• PAYLAŞ

Kredi Kartı Harcamalarınızı Ötelerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • 22/03/2017 - 11:16
 • 0 Yorum
 • 848 görüntüleme

Kredi Kartı Harcamalarınızı Ötelerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sık kullanımdan dolayı kredi kartı ödemelerinde sıkıntı yaşayanlar için kredi kartı harcamalarını ötelerken nelere dikkat etmelisiniz? Sorusu, merak edilen konulardan bir tanesidir. Günümüz koşullarında nakit para kullanımının yerini alan kredi kartlarının birçok avantajı bulunmaktadır. Hemen her bankanın kredi kartı ürünleri cazip olanaklarla tüketicilere sunulmaktadır. Özellikle nakit taşıma ihtiyacını ortadan kaldırması, taksitlendirme imkanı sunması, biriktirilen puanlarla alışveriş olanağı gibi avantajlar kredi kartı kullanımını arttırmaktadır. Birçok kişi tarafından kullanılan kredi kartlarında taksitlendirme ve borç erteleme gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Ancak kredi kartı kullanırken yapılan  en büyük hatalardan birisi harcamaların kontrolden çıkmasıdır. Bu durumda olan kart kullanıcılarına bankalar tarafından çeşitli yollarla kredi kartı ödemelerini düzenleme yöntemleri getirilmiştir.

Kredi Kartı Ödemelerinin Düzenlenmesi

Kredi kartı ödemelerinin düzenlenmesi için birçok farklı yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerle kart kullanıcıları sıkışan kredi kartı ödemelerini daha rahat bir hale getirebilir ve bütçelerini kontrol edebilir. Kredi kartı ödemelerinin düzenlenmesi; başka kredi kartıyla ilgili kredi kartı ödemelerinin yapılması, kredi kartı harcamalarını birleştirme, kredi kartı harcamalarını taksitlendirme gibi yöntemlerdir. Ayrıca bankaların düzenlediği kampanyalarla kredi kartı ödemelerinin 2-3 ay gibi sürelerle ertelenmesi de sağlanabilmektedir. Kredi kartı harcamalarını yönetirken en fazla kullanılan yöntemler ise kredi kartı harcamalarının taksitlendirilmesi ve harcamaların ötelenmesidir. Ancak bu işlemler yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar çerçevesinde gerçekleştirilen işlemler kredi kartı kullanıcıları için karlı uygulamalar olacaktır.

Kredi Kartı Harcamaları Ötelenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı harcamaları ötelenirken dikkat edilmesi gerekenler, kullanıcılar için birçok açıdan oldukça önemlidir. Kredi kartı ötelemesinde yapılabilecek hatalar kredi kartı ödemelerinde daha fazla sıkışmaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle kredi kartı harcamalarının ertelenmesi işlemi özenli bir biçimde yapılmalıdır. Kredi kartı öteleme için dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır;

 1. Kredi kartı harcamalarının ertelenmesi bankalar arasında değişen bir uygulama olmakla birlikte, genellikle 1,2,3 ay gibi sürelerde erteleme yapılmaktadır.
 2. Kredi kartı borcu öteleme işleminde, ötelenen ayıdaki diğer borç tutarının üzerine ötelenen rakam eklenmektedir.Bu sebeple ödemenin yapılacağı ay yoğun bir harcama yapılmaması ve ödenecek olan tutarın önceden ayarlanması yerinde olacaktır.
 3. Kredi kartı harcamalarının ötelenmesi işleminde, ertelenen borç tutarının üzerine kredi kartı faizi ve BSMV vergisi aylık bazda eklenmektedir.
 4. Yasal düzenlemeden dolayı; gıda, yemek, telekomünikasyon, akaryakıt, kozmetik, doğrudan pazarlama, ofis malzemeleri, yurt dışı alışverişleri, hediye çeki ve hediye kartı alımlarında öteleme yapılamamaktadır. Bu nedenle ötelenecek kredi kartı harcamalarının toplam tutarının ne olacağı ve bunun sizi rahatlatıp rahatlatmayacağını iyice değerlendirmekte fayda bulunmaktadır.
 5. Kredi kartı harcama ötelemesi yapmak için hesap kesim tarihinden önce başvuruda bulunmak gerekmektedir.
 6. Genellikle harcama öteleme işlemleri bankalar tarafından taksitsiz yapılan kredi kartı çekimlerine uygulanmaktadır.
 7. Harcama öteleme talebinden bulunduktan sonra ilk hesap kesim tarihine kadar işlem iptal edilirse, faiz ücreti iade edilmektedir. Hesap kesim tarihinden sonra yapılmış olan iptal talepleri banka tarafından erken kapama olarak değerlendirilecek ve faiz ücreti iade edilmeyecektir.
 8. Harcama öteleme işlemlerinde her bankanın belirlemiş olduğu bir alt limit, bir de üst limit bulunmaktadır. Yapılan öteleme işlemleri bu limitler içerisinde gerçekleştirilebilir.
 9. Ötelemeyi yapacak olan bankaya göre değişmekle birlikte ön ödemeli kartlarla yapılan alışverişler ertelenmez.
 10. Ek kartlarla yapılan harcamalara öteleme işlemi uygulanabilir.
 11. Çekilen nakit avanslar için öteleme yapılamamaktadır.
 12. Daha önceden ötelenmiş bir borç için tekrar öteleme yapılamaz.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉