• PAYLAŞ

Kredi Notunu Etkileyen 10 Önemli Faktör Nedir?

 • 22/12/2016 - 08:22
 • 0 Yorum
 • 590 görüntüleme

Kredi Notunu Etkileyen 10 Önemli Faktör Nedir?

BDDK tarafından değiştirilen bankalar kanunu ile birlikte kredi notu bankalar ile olan ilişkimizi dikkatli bir şekilde yapmamıza neden oldu. Artık bankalara her yaptığınız ödeme, talep ettiğimiz her kredi ve kredi kartı bu notun düzeyine göre şekillenecek. Etrafınız da ki insanlardan mutlaka kredi notum nedeniyle kredi talebim reddedildi şeklinde konuşmalara şahit olmuşsunuz. Kredi notunun ne olduğu size birçok kez sitemizde açıklamaya çalıştık. Bu yayınımızda ise kredi notunun etkileyen 10 önemli faktörün ne olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu faktörleri doğru şekilde devam ettirirseniz puanınız yukarı çıkacaktır. Tersi durumda ise puanınız aşağı düşecektir. Şimdi sıra ile maddeleri inceleyelim.

 1. Kredi Kartı Ödeme Düzeni

Kredi kartını limitinizin ne olduğu bu durumda çok da önemli değildir. Burada önemli olan kartınızın aylık olarak ödemesini hangi düzenle yaptığınızdır. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız kredi notunuzu her ay düzenli olarak son ödeme tarihinden önce yapmaya dikkat etmelisiniz.

 1. Kredilerin Ödeme Düzeni

Ev, araba ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankalardan aldığımız kredilerimizin ödeme düzeni çok önemlidir. Kredi notunu en çok etkileyen faktörlerden birisidir. O nedenle kredi taksitlerimizi son ödeme gününde ya da ondan önce yapmaya dikkat etmeliyiz.

 1. Bankalarda ki mevcut borç durumu

Sadece tek bir banka değil tüm bankalarda ki toplam borçlarınız kredi notunuzu etkiler. Borç durumunuz arttıkça kredi notunuz düşecektir. Borçlarınıza kredi kartı, mevduat hesabı, kredi taktileri ve farklı kredi tutarları dahil edilecektir.

 1. Bankalardaki Varlık Durumunuz

Bankalara karşı bulunan toplam borç durumumuz nasıl kredi notumuzu etkilerse bankalarda bulunan varlıklarımızda kredi notumuzu etkilemektedir. Bankada bulunan altın, döviz ve mevduat hesaplarımızda ki birikimler ne kadar çok olursa bize olumlu olarak dönüşü o kadar yüksek olacaktır.

 1. Yeni Kredi ya da İlk Kredi Açılışları

Bu başlığı gördüğünüz de aklınıza sadece ihtiyaç, ev ve araba için aldığınız krediler gelmemelidir. Yeni açılan kredi kartı limitiniz, farklı kredi seçenekleri de bunun içine dahil olmaktadır. Çünkü ilk defa açılan kredi seçeneğinde banka sizin ödeme düzeninizi bilmediği için puanınız etkilenecektir.

 1. Borçların Kredi Limitine Oranı

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartı, kredi limiti ve nakit avans seçeneklerinin kullanım oranları kredi notunu etkileyecektir. Örneğin kredi kartı limitleriniz 10 bin TL ise ve her ay bunun tamamını kullanıyorsanız bu kredi notunuzu etkileyecektir.

 1. Ödeme Geçmişinde ki olumsuz durumlar

Kredi notu şu an ile 5 yıl içinde bankalar ile yaptığınız alışverişlerinizi içine alarak hesaplanmaktadır. Kredi kartı ödemelerinizi, kredi ödemelerinizin gününde yapmadığınız da bu uzun bir süre kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacaktır.

 1. Gecikmeye Düşen Hesap Sayısı

Bu durum genellikle kredi kartlarında olmaktadır. O döneme ait borçlarınızı 3 sefer üst üste ödenmesini yaptığınız taktirde gecikmeye düşeceksiniz. Bu gecikmeye düşen hesap da kredi notunuzun olumsuz olarak etkilenmesine neden olacaktır.

 1. Finans Kuruluşların Bildirimleri

Kredi notumuz her ay güncellenmektedir. Bu güncellemede finans kuruluşların her ay sisteme yaptıkları bildirimler önemlidir. Çünkü bunlar kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacak önemli bir şekilde olabileceği gibi olumsuz da olabilir.

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri

Yapılan ilk açıklamalarda kredi notunu etkileyen yüzde 90’lık kısım net bir şekilde açıklandı. Ancak yüzde 10’luk kısım diğerleri başlığı altında açıklanmadı. Süreç devam ettikçe bu yüzde 10’luk kısmın SGK ödemeleri olduğunu ortaya çıkardı. Prim ödemelerinizi düzenli olarak yaparsanız bu kredi notunuzu olumlu olarak etkileyecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉