• PAYLAŞ

Kredi Notunu Neler Olumsuz Etkiler ?

  • 15/07/2016 - 15:28
  • 0 Yorum
  • 766 görüntüleme

Kredi notunun, finansal anlamda bir kimlik kartı olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların ortak havuzunda tüm vatandaşların bir kredi notu bulunur. Dolayısıyla siz kredi başvurusu yaptığınızda, kredi kartı almak istediğinizde, bir dükkan, ev ya da araba kiralamak istediğinizde, hatta bir iş başvurunuzda bile kredi notunuz karşınıza çıkabilir. Günümüzde bankalar ile herhangi bir işi bulunmayan biri yok denecek kadar az. Kredi kullanmıyor olsanız bile, her 2 kişiden birinin kredi kartı sahibi olduğu bir ülkede yaşıyorsanız, sizin de mutlaka kredi kartınız var demektir. Peki, tüm bunlar kredi notunuzun oluşmasında nasıl bir rol oynuyor? Kredi notunuzu neler olumsuz etkiliyor?

kredi-notunu-neler-olumsuz-etkiler indir (22)

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi kartı borcunuzu ödeme düzeniniz kredi notunuz ile doğrudan ilişkilidir. Eğer mevcut kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız, kredi kartı ödemelerinizi, “son ödeme tarihi”ni 1 gün bile geciktirmemelisiniz. Gecikmeye düşen kart borcu, kredi notunuzu direkt olarak etkiler. Aynı şekilde dönem borcunun tamamı yerine asgari tutarı ödemek de kredi notunuzu olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Eğer düşük bir kredi notunuz varsa, elinizdeki kredi kartını düzenli olarak kullanmalı, ödemelerini de mutlaka son ödeme tarihinden önce, dönem borcunun tamamını ödeyerek yapmalısınız. Aynı şekilde kredi ödemeleri de mutlaka ödeme gününden önce yapılmamalıdır. 3 dönem üst üste yapılmayan ödemeler, yasal takibe alınmanıza ve ardından kara listeye alınmanıza neden olur. Bu da otomatik olarak kredi notu skalasında “çok riskli” gruba dahil olmanıza neden olur.

Başka Neler Etkiler?

Kredi notunuzu etkileyen faktörler bu kadarla sınırlı değil. Kredi ve kredi kartı ödemelerinin %60’lık kısmını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Onun dışında üzerinize kayıtlı tüm faturaların ödemesi de oldukça önemli. Cep telefonu ya da adınıza kayıtlı internet faturasını düzenli ödüyor olmanız da kredi notunuzun belirlenmesinde önemli etkenlerdir. Bunlara ek olarak bankada vadeli hesabınızın bulunması, vadesiz hesabınızda belli bir miktarın bulunması, gelir ve borç durumunuz arasında dengeli bir oran olması, çok fazla kredi ve kredi kartı borcunuzun olmaması da kredi notunuzu etkileyen faktörler arasındadır. Mevcut kredi notunuzu düşürmemek için yapabileceğiniz en önemli iki şey ise kredi kartı ve varsa kredi borçlarınızı mümkünse hesap kesim tarihinden hemen sonra yapmanızdır. Özellikle kredi kartının ne kadar etkili olduğunu birkaç ay sonra yükselen kredi notunuzdan görebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉