• PAYLAŞ

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  • 27/12/2016 - 11:36
  • 0 Yorum
  • 584 görüntüleme

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kredi kartları insanın hayatının kolay bir şekilde yaşaması için hayata geçirilmiş bir projedir. Kredi kartı kullanırken dikkatli ve planlı hareket ederseniz emin olun çok işinize yarayacaktır. Ancak sizlerin de bildiği gibi ülkemizde kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanan insan sayısı çok azdır. Son günlerini yaşadığımız 2016 yılında kredi kartı borcu yüzünden takipte olan insan sayısı 1 milyon 300 binden fazla oldu. Geçen yıla göre yüzde 3’lük bir artış gerçekleştiği söyleniyor. Bu da kredi kartını bilinçli olarak kullanmadığımızı gösteriyor. Bu yazıda kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

  1. Kredi Kartı Sayısını Azaltın

İnsanlara nedense bir adet kredi kartı yetmiyor. Neredeyse cepleri onlarca kredi kartı ile dolu insanlar var. Tabi bu da ödeyebileceklerinden fazla borcun altına girdiklerini gösteriyor. Şöyle düşünün aylık geliri 4000 TL olan birisinin 5 adet 2 bin TL’lik kredi kartı olması sizce mantıklı mı? Tabi ki değil. O nedenle cebinizde 5 adet kredi kartı taşımak yerine 1 adet ihtiyaçlarınızda size yardımcı olacak kredi kartınızı taşımanız yeterli olacaktır. Ne olur ne olmaz düşüncesi ile hareket edersek ekstra bir kredi kartı da işinize yarayabilir.

  1. Gelirinizden fazla harcamayın

Kredi kartı kullananların en büyük hatası gelirlerinden fazlasını harcamalarıdır. Bir ya da iki kredi kartının olmasının önemi yok. Önemli gelen toplam geliriniz içinde aylık olarak kredi kartınıza ayırabileceğiniz miktarı öncelikle belirlemeniz gerekiyor. 4000 TL geliriniz varsa ve bunun bin TL’sini zorunlu harcamalarınıza ayırmak zorundaysanız geriye 3000 TL kalacaktır. Bu miktarın yüzde 50’si harcanması tavsiye ediliyor. Ancak siz limitleri biraz daha zorlayabilirsiniz.

  1. Kredi Kartından Nakit Çekmekten Vazgeçin

Kredi kartları sadece alışveriş yaparken işimize yaramıyor. Eğer isteyen olursa kredi kartı üzerinden bankamatikler yardımı ile nakit avansta çekilebiliyor. Nakit ihtiyaçlarını karşılamak için insanlar bu yolu sıklıkla tercih ediyorlar. Ancak bu yoldan uzak durmanızı tavsiye etmek zorundayız. Çünkü nakit avans için bankaların uyguladıkları faiz oranları normal oranların çok üzerindedir. Bir kez bu işe başlarsanız hemen kapatmanız gerekiyor. Aksi durumda beklenmedik faizleri ödemek zorunda kalırsınız.

  1. Kredi Kartı Son Ödeme Tarihini Unutmayın

Kredi kartlarının borcunu ödemek her ay düzenli olarak yapılır. Eğer kredi kartı borcunuzu ödemeyi unutursanız faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu da ay sonunda bütçenize ek bir gider olarak yazılmasına neden olacaktır. Bu durumun canınızı sıkmasını istemiyorsanız hesap kesim tarihinden itibaren yatırmayı kendinizi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Birçok insan son günü bekliyor ve bazen de unutuyor bu da durumun kötü olmasına neden oluyor. Sadece ödenecek faiz oranı yüzünden değil aynı zamanda kredi notuna da kötü etkisi olacağını unutmayın.

  1. Yalın Karttan Yararlanabilirsiniz

Tüketici yasası ile birlikte gelen yeni kredi kartı yıllık aidat ödemek zorunda kalmadan kredi kartı kullanmanıza yardımcı oluyor. Yalın kart ismi verilen bu kredi kartı şeklinde bonuslardan ve ek kullanımlardan yararlanamıyorsanız. Benim için sorun değil diyorsanız bankanız ile hemen iletişime geçmelisiniz. Ayrıca kredi kartınıza aidat ödememek için kartınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu konuda birçok bankanın uygulamış olduğu kampanyalar bulunuyor. Bu kampanyaları yakından takip ederek kredi kartı aidatınızdan kurtulabileceğiniz gibi aynı zamanda bonuslardan da yararlanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı aidatı almadıklarını söyleseler de eğer itiraz edilmezse kredi kartlarına aidat yansıtıyorlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉