• PAYLAŞ

Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • 24/05/2017 - 13:51
  • 0 Yorum
  • 617 görüntüleme

Günümüzde herkes harcamalarının büyük bir bölümünü kredi kartları ile yapmayı tercih ediyor. Çünkü bu sayede yanlarında yüklü miktarda para taşımalarına gerek kalmıyor. Tek bir kart ile binlerce TL’lik harcamayı kolayca yapabiliyorlar. O nedenle bu kolaylığı kullanmaları konusunda onları suçlamamız yanlış olacaktır. Ancak kredi kartı doğru şekilde kullanılmadığında kullanan kişilerin başına ekonomik anlamda çıkartabiliyor. Ülkemizde bunun çok sayıda örneği olduğunu hepimiz biliyoruz. Kredi kartı borçları yüzünden iflas eden insanlar bu listenin ilk sırasında yer alıyor. Bu sebeplerden ötürü de kredi kartını dikkatli kullanmanız sizin açınızdan çok önemlidir. Aksi taktirde sizlerde kendinizi borç batağında bulabilirsiniz. Şimdi sizlere kredi kartı kullanmanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Bunlar sayesinde doğru tespitler yapmanız iyi olacaktır.

Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikle kredi kartınızı belirli limitler etrafında yapmanız sizin için doğru olacaktır. Bankalar her müşteriye eğer ödemeleri düzgünse kredi kartı vermek ister ancak bu noktada devreye kendi limitinizin girmesi gerekiyor. Eğer ayda 1 bin TL kazanıyorsanız kredi kartınızın limiti 2 bin TL olmamalıdır. Gelirinizden düşük bir kredi kartınızın olması doğru olacaktır. Ödeme günlerini kesinlikle geçirmeyin. Bu konuyu bankanızdan talep ederek kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ne olursa olsun bu ödeme gününü unutmayın, eğer bu tarihi unutursanız ekstra bir ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Eğer bu tarihi bir türlü aklınızda tutamıyorsanız bankaya giderek bu tarih için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu sayede ödemenizin yapılıp yapılmadığını düşünmek zorunda kalmazsınız.

Kredi kartınız ile harcama yaparken gelişi güzel davranmamaya çalışmalısınız. İhtiyacınız olanlar için kredi kartı kullanın. Örneğin alışverişe çıkarken bir liste yapın ve ne olursa olsun bu listeniz dışına çıkmayın. Limitlerinizi takip edin ve harcamalarınızı bu limitler içerisinde kalacak şekilde yapmaya çalışın fazlası size zarar verecektir. Kredi kartınızdan kesinlikle nakit çekmeyin çünkü nakit çekimlerde işletilen faiz oranı daha yüksek olmaktadır. Size tavsiyemiz kesinlikle bu durumdan uzak durmanız olacaktır. Aksi taktirde büyük bir hata yapmış olursunuz.

Kredi kartı sayınızı arttırmayın. Sayı arttıkça takip etmek otomatik olarak zorlaşacaktır aynı zamanda limitleriniz de artacaktır. O nedenle bankalarınız size gönderse de birden fazla kredi kartı kullanmayın. Tek kartta kalmak her zaman avantajlı olacaktır. Eğer kredi kartınızın avantajlı olup olmadığını takip etmek istiyorsanız tek bir kredi kartınızın olması daha avantajlı olacaktır. Diğerleri ile karşılaştırmak istiyorsanız nakit kredi faizlerine uygulanan oranları takip etmeniz size yardımcı olacaktır. Bu sayede ortaya net rakamlar çıkacaktır.

Ne yaparsanız yapın kredi kartınızın şifrenizi en yakınınızda bulunan insanlarla dahi paylaşmayın. Alışverişleriniz esnasında kesinlikle kasiyerlere şifrenizi vermeyin. Tüm girişleri kendiniz yapın ve onay tuşuna siz basmayı unutmayın. Bu sayede güvenliğiniz yükseltmiş olursunuz. Kredi kartınızı cebinizde ya da cüzdanınızda taşıyorsanız size tavsiyemiz onu her zaman aynı noktada muhafaza etmek olacaktır. El alışkanlığı olacağı için herhangi bir çalınma ve kaybolma durumunda daha hızlı fark edebilirsiniz. Kredi kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapacaksanız her zaman internet üzerinde ki en güvenilir sitelerde alışveriş yapmaya odaklanın. Ayrıca bu alışverişleriniz de sanal kart kullanın. Bu kartların internet dolandırıcılığına karşı önemli koruma garantileri bulunmaktadır.

Gene dışarıda alışveriş yaparken kredi kartınızın görebileceğiniz bir noktada ki pos cihazının üzerinden geçirilmesine odaklanmanız iyi olacaktır. Çünkü kasa altında yapılan durumlarda kart kopyalama durumları çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kredi kartınız kaybolduğunda çalındığında ilk iş olarak bankanızın çağrı merkezini arayarak kartınızı kapattırmayı unutmayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉