• PAYLAŞ

Çocuklarda Sıklıkla Görülen Alerjik Hastalıklar Nelerdir ?

  • 23/09/2016 - 21:12
  • 0 Yorum
  • 768 görüntüleme

Çocuklarda Sıklıkla Görülen Alerjik Hastalıklar Nelerdir ?

Çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıklar genel olarak  10 başlık altında toplanabilir. Bu alerjileri genel başlıklar altında sizler için sıraladık ayrıntılı olan tüm detaylar ve bilgiler ;
cocuklarda-siklikla-gorulen-alerjik-hastaliklar-nelerdir-3
Alerjik bronşiyal astım veya güncel ismiyle sadece astım en önemli  hastalıktır. Solunum sıkıntısı çekilmesi hastalığın bilinen en önemli dramatik yönleri arasındadır. Çocukluk çağında gözlemlenen en sık yaşanan kronik solunum yolu hastalığıdır. Çocuklarda % 1-7 oranlarında  görülür.

Alerjik rinit (AR) çocuklarda alerjik hastalıklar içerisinde en sık görülenidir. Astım hastalığı ikinci sıklıktadır. En sık rastlanan nedeni bahar mevsiminde yaşanan tipidir. Mevsimsel AR ye sebep olan polen alerjisidir. Bu duruma intermittent AR denir. Hastalar genel olarak ilkbahar ayında göz yada burun alerji bulguları görülür. Bunun sebebi baharın gelmesi ile birlikte açan ot, ağaç ve çiçeklerinin erkek gametleri olan polenlerin doğaya yayılmasından kaynaklanmaktadır.

cocuklarda-siklikla-gorulen-alerjik-hastaliklar-nelerdir-1Atopik dermatit – bebeklik egzeması çocukluk çağlerında hayatın en erken döneminde gözlemlenen alerjik hastalıklar arasındadır. Normal olandan daha sık oranlarda bu çocuklarda bir besin alerjisi de bulunmaktadır. Bu genel olarak inek sütü alerjisidir. Fakat tüm hasta olanlarda beklenmez. Deride, boyunda, yüzde, kollarda kaşıntılı, kuru lezyonlar görülür.

Besin (gıda) alerjisi çocuk alerjik hastalıklarına bakıldığında en erken görülenidir. En sık rastlanan nedeni ise inek sütüdür. Bunun dışında yumurta, tahıl, çerez, balık en sık rastlanan diğer besinlerdir.

İlaç alerjileri çocuklar üzerinde erişkin bireylere oranla son derece az görülürler. Bunun sebebi çocuk organizmalarının denge yanıtlarının çok  daha güçlü olması, alerjenle karşılaşma sıklığının azlığı, henüz gelişimini tamamlayamamış bağışıklık sistemlerinin olmasından kaynaklıdır.

Hayvan alerjisi de çocuklar üzerinden oldukça sıkça görülen bir durumdur. En sık rastlanan hayvan alerjisi kedidir.

Böcek alerjileri arasında çocuklar üzerinde en sık rastlanılanı arı ve sivrisinektir.

Ürtiker  diğer bir adı ile kurdeşen sanılanın aksine çok az oranda çocuklarda alerjiktir.

cocuklarda-siklikla-gorulen-alerjik-hastaliklar-nelerdir-4

Anaflaksi çocuklarda acil sınıfında ve ölüme sebep olan bir alerjik hastalıktır. En sık rastlanan nedeni alerjik ilaç alınması penisilin, arı yada sinek sokması veya  alerjik besin alınmasından kaynaklanır.

Diğer çocuk alerjik hastalıklar çocuklarda çok nadir görülen birkaç hastalık sayılabilir. Örnek olarak plastik madde yani lateks alerjisi ve gelişmiş ülkelerde çok daha sık görülen hamamböceği alerjisi ki ülkemizde yok denecek kadar azdır.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉