• PAYLAŞ

Tek Maaşla Nasıl Geçim Sağlanır?

 • 28/12/2016 - 14:14
 • 0 Yorum
 • 709 görüntüleme

10 İpucu ile tek maaşla nasıl geçim sağlanır?

Günümüzde insanların birçoğu tek maaşlı hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Bu aylık gelirin sabit olması nedeniyle ayağını yorganına göre uzatarak yaşamanın gerekli olduğunu gösteriyor. Şartlar çok ağırlaştı ve tek bir maaş ile geçinmek neredeyse  imkansız bir duruma geldi. Bu yazımızda sizlere tek bir maaş ile ailesini geçindirmek zorunda olan kişilere yardımcı olacak ipuçlarını paylaşmaya çalışacağız. Asgari Ücret ile çalışan insan sayısının ne kadar çok olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu maaşla geçinmek günümüzde imkansız gibi gözükse de dikkatli hareket edildiğinde rahat bir geçim sağlanabilir. Şimdi 10 ipucu ile tek maaşla geçinirken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşalım.

Tek Maaşla Geçinmenin İpuçları

 1. Tek maaşla geçinmenin en önemli detayı planlı bir yaşamdır. Akıllı bir şekilde yapılmış planla çok rahat geçim sağlanabilir. Eğer doğru bir plan yapılmazsa evinize tek maaş değil 3 maaş girse de geçinmeniz gerçekten zor olacaktır.
 2. Öncelikleri belirlemek çok önemlidir. Önceliğiniz borçsuz bir şekilde tek maaşla geçinmek olmalıdır. Bunun için gereksiz harcamalardan uzak durmalısınız. Binlerce liralık telefonlar önceliğiniz olmamalıdır. Ya da alışverişe çıktığınızda alacağınız şeyin sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını düşünmeniz çok önemlidir.
 3. Evinizde faturalarınızı düşürmeye çalışmalısınız. Elektrik, su, doğalgaz, internet ve cep telefonu faturalarını aşağıya çekmek için farklı yöntemler uygulamalısınız. Örneğin evinizde bulunan ve ihtiyaç halinde fişte durmaması gereken tüm cihazların fişini çekmelisiniz. Bu gereksiz enerji harcanmasının önüne geçecektir ve faturalarınızın düşmesine yardımcı olacaktır.
 4. Kirada yaşamak zorundaysanız kirada oturduğunuz evin aileniz için yetip yetmediğine karar verin. Daha düşük kira ile oturabileceğiniz bir ev bulursanız ona taşınmanın avantajlarının olup olmayacağını düşünün ve ona karar vererek hareket edin. Kira olarak düşünmeyin ısınma, enerji ve ulaşım gibi faktörlerini de düşünerek kiralık ev arayın.
 5. Tek maaş ile geçinmek giderek zorlaştığı günlerde bütçenize yardımcı olacak ek gelir bulmaya çalışın. Ek gelir arayışınız içinde dikkat etmeniz gereken nokta işten arta kalan zamanlarınızda fazla yorulmadan gelir elde edeceğiniz noktaları bulmaya çalışın. Bu biraz olsun sizi rahatlatacaktır.
 6. Tek maaş ile geçinmenin önünde ki en büyük engel var olan borçlardır. Öncelikli olarak en kısa sürede bu borçlarınızdan kurtulmanın yollarını arayın ve ona göre çalışmalar yapın. Borçsuz bir yaşama ulaşmak sizi rahatlatacaktır.
 7. Kredi kart kullanımı sabit geliri olan insanlar için çok zorlayıcı olabilir. Kredi kartınızı akıllı bir şekilde kullanın ve onun avantajlarından yararlanın. Örneğin faturalarınızın otomatik ödeme talimatını kredi kartına verin. Limiti faturalar ile dolu olacağı için gereksiz harcamalarınızın önüne geçmenize yardımcı olacaktır.
 8. Mutlaka acil durumlar yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda para ihtiyacınız olacağını düşünerek kenarda biraz birikim yapmaya çalışın. Gelirinize göre bu limiti kendinize göre belirleyin. Mesela işten çıkmak zorunda kaldığınızda size 3 ay boyunca yetecek miktarı kenarda bulunmasına çalışın.
 9. Arabanız olmalıdır buna karşı çıkacak değiliz. Ancak ekstra fazladan bir arabanız varsa bunu satmaya çalışın. Çünkü tek bir arabanın masrafı bile kullanmadığınızda yüksek olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için tek araba ile idare etmeye çalışın. Eğer yakınınızda oturan bir arkadaşınızdan ya da akrabanızdan araba alabiliyorsanız şahsi arabanızı da satabilirsiniz.
 10. Büyük eviniz için gerekli bir alışveriş yapmak istiyorsanız bunun için para biriktirin. İnsanlar genellikle günümüz de taksitle bu ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Bu yolu tercih etmeyin, ihtiyacınız olan alışveriş için gerekli parayı biriktirip almak istediğiniz ürünü öyle olmaya çalışın.

 

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉