• PAYLAŞ

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

  • 02/02/2017 - 20:36
  • 0 Yorum
  • 637 görüntüleme

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hayatımıza kredi kartları çok hızlı bir şekilde girdi. Çok kolay harcama yapılmasına izin verilmesi ve sanki ödemeyecek miyiz gibi harcama yapmamız bir anda çok sevdiğimiz bir hizmet haline dönüşmesine neden oldu. Tabi bu durumun çok sayıda kötü sonuca ulaştığınız hepimiz gördük. Elde ettiği gelirin çok üzerinde kredi kartı limiti bulunan birçok insanın yolu adliye saraylarına kadar uzandı. Borçlarını ödeyebilmek için ellerinde ki her şeyi satmak zorunda kaldılar. Bu yaşananların ardından kredi  kartı almak için belirli sınırlamalar getirildi. Bu sayede önüne gelen herkesin kredi kartı almasının önüne geçilmiş oldu. Bir yasak gibi dursa da insanların iyiliği için gerekli şartlardır.

Kredi kartı alabilmek için günümüzde belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Şartları yerine getirmeyen kimse kredi kartı başvurusu yapsa dahi onu alamıyor. Sizde eğer kredi kartı almak istiyorsanız bu şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Şimdi bu şartların neler olduğuna bakalım.

Yaş Sınırı Şartı

Bu şart kredi kartları ilk çıktığında bile olan bir kuraldı. Bu sınır Bankalar denetleme ve düzenleme kurulu tarafından belirlenmiştir. Kredi kartı almak isteyen bireyin 18 yaşın üzerinde olması gerekiyor. 18 yaşından gün alanlar bu sınırın dışında kalıyor. Yaşınızı tam olarak doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu sınırın üzerine çıktıysanız kredi kartı almaya hak kazandınız demektir. Ancak sadece bunu yerine getirmek sizin için yeterli olmayacak. Diğer şartlar ile devam edelim.

Belirli Bir Gelire Sahip Olma Şartı

Kredi kartının eskiden kolay alınabilmesinin nedenlerinden birisi gelir şartının olmamasıydı. Günümüzde bu şart getirilmiştir. Gelirinize oranlı bir şekilde kredi kartı alabiliyorsunuz. Yeni uygulanan yasa ile birlikte maksimum gelirinizin 2 katını geçmeyecek bir limitin olabiliyor. Aylık 2 bin TL kazanıyorsanız kredi kartlarınızın toplam limiti 4000 TL olabiliyor. Tabi kartını önceden alanlar için bir düzenleme yok. Şuan gidip bankaya kredi kartı başvurusu yaparsanız sizden ilk istenecek belgeler arasında gelir belgeniz yer alıyor. Bunu vergi levhanız ve gelir beyannameniz ile gerçekleştirebilirsiniz. Sabit bir geliriniz yoksa ve kredi kartı almak istiyorsanız bankaya kredi kartı almak için belirli bir teminat göstermeniz gerekiyor. Banka tarafından bu teminata bloke koyulur ve kredi kartı size verilir.

Kredi Notu Durum Şartı

Kredi kartı alabilmeniz için günümüzde ki en önemli engel kredi notu durumunuzdur. Kredi notunun ne olduğu ile ilgili sitemizde daha detaylı yazılar bulabilirsiniz. 5 farklı sınıfa ayrılar kredi notunuzda kötü sınıf arasındaysanız kredi kartı talebiniz ret edilecektir. Geçmişti bankalar ile iyi geçinmiş olmanız gerekiyor. Çekmiş olduğunuz kredileri düzenli ödemiş olmalı ya da kredi kartı ödemelerinizin ödemelerini gününde yapmış olmanız önemlidir. Eğer bunlardan birisinden dolayı adınıza yasal takip başlatıldıysa büyük ihtimalle kredi kartı alamazsınız.

Kredi Kartı Almak

Kredi kartı alabilmeniz için yukarıda size sıralamış olduğumuz şartların hepsini yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer bunlardan bir tanesini dahi yerine getiremezseniz büyük ihtimal ile kredi kartınızı alamazsınız. Tabi bu şartları düzeltme şansınız var. Kredi notunuzu düzeltmek için düzenli olarak bankalar ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Yaş şartını sağlamak için sadece zamanı beklemeniz gerekiyor. Gelir durumunuzu sağlamak için ise yapmanız gerekenleri söylememize gerek yok. Bu şartların hepsini sağladıktan sonra kredi kartı alabilmek için tek yapmanız gereken başvuru yapmak olacaktır. İster telefon bankacılığı ile, ister internet ya da bankaya giderek kolayca kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz. İncelemeleri geçtikten sonra kartınız evinize gelecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉