• PAYLAŞ

Kredi Kartı Bilgileri Nasıl Çalınıyor?

  • 23/09/2016 - 20:46
  • 0 Yorum
  • 1288 görüntüleme

Kredi Kartı Bilgileri Nasıl Çalınıyor?

Hayatımız teknolojinin gelişmesi bile birlikte çok farklı şekillerde kolaylaşıyor. Bunlardan birisi de kredi kartları. Geçmişi 50 seneyi bulmasına rağmen özellikle son 20 yıl içerisinde hızlı bir ilerlemeyi göstererek paranın yerine daha sık bir şekilde kullanılmaya başlandı. Artık yanımızda bu küçük kart sayesinde para taşımak zorunda kalmıyoruz. İster normal alışverişler isterseniz büyük limitli çekimleri kolayca yapabiliyoruz. Gerekli miktarda paramız olmasa da bu kartlarla taksitli alışverişler yaparak ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz.

kredi-karti-bilgileri-nasil-caliniyorAncak bu kadar kolaylığının yanında dolandırıcıların da en büyük hedeflerinden birisidir. Çok farklı şekillerde kredi kartı bilgilerinize ulaşarak haberiniz olmadan kart çekim işlemi yapabiliyorlar. Peki, bu dolandırıcılık işleri nasıl yapılıyor. Şu ana kadar dünyanın en önde gelen teknoloji konusunda zirvede olan ülkeler dahil kimse bu dolandırıcılığı tam anlamıyla durdurmayı başaramadı. Ancak dolandırıcılık ve kart bilgilerini çalma yollarını tam olarak anlayarak önlem sayısı giderek arttırılıyor.

Kart bilgileri çalma şekilleri yapacağınız alışverişe göre farklılık gösterebiliyor. İnternetten alışveriş yaptığınız da kart bilgilerinizi verdiğiniz ve güvenilir olarak tahmin ettiğiniz sitenin kötü hackerlar tarafından ele geçirilerek tüm bilgileriniz bu insanların eline geçebiliyor. Onlarda sizin kredi kartı ile internette işlem yapmanıza yardımcı olacak tüm bilgiler ile limitleri zorlayacak alışverişler yapıyor. Bu sayede sizlere büyük zararlar uğratılmış oluyor. Eğer işlem yaptığınız siteden bu şekilde bir uyarı alırsanız ilk olarak bankanızı uyarmanız gerekiyor. Kartınızın işleme durdurulmasını isteyebilirsiniz.

Günümüzde kredi kartlarının güvenliği arttırmak için 3D secure yöntemi kullanılıyor. Bu sistemi kullanmayan yapacağınız alışverişlerden beklemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yöntemde ki amaç işlemi yaptıktan sonra sizin telefon numaranıza gelecek olan şifreyi siteye yazmanız isteniyor. Eğer gerekli süre içerisinde şifreyi yazmazsanız işlem iptal ediliyor.  Artık bu şekilde güvenlik sistem olmayan sistemlerden insanlar alışveriş yapmak istemiyor. Sizlerin de dikkatli olmasın tavsiye ederiz.

Kredi kartı alışverişlerinde kendi güvenliğinizi bazen kendiniz sağlamanız gerekiyor. Alışveriş yaptığınız site size kredi kartları bilgilerinizi kaydetmemize izin verir misiniz diye sorarsa bunu kesinlikle kaybetmeyin. İşinizi kolaylaştırsa da bu gelecekte size zararlı bir durum olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉