• PAYLAŞ

Kredi Notu Neden Düşer?

  • 20/03/2017 - 14:35
  • 0 Yorum
  • 756 görüntüleme

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankacılık kanunun da yapılan önemli değişikliklerin ardından hayatımıza kredi notu girdi. Bu bizim bankalar ile aramızda olan davranışlarımıza not verilmiş olmasına neden oldu. Okul yıllarımıza kısaca geri döndük diyebiliriz. Eğer ödevlerimizi gerektiği şekilde yapmazsak ve sınavlarımız da başarılı olmazsak nasıl dersimizi geçemezsek, bankalara karşı görevlerimizi yerine getirmezsek onlardan da bizi sınıfta bırakma yetkilerini kullanırlar. Kredi notunu belirlemek aslında onların elinde değil. Doğru adımlar ve gerekli işlemleri zamanında yapan kullanıcılar otomatik olarak kendi kredi notunu yukarı çekebilir. Tabi bunu yapabilmek için öncelikle kredi notunu düşüren sebepleri öğrenmek gerekiyor. Aksi taktirde doğru adımları atıyorum derken bataklığa adım atabilirsiniz.

Şimdi uzun bir yazı ile sizlere kredi notunun düşmesine neden olan tüm maddeleri yazacağız. Ancak kredi notunun 0 ile 1900 puan arasında sınırlı olduğunu öncelikle söyleyelim. Ve bu puan aralığında 5 farklı sınıf bulunuyor. Orta ve üzerinde olan sınıftaysanız bankaların gözünde güvenilir bir müşteri olarak bilinirsiniz. Aksi taktirde sınıfın haylazı olarak bilinir ve istediklerinizi gerçekleştirmekte her zaman zorluk çekersiniz.

Kredi Notu Düşme Nedenleri?

Kredi kartının asgari ödemesini üç aydan fazla süre ile yatırmanız halinde kredi notu hesabında düşüşe neden olacaktır. Ödemelerinizi asgari olarak değil size verilen ekstrada ki genel borç üzerinden yapmalısınız.

Kredi kartı ödemelerinizi gününde yapmalısınız. 1-2 gün gecikmeden bir şey olmaz düşüncesi ile hareket etmek yanlıştır. Bu detaylar kredi kartı notunuzda hatırı sayılır düşüşlere neden olur. Erken ödeme yapmak size standart puan kazandırır. Ancak tam gününde ödeme yapmak size ekstra puan kazandırır.

Kefillik yüzünden insanlar büyük zararlar yaşadılar. Bankalarda bunun bilincinde oldukları için kefil olan kişiler için kredi notu düşürürler. O nedenle kefil olmaktan kaçınmalısınız. Birisine yardımcı olacaksanız ve ona güveniyorsanız nakit olarak yardım etmeniz daha doğru olacaktır. Bu işlemin kredi notunu düşürdüğünü bilen çok az sayıda insan vardır.

Banka da bulunan hesaplarınızda hiç varlığınız bulunmuyorsa bankalar size kredi kartı ve kredi verirken limitleri daha düşük tutmaktadır. Ayrıca bankada bulunan varlıklar kredi notu hesaplarına da dahil edilmektedir. O nedenle birikimlerinizi hesabınızda tutmanız bir avantajdır. Hem kredi kullanırken hem de kredi notu hesaplamalarında dahil edilen bir detaydır. Vadeli mevduat hesabını tercih etmeseniz de normal mevduat hesaplarınızda sürekli olarak bir miktar nakit bulundurmak sizin avantajınıza olacaktır.

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeleri 6 ay bir süre düzenli olarak takip ederseniz kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselecektir. 1000-1100 puan civarlarında dolaşan kredi notunuz bu süre sonunda 1500-1700 seviyelerine yükselecektir. Bu da kısa sürede bankaların gözünde güvenilir bir müşteri olmanıza yardımcı olacaktır.

Kredi notu konusunda unutmamanız gereken önemli bir detay vardır. Bu detayda kredi notunun çok hızlı bir şekilde düştüğüdür. Ancak aynı hızla yükselmesi gerçekleşmez. O nedenle bankalar ile olan ikili ilişkilerinizde görevlerinizi doğru şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde büyük zorluklar yaşarsınız. Eğer kredi notunuzun düşmesine kredi kartı ya da kredi ödemelerinizde yaşanan aksaklıklar nedeniyle düşüş yaşanırsa bunlar için uzun bir süreç gerecektir. Bu süreç boyunca en ufak hatanız dahi notunuzu düşürecektir. Kredi notunuzu emin adımlar ile yükseltmek sizin ellerinizdedir. Hatta yıllar boyunca süren bir finans perhizine girmeniz neden olur. Gelecekte kredi çekme planlarınız varsa bu konulara dikkat etmelisiniz. Paranın size ne zaman lazım olacağını bilemezsiniz. O nedenle bu adımları uygulamaya özen gösterin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉