• PAYLAŞ

BORSA İSTANBUL’DA NASIL PARA BİRİKTİRİLİR?

  • 22/03/2017 - 09:12
  • 0 Yorum
  • 704 görüntüleme

BORSA İSTANBUL’DA NASIL PARA BİRİKTİRİLİR?

Yatırım yapma adına dövizle altınla birlikte borsacı insanların ilk akla gelen borsa üzerinden para kazanmanın en doğru yollarından birisi hisse senetleri üzerinden yatırım yaparak kazanç elde etmektir. Kazandıran hisse senetleri belirlenmesi için Borsa İstanbul’da dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır.

Şirketlerin kar ve zarar durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Borsa İstanbul’da işlemi gerçekleşen şirketler üzerinde anlık olarak yaşanan değişimler ve gelişmeler, senetlerin fiyatlarında önemli bir etken bulunmaktadır. Değişimler üzerinde şirketlerin yayınlanmış olduğu dönemlerin kar ve zarar tabloları üzerinden takipte bulunabilir. Dönemin sonunda karların beklentilerin doğrultusu şeklinde gerçekleşmesi ve dönem başında belirlenen hedeflere ulaşmış hisse senetlerinin değer kazanacağı akıldan çıkarılmamalı ve bununla birlikte temettü dağılımlarını gerçekleştiren şirketlere aynı oranda denk geldiği takdirde bu avantajlardan faydalanılarak beklenilenden daha yüksek karlar elde edilebilmektedir.

Şirketlerin dönem sonundaki büyüme oranları dikkate alınmalıdır

Kar zarar oranları Borsa İstanbul’da şirketlerin dönem sonunda büyütme verilerinin de değerleri hisse senetlerinin fiyatları üzerinde önem arz etmektedir. Hisse senedinin kar sağlayıp sağlamayacağı hususunda önemli gösterge sağlayan büyüme rakamları iyi analiz edilmelidir. Eğer herhangi bir şirketin büyüme oranları çok fazla yüksek değerlerde seyrediyorsa o zaman hisse senetlerinden uzak durulması gerekir. Bu rakamlarda gerçekleşen fazla miktardaki büyümeler gerçeği yansıtmıyor ihtimalini taşıyabilir. Yatırım yapılması düşünülen şirketlerin kredi durumları detaylı bir biçimde incelenmelidir. Bu durum şirketlerin mali durumları hakkında gerekli bilgileri takip etmenizi sağlayacaktır. Son zamanlarda bu şirketlerin ne kadar tutarda kredi kullandığını öğrenebilir ve ödeme tutarları göz önünde bulundurulabilir. Herhangi bir şirket örnek verecek olursak normal değerlerini yüzde 25 oranını aşmayacak kadar kredi kullanmış ise bu şirket hisseleri olumlu olarak değerlendirilebilir.

Şirketlerin istihdam raporu ve sektör gelişimleri takibe alınmalı

Dönem sonundaki büyümeler, kar zarar durumları, güvenilirlik durumları ile birlikte kesinlikle şirketlerin sahip olduğu istihdam raporları da iyi analiz edilmelidir. Eğer herhangi bir şirketin istihdam oranları yüksek ise bu hisse senetleri açısından da olumlu bir yöndür. Bunun yanında istihdam oranlarının düşmesi ile işten çıkarılma sebepleri şirket üzerinde bir daralma hakkında işaret olacaktır. Özellikle banka sektöründe işten çıkaran şirketlerin hisse senetleri uzak durulması gereken bir senettir. İstihdam raporlarının takibiyle yanı sıra sektör gelişmeleri de yakından takip edilmelidir. Söz konusu şirketin faaliyette bulunduğu sektör gelişimleri hisse senedi performansını etkileyen başlıca aktörlerden birisidir. Örnek verecek olursak tuşlu telefonlar yerine dokunmatik telefonların alması piyasa üzerinde birçok şirketi önemli ölçüde etkileme özelliğine sahip olmuştur.

Borsa İstanbul üzerinden işlem gerçekleştirmek için aracılık yapan kurumlara komisyon ücreti takdim edilmesi sebebiyle borsayı tercih eden yatırımcının birikim düşüncesine ters düşmesi durumu ortada bulunmasına rağmen bu durum elde edilmiş olan getiriler ile alakalıdır. Eğer Borsa İstanbul üzerinde ilk kez işlem yapacak yatırımcı olarak uzun yıllar borsa üzerinde işlem gerçekleştiren bir borsa yatırımcısının getirisine göz atıldığı durumda aynı olmadığı görülmektedir. Bunun sebebi ise borsa üzerinden işlem yapılır iken getiri sağlamasının temelinde bilgi ve deneyimin bulunmasıdır.

Bu iki önemli unsurun oranları yükseltildiği takdirde getirilerin oranları da aynı doğrultuda artmaya başlayacaktır. Bu konu hakkında ise aracı kurumlardaki borsa eğitimlerinden yararlanılabilir. Bu sayede bilgi ve deneyimleri artırma şansına sahip olunabilmektedir.

Borsa aracılığıyla para biriktirmek için adımlar borsanın işleyiş şekline göre atılmalıdır. Bunun sonucunda ise beklentileri karşılayacak kazançlar elde edilebilme imkânına sahip olunabilir. Bu imkânlara sahip olunması için piyasalar hakkında bilgi birikimi ve tecrübeler yükseltilmelidir.

Eğer piyasa mantığı kavranması takdirde yol haritanızı sağlıklı bir şekilde oluşturursunuz. Sabırlı olunmalı ve hemen pes edilmemelidir. Bilgilerinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Araştırmadan asla vazgeçmemelisiniz. Bu koşullar doğrultusunda para kazanmaya başlayabilir ve birikim elde etmeye başlarsınız.

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉