• PAYLAŞ

Para Biriktirmede Sıra Dışı Yöntemler Nelerdir?

  • 27/12/2016 - 19:39
  • 0 Yorum
  • 605 görüntüleme

Para Biriktirmede Sıra Dışı Yöntemler Nelerdir?

Para biriktirme konusunda düzenli olarak sizlere nasıl biriktireceğiniz konusunda yazılar paylaşıyoruz. Her detayı sizler ile paylaşarak bu konuda kendinizi geliştirmenize yardımcı olmak istiyoruz. Temeline bakıldığında kimse birikim yapmak istemez. İlerideki hayatınızı düşünerek yapılan birikim yapmak aslında şu an ki anın boşa harcanmasına neden olur. O nedenle para biriktirmeyi antipatik bir eylem olarak tanımlayabiliriz. Bu yazıda size para biriktirme konusunda sıra dışı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Bu yöntemler sayesinde canınız sıkılmadan rahatça para biriktirebileceksiniz. Hem kolay hem de eğlenceli bu sıra dışı para biriktirme yöntemlerini yazmaya başlayalım.

Gereksiz Aboneliklerin İptali

Günümüzde insanlar modern yaşamın gereği olarak gerçekten onlara fayda sağlayacağını bilip bilmeden birçok şeye abone olabiliyor. Okunmayan sayısız dergi aboneliği, gazete, hiç gitmediğiniz spor salonuna yaptığınız aylık ödemeleriniz ve hiç kullanmadığınız devre mülk aboneliklerinizi bunların arasında sayabiliriz. Kredi kartı ekstrenizi elinize alın ve aboneliklerinize bir göz gezdirin ve kaçına gerçekten ihtiyaç duyduğunuzun kararını verin. İhtiyaç duymadıklarınızı iptal ettirerek rahat bir şekilde para biriktirme işlemi için tasarruf yapmış olursunuz.

Prestij Kartları Aidatları

Modern yaşan tam bir tüketim toplumu oluşturduğunu söyleyebiliriz. Günde hiç harcama yapmadığınız söyleyen insanlar bile farkında olmadan harcama yaparlar. Buna en büyük örnekte insanlara prestij kart, altın kart ya da platin kart adı altında sunulan indirimli kartlardır. Bu kartları yıl içinde çok az kullanmamıza rağmen ödediğimiz miktara göre fayda sağlayamayız. Bu noktada maliyet analizini çok iyi yapmalısınız. Eğer yıllık ödediğiniz kart tutarından size avantaj sağlamıyorsa bu aboneliğinizi iptal ettirmelisiniz.

Abur Cubur Tuzağı

Alışverişe aç çıkmamanızı tavsiye etmeliyiz. Şu an marketlerde binlerce abur cubur çeşidi bulunuyor. Elinizde alışveriş arabası ile gezerken bir iki tane attığınız abur cuburlara normal alışverişiniz için ödeyeceğiniz paranın daha fazlasını ödersiniz. O nedenle alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızın bir listesini yapın ve alışverişinizi o şekilde yapın. Alışveriş konusunda ki tavsiyemiz karnınız tokken gitmeniz olacaktır. Çünkü insan tokken dünyanın en güzel yemeği karşısına gelse de onu gözü görmez. Alışverişte bu mantıkla hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Enerji Tasarruflu elektroniklere yönelim

Yaşadığımız çağda neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı elektrikli makineler görüyor. Isıtıcılar, klimalar, televizyon, buzdolabı gibi sayabileceğimiz birçok elektrikli ürün bulunuyor. Bu ürünlerin sağladığı avantajlardan vazgeçmenizi tavsiye etmiyoruz. Bizim tavsiyemiz bu cihazlardan alırken enerji tasarrufu sunanlara yönelmeniz olacak. Tasarruflu ampuller bunun en güzel örneğidir. A plus adı verilen ve düşük enerji ile çalışan beyaz eşyaları da bunların arasında sayabiliriz. Bu sayede ay sonunda gelecek elektrik faturanız da ciddi bir rahatlama sağlayabiliriz. Her ay 10 TL’lik avantaj sağlasanız yılsonunda bir faturanız kadar tasarruf etmiş olursunuz.

Aile Etkinliklerine Önem Verin

Aileler günümüzde evin içinde dahi ayrı ayrı yaşamayı tercih ediyorlar. Herkes kendine belirlediği bir alanda kafasına göre yaşıyor. Sosyalleşmek için dışarı çıktıklarında farklı harcamalar yapılıyor. Bir çekirdek aile de dahi her bireyin farklı şekilde harcama yapması aile bütçesinin paramparça olmasına neden oluyor. Bu nedenle aile bağlarına önem verilmelidir. Örneğin akşam yemekleri birlikte yenme şartı konulmalıdır ve herkesin buna riayet etmesi sağlanmalıdır. Eğlenmek için bireysel olarak dışarı çıkılsa da kendinize ait günlerde birlikte etkinliklere katılmaya çalışılmalıdır. Çünkü ailelere karşı birçok kampanya bulunmaktadır. Eğlencelerinizi bu sayede daha avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir bütçe olmalı ve o bütçeye herkesin katkı yapması sağlanmalıdır. Sadece kazanç olarak değil harcama olarak da bu katkı yapılmalıdır.

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉