• PAYLAŞ

Kredi Kartı Taksit Sayısı Neden Arttırıldı?

  • 22/09/2016 - 20:05
  • 0 Yorum
  • 870 görüntüleme

Kredi Kartı Taksit Sayısı Neden Arttırıldı?

Ekonomik şartlara göre ekonomide farklı kararlar alınabilmektedir. Bu kararları bazen hükümet talep ederken bazen merkez bankasının inisiyatif kullandığına şahit olabilirsiniz. Çok doğru ve kesin kararlan alınmasa bazen durum ekonomi için kötü sonuçların oluşmasına neden olabilir. Günümüzde kredi kartı taksit sayısı bazı işlemlerde tekrar arttırıldı. Bunun bazı nedenleri vardır. Dışarıdan ekonomi konusunda gerekli bilgiye sahip olmayan insanların düşüncesi bankalar hükümeti buna zorladı şeklinde düşünebilirler aslında ama bu hiç de düşünüldüğü gibi bir durum değildir.

kredi-karti-taksit-sayisi-1İlk olarak neden kredi kartları ve bireysel kredi taksitlerine sınırlama getirildiğini anlamamız gerekiyor. Bu duruma neden olan cari açığın çok fazla olarak yaşanmasıydı. İmkanı olamayan insanlar kredi kartlarının yardımı ile yurt dışından ülkemize gelen teknoloji aletleri özellikle cep telefonları bu şekilde almaktaydılar. Bu durum sadece bir örnek, farklı konularda bu şekilde çok sayıda işlem yapılmaktaydı. Kredi kartlarının da taksit  sayısını düşürmekte ki amaç cari açığın azaltılmak istenmesiydi. Cari açık ekonominin 2 haneli olarak büyümesine yardımcı olsa da uzun vadede zararlı bir durum olarak görülüyordu. Bu karar alınarak ekonominin biraz olsun soğumasına ve ayaklarının yere basmasının sağlanması amaçlandı. Sonuçta istenilen oldu ve bu kararların tekrar gözden geçirilmesine karar verildi.

Bu sefer de dünya ekonomisinde yaşanan durağanlık, darbe girişiminin ardından ekonomide yaşanan zayıflama süreci ve farklı nedenlerin birleşmesi ile tekrar ekonomiyi canlandırmak için alınan kararların gözden geçirilmesi gerektiğinin farkına varıldı. Biz tam olarak bilgi sahibi olamasak da bu bilinçli olarak hayata geçirilen bir süreç olabilir. Şimdi kredi kartı taksit sayısı bazı işlemlerde 12 olarak arttırıldı. Bu sayede ekonominin hangi alanda büyümesi istendiğine karar verildiğini varsayabiliriz. Bunu takip ve oranı ortaya çıkarmak için alınmış bir karar olabilir. Hala bazı konularda kredi kartı kullanımı yasaklanmış durumdadır. Ayrıca taksit sayısı değişmeyen iş alanları da bulunuyor. Dediğimiz gibi bilinçli bir şekilde alınmış bir karar karşımızda duruyor. Eğer ilerde alınan kararlar beklentileri karşılarsa bazı küçük değişikliklere daha şahit olabiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉