• PAYLAŞ

Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • 15/07/2016 - 15:23
  • 0 Yorum
  • 683 görüntüleme

konut-kredisi

Konut kredisi kullanan tüketicileri genel olarak iki gruba ayırabiliriz; yatırım amaçlı ve ev sahibi olma amaçlı. Özellikle günümüzde, büyük şehirlerde yaşıyorsanız kira miktarlarından haberiniz var demektir. İstanbul’da yaşıyorsanız, kira için ortalama 1500 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Lüks semtlerde bu rakam çok daha yukarılara çıkabiliyor. Durum böyle olunca da her ay havaya bu kadar para saçmaktansa tüketiciler, soluğu banka şubelerinde alıyor. Bankalar, özellikle son yıllarda kira öder gibi kredi ödeyerek ev sahibi olabileceğinizi vaat ediyor. Belirli bir miktar peşinatınız varsa, siz de kira ödemek yerine kredi ödeyerek kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki, konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

1)Faiz Oranları

Faiz oranları tüm kredi türlerinde en çok dikkat etmeniz gereken noktaların başında geliyor. Aylık faiz oranları, konut kredilerinde genellikle %0,99’dan başlıyor. Bankaya göre bu rakamlar %1,55’i bulabiliyor. Aylık bazda arada uçurumlar olmasa da, toplam geri ödeme tutarını hesapladığınızda arada ciddi farklar olduğunu görebilirsiniz. Özellikle vade süresi uzadıkça, aylık faiz oranının yüksek olması cebinizden daha fazla para çıkmasına neden oluyor. O nedenle ev alırken ilk olarak faiz oranlarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

2) Yıllık Maliyet

Aylık faiz oranı düşük görünen ancak yıllık maliyet oranının yüksek olması nedeniyle bazı konut kredilerinde de toplam geri ödeme tutarı sandığınızdan daha fazla olabiliyor. Bankaların kredi kampanyaları arasında karşılaştırma yaparken yıllık maliyetlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

3) Dosya Masrafı

Bazı bankalar konut kredisi ya da taşıt kredilerinde dosya masrafı almazken, bazılarında bu rakam kredi tutarının %1 ya da %2’sini bulabiliyor. O nedenle konut kredisine başvurmadan önce mutlaka başvurmak istediğiniz bankanın konut kredilerinde dosya masrafı alıp almadığını kontrol edin.

4) Vade Seçenekleri

Eğer düşük bir ödeme limitiniz varsa, daha uzun vade seçeneği sunan kredi kampanyalarını tercih edin. Örneğin Şekerbank, tüketicilere 30 yıl vadeli konut kredisi veriyor. Aynı şekilde Denizbank’ta da bu süre 20 yıla dayanıyor. Diğer bankalarda konut kredileri genellikle 120 ay ile sınırlı. Vade uzadıkça aylık kredi tutarı daha düşük oluyor ancak toplam geri ödeme tutarının kredi miktarının 3 katına kadar ulaşabileceğini de unutmamalı, doğru hesaplama ve karşılaştırmaları yaparak başvuruda bulunmanızı öneriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉