• PAYLAŞ

Kredi Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir ?

  • 15/07/2016 - 12:54
  • 0 Yorum
  • 689 görüntüleme

kredı-başvuru

Hemen hepimiz çeşitli ihtiyaçlarımız için kredi desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bireysel tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi gibi birçok seçeneği bulunan banka kredilerinde tüketiciler başvurularını artık yalnızca şubelerden değil; telefon bankacılığı, internet bankacılığı hatta ATM’lerden bile yapılabiliyor. Müşterisi olduğunuz bankanın kampanyası dahilinde başvurunuzun onaylanması durumunda kredinize aynı gün ulaşabilirsiniz. Tabi bu her durumda geçerli değil. Özellikle şubelerden yapılan başvurularda bankalar tüketiciden bazı belgeler talep ediyor. Nüfus kağıdı, gelir belgesi, gerekli durumlarda ikametgah belgesi talep edilebilir. Aynı şekilde internet bankacılığı ya da SMS ile yaptığınız başvurularda da banka sizden şubeye giderek talep edilen belgeleri götürmenizi isteyebilir. Peki, kredi başvurusunda hangi belgeler istenir?

Aslında bu sorunun cevabı başvuru yaptığınız kredi türüne, almak istediğiniz kredi miktarına, banka müşterisi olup olmadığınıza, çalışma durumunuza, kredi notunuza ve daha birçok duruma göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda banka tüketiciden herhangi bir belge talep etmezken, bazı durumlarda da tüm belgeler talep edilebilir. Genel olarak yapacağınız bir ihtiyaç kredisinde, eğer kredi notu yüksek ve sigortalı bir çalışansanız, sizden herhangi bir belge talep edilmeden kredinizi alabilirsiniz. Ancak belgelenebilir geliri olmayanlar ya da gelirini belgelemesi gerekenler, başvuru sırasında şubeye giderken yanında nüfus kağıdı, son 6 aydır aynı iş yerinde çalıştığını gösteren belge, maaş bordrosu ya da varsa ipotek gösterebileceğiniz taşınmaz malın tapusunu talep edebilir. Genel olarak kredi başvurusunda gerekli belgeleri sıralayacak olursak;

  • Nüfus kağıdı,
  • Gelirinizi gösteren belge,
  • İkametgah belgesi

Bunlara ek olarak, her bankanın kredi başvurusunda tüketiciden talep edeceği belgeler değişiklik gösterebilir. Şubeden yapılan başvurularda genellikle nüfus kağıdı ve gelir belgenizi yanında bulundurmalısınız. Eğer kredi notunuz ortalamanın üzerindeyse ve bir banka müşterisiyseniz, o bankaya yapacağınız kredi başvuruları için SMS ile başvuru ya da web’den kredi başvurusu seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Böylece bankaya herhangi bir belge iletmeniz de gerekmez. Bunun yanında, ödemesi devam eden mevcut bir kredinizin bulunması ya da gelirinizin olmaması durumunda; ipotek gösterebileceğiniz malın tapusu, varsa kira gelirinizi de belgelemeniz gerekebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉