• PAYLAŞ

Ev Ekonominize Katkı Sağlayacak Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

  • 28/12/2016 - 09:19
  • 0 Yorum
  • 981 görüntüleme

Ev Ekonominize Katkı Sağlayacak Para Biriktirme Yöntemleri Nelerdir?

Ev ekonomisini bir şirket ya da devlet olarak düşünerek hareket edin. Şirketler ekonomik faaliyetlerinde belirli planlar dahilinde hareket ederler. Eğer şirketler yapmış oldukları bütçe planları için para biriktirme yöntemini sıklıkla kullanırlar. Arta kalan miktar için bankalar ile anlaşırlar. Gerekli plan çerçevesinde yatırım hayata geçirilir. Ev ekonomi için de istenilen ve gelecekte aileye ait olması istenen şeyler için para biriktirmek çok önemlidir. Bu bir araba olabilir, ev olabilir yada yazlık olabilir. Ailenin durumuna göre farklılık gösteren farklı ihtiyaçlar olabilir.

Para biriktirme denildiğinde genellikle insanların akıllarında aynı şeyler vardır. Biz yazımızda hem bu bilinen yöntemleri hem de ekstra olarak kullanabilecek para biriktirme yöntemlerini sizler ile paylaşmaya çalışacağız. İlk adım olarak bir kumbara edinmeniz gerekiyor. Ancak bu kumbara yıllardır insanlar tarafından standart olarak kullananlardan olmamalı. Şeffaf bir kumbara sahibi olmalısınız. Ve bunu evinizde göz önünde bir yere yerleştirmelisiniz. Bu gün geçtikçe para biriktirdiğiniz görerek kendinizi iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Giyiminize dikkat edin. Siz ünlü bir sanatçı ya da rock star değilsiniz onun için de her gün farklı kıyafetler giymek zorunda değilsiniz. Kışı geçirmek için 1-2 adet mont, 3-4 kazak ve pantolon sizin için yeterli olacaktır. Onun için sürekli hiçbir eşyam yok dışarı çıkıp bir şeyler almam gerekiyor diye düşünmeyin. Zenginleri örnek olacaksanız son yılların en büyük zenginlerinden olan Zuckerberg’i kendinize örnek olabilir. Her gün sıradan bir tişört ve pantolon giyerek dışarı çıkıyor. Bunu yaptığı içinde kimse onu yadırgamıyor ve fakir olarak görmüyor. Önemli olan temiz giyinmektedir, giydiğiniz elbisenin çok da önemi yoktur.

İnsanlar özellikle de bayanlar günümüzde kişisel bakımları için çok para harcayabiliyorlar. Ev ekonomisini kötü yönde etkileyen bu durumdan kurtulmaya çalışmalısınız. Haftada bir kişisel bakım merkezine gitmek zorunda değilsiniz. Kendi bakımınızı evinizde rahatça yapabilirsiniz. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz internet üzerinde bulunan sayısız kaynaktan istediklerinizi bulabilirsiniz. Bu durum işinize yarayacaktır. Ayrıca gerekli harcamalardan kurtulmanıza yardım edecektir.

Herkes güzel bir evde oturmak ister. Bu onun hakkıdır ancak çok zengin insanlar bile günümüzde büyük evlerde oturmak istemiyorlar. Daha mütevazi bir evde oturmak onlara yetiyor. Dünyanın en büyük yatırımcılarından olan Warren Buffett bile 5 yatak odası bulunan onun ekonomik yapısına göre mütevazi sayılabilecek bir evde oturuyor. Sizde kendinizi bu konuya fazla kaptırmayın ve size ekstra masraflar sunan evde oturmaktan vazgeçin.

Altın, bizim gibi insanlar için en çok bilinen ve takip edilen yatırım araçlarından birisidir. Anadolu içerisinde hemen herkes altının fiyatı bilir ve bunda ki değişmeleri yakından takip eder. Sizlerde bu bilginiz ile para kazanmak için altın alıp satmaya çalışın. Bu size ekstra bir gelir sağlayacaktır.

Hepimiz bir arabası var. Hatta bazı ailelerde birden fazla araba olduğunu biliyoruz. Araba gerekli bir araç olarak görünse de gereksiz yere kullanıldığın aile bütçeleri için can sıkıcı olabilir. O nedenle gerekli olmadığı sürece arabanız ile seyahat etmemeye çalışın. Varsa ekstra arabanızı satın. Çünkü hiç kullanmasanız dahi arabalar sürekli masraf üretirler.

İradenize sahip bir insan olsun. Herkes akıllı telefon alıyor diye sizde akıllı telefon almayın. Yada eğlenmek için illa dışarı çıkmanıza gerek yok. Çünkü dışarıda ki eğlence çok pahalı olabilir. Bunun yerine evinizde yapabileceğiniz eğlencelere yönelin. Aileniz ile birlikte oynayabileceğiniz oyunları tercih edebilirsiniz.

 

[Toplam:7    Ortalama:2.7/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉