz bir muammadır .

Eğer ki acil bir şekilde krediye ihtiyacınız var ve hukuk yoluna başvuracak zamanım yok diyorsanız olaya iyi tarafından bakın artık sigortalısınız .

Kredi Alırken Hayat Sigortası Şartı Var mı 1

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉