• PAYLAŞ

Küçük Bütçeler ile Büyük Birikimler Nasıl Yapılır?

  • 28/12/2016 - 09:21
  • 0 Yorum
  • 921 görüntüleme

Küçük Bütçeler ile Büyük Birikimler Nasıl Yapılır?

Sabır her anda olduğu gibi birikim yapmak için de çok önemlidir. Özellikle sabit geliri olan ve bütçesi küçük olan insanlar için birikim yapmak için kilit nokta sabırdır. Sabırlı olmayı başardıktan sonra uzun vadede istediğiniz her şeye birikim yaparak ulaşabilirsiniz. Dar gelirli olarak kabul edilen insanlar için büyük birikimin nasıl yapılacağını yazımızın içinde anlatacağız. Unutmayın sabit maaşınız ile bunu yapmak sizin için zor olacaktır ancak yazımızın ilk kelimesinde söylediğimi gibi sabırlı olmak zorundasınız. Ancak bu şekilde hedeflediğiniz büyük birikime ulaşabilirsiniz.

Tasarruf Şart

İnsanların öyle zengin olduğu insanların bir çoğu belirli bir ekonomik planı yerine getirmişlerdir. Bu plan içerisinde hareket eden insanlar o zenginliğe ulaşma konusunda emin adımlarla ilerlerler. Şimdi ilk olarak tasarruf yapmayı planınızın ilk maddesine yazmalısınız. Tasarruf yapmak sadece sabit harcamalarınızı düşürerek yapmanız yeterli olmaz. Dışarıda içtiğiniz çayın parasını dahi hesaplamalısınız. Günde dışarıda içtiğiniz çay veya kahveye verdiğiniz 2-3 lira ay sonunda 100 TL olarak harcamalar hanesine yazılacaktır. Yıl sonunda 1200 TL olacaktır. Bu da bir asgari ücret maaşıdır.

Bozuk Para Biriktirmek

Herkes gelirine göre birikim yapacaktır. Zengin olanlar binlerce lira ile birikim yaparken geliri sabit olan insanlar için birikimleri için bozuk para biriktirme yolunu değerlendirebilir. Her gün eve geldiğiniz de cebinizde bulunan bozuk paraları bu iş için kullanabilirsiniz. Bir kumbaranız olması bu iş için size yardımcı olacaktır. Günde 3-4 lira atarak 6 ay içerisinde 500 TL birikim yapabilirsiniz. Bu yıl ortasında alacağınız prim etkisi yapacaktır.

Ek Gelirleri Hesap Dışı Tutun

Aylık yaptığınız hesapta primlerinizi sabit geliriniz arasında yazmayın. Çünkü primlerin garantisi yoktur. Prim gerektiğinde size ek bir destek olacaktır. Ancak devamlı aynı oradan prim alamayacağınızı düşünerek hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü prim maaşınıza ek 500 TL veriliyorsa buna göre harcama yaptığınız ve o ay prim yatmazsa bütçeniz zarar görecektir.

Banka Hesaplarınızı Verimli Yönetin

Birikim yapma konusunda karar aldığınız bankalar sizin işinize yarayabilir. Günümüzde bankalar müşterilerine birikim hesabı hizmeti sunuyorlar. Bu hesabınız olması halinde vereceğiniz emir ile maaş hesabınızdan belirli bir miktar bu hesaba aktarılacaktır. Ve mevduat hesabı olarak açılan bu durum size ek gelir olarak hazır halde büyümeye devam edecektir.

Sıkıştığınızda Kendinize Borçlanın

Gelir düzeyi ne olursa olsun insanlar ay sonunu her zaman zor getirirler. Bunun nedeni olarak maaşınız ne kadar fazla olursa harcamalarınız da aynı oranda artacaktır. Gelir düzeyi ile alım gücü aynı oranda artacaktır. Ay sonunu zor getirdiğiniz durumlarda kendinize borçlanma yoluna gitmelisiniz. Yani ay sonuna gelene kadar o ana kadar yaptığınız birikimin içerisinde yeterli bir miktarı kullanabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklardan İyi sonuçlar elde etmek

İnsanların sigara içme konusunda ki düşüncelerini hepimiz biliyoruz. Bir sigara paketinin 10 TL’den fazla olduğu günümüzde aile ekonomisine büyük bir külfet olduğunu hepimiz biliyoruz. Aylık 300 TL’yi dumana veriyoruz. Aylık belki de faturaların bu kadar yoktur. Bunları göz önüne alarak hareket etmeniz sizin için bir avantaj olacaktır.

Birden fazla Kredi Kartı Kullanmayın

Kredi kartı sabit maaş ile geçinmek ve birikim yapmak isteyen insanlar için bir kolaylık olabileceği gibi önlerinde ki bir engelde olabilir. Birden fazla kredi kartınız varsa bu sayısı bire indirmeye çalışın. Düzenli olarak birikim yapabilmek için de kredi kartınızı akıllıca kullanın ve aylık ödeyebileceğiniz miktarın üzerine çıkmayın.

 

[Toplam:1    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉