• PAYLAŞ

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

  • 02/02/2017 - 15:39
  • 0 Yorum
  • 925 görüntüleme

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kara listede bulunan esnaflar için düzenlenen sicil affı 27 Ocak 2017 tarihinde 29961 sayılı Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu gelişme sonucunda 12 milyon 500 bin vatandaş beklediği sicil affı uygulaması resmen başlamış oldu. Yapılan bu değişiklik ile kara listeden çıkararak tekrar kredi ve kredi kartı gibi ürünleri kullanmasının yolu açılan vatandaşlar Sicil Affı Başvurusunu Nereye Yapılacak? Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Sicil Affından Kimler Yararlanabilecek ?

Yayınlanmış olan kanun maddesinde kredi sicil affından yararlanacak olanların yapması gerekenlerin yanı sıra kimlerin bu haktan yararlanabileceği de açıkça belirtilmiştir. Yapılacak olan sicil affı uygulaması sırasında bankaların kendi değerlendirmeleri göz önünde tutulduğu için bazı bireyler bu imkandan yararlanamayacak. Ancak bugüne kadar kredi, çek, senet yada kredi kartı gibi borçların ödenmesinde sıkıntı yaşayarak Türkiye bankalar birliği risk değerlendirme merkezi tarafından kara listeye alınmış olan esnaf yada vatandaşların bu listeden çıkabilmeleri adına bir fırsat niteliğinde olduğu bilinmekte. Sicil affı bankalara olan borcunu ödeyen yada yeni bir ödeme planı sunanlar adına geçerli olacaktır. Bundan dolayı bankalara olan borcunu 6 ay içerisinde ödeyenler aynı zaman da bankalardaki borçlarını yeniden yapılandıran vatandaşlar bu aftan  yararlanabilecek. Kimlerin sicil affı uygulamasında yararlanabileceği ve neler yapması gerektiğini detaylandırmak gerekirse;

-Yasa itibari ile 6 Ay içerisinde borçlarının tamamını ödeyen bireyler.

-Yasa itibari ile 6 ay içerisinde borçlarını yeniden yapılandıran bireyler.

-Daha öncesinden borçlarını ödediği halde kara listede bulunduğu için banka kredilerinden yararlanamayan bireyler.

 

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Yapılan araştırmalar sonucunda esnaf ve vatandaşların geçmiş ve zamanında ödenmeyen borçlarından kaynaklanarak kara listede bulunmasından dolayı banka kredi ve kredi kartı gibi imkanlarından yararlanamamasından dolayı yaşanan sıkıntıların giderilmesi adına gerçekleştirilen bu kanun ile beraber milyonlarca vatandaşın mağduriyetini ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Yapılan bu düzenleme sayesinde 6 ay içerisinde bankalara olan borcunun tamamını kapatanlar ile borcunu yeniden yapılandıranlar bu imkandan yararlanacak. Bankalar birliği risk merkezi tarafından belirlenmiş olan kara listelerin bu işlemleri yapanları otomatik olarak kara liste içerisinden çıkartacağı tahmin edilmesi ile birlikte ayrıca bir başvuru yapılıp yapılmaması gerektiği hakkında kesin bir bilgi şu ana kadar bulunmamaktadır. Ancak borcunu yeniden yapılandıranların borçlu oldukları bankada bu imkandan yararlanmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Aynı zaman da borcunu ödeyen yada yeniden yapılandıranların kara listeden çıkmaması durumunda ilgili olan bankalara bir dilekçe ile başvurmaları gerekli olabilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉