• PAYLAŞ

Kredili Mevduat Masraflarından Nasıl Kurtulunur?

  • 25/11/2016 - 11:42
  • 0 Yorum
  • 828 görüntüleme

Kredili Mevduat Masraflarından Nasıl Kurtulunur?

 

Bankalardan açtığımız kredili mevduat hesaplarında yüksek meblağlı masraflarla karşılaşabiliyoruz. Komisyon ve ek masraflar tüketiciye külfet olmaktadır. Bu hesaplar birtakım limitler çerçevesinde tahsis edilmektedir. Bu nedenle krediye göre masraf uygulanmaktadır. Genellikle birçok banka maaş müşterilerine veya emeklilere, kredili mevduat ürünleri sunuyor. Ancak bilhassa yeni nesil şubesiz bankacılık hizmetleri dahilinde bazı bankalar, kredi notu iyi olan müşterilerine kredili mevduat hesabı tanımlayabiliyor. Otomatik olarak tanımlanan bu ürünler, acil ihtiyaç durumunda faydalı olsa da tüketiciler yüksek masraflarla karşı karşıya kalabiliyor. Haberiniz olarak veya olmayarak kullandığınız kredili mevduat ürünlerinde fazladan çıkan masrafları ortadan kaldırabilir veya azaltabilirsiniz. Sizlere bunu nasıl yapacağınıza dair bazı bilgiler vereceğiz.

Bir banka size para verirken geri ödemesinin sağlam olmasını ister.

Bir banka size para verirken geri ödemesinin sağlam olmasını ister.

 

Kredili Mevduat Hesabı Konusunda Bankanın Tarifesini Öğrenin

Bankalardan kredili mevduat hesabı açtırdığınızda ilk olarak ürüne ait bankanın uyguladığı faiz ve ek masraflarla alakalı ücret tarifesini öğrenin. Genel itibariyle baktığımızda bankaların, kredili mevduat ürünlerine dair ücretin aynen kredi kartlarında olduğu gibi %2.02 faiz olarak uygulandığını görüyoruz. Bu oran bankaların bazılarında daha düşük tutulabiliyor. Asıl önemli olan ise tüketicinin kullanımından doğan masraflardır. Çünkü hesap kullanımı dahilinde yüksek masraflar ve komisyonlar söz konusu olabiliyor.

 

Kredili Mevduat Hesabı İçin Banka Politikasını Araştırın

Bu ürün konusunda her banka farklı özellikler uygulayabiliyor. Örneğin bazı bankalarda faiz farklılıkları olabiliyor. Yine aynı şekilde geri ödeme noktasında birtakım farklı uygulamalar olabiliyor. Bazı bankalar borcunuzu ay sonunda ödemenizi beklerken bazıları ise 3 veya 6 ay sonrası için borç kesimi yapabiliyor. Bunların haricinde farklılıklar için bankaları araştırmanız, sizin için hangi bankanın ürününü kullanmanın avantajlı olduğunu belirleyecektir. Bunun gibi her banka bu ürünler için farklı politikalar uyguladığı için mutlaka kredili mevduat hesabınızı açarken bunlar hakkında bilgi almalısınız.

 

Hesap Aşımı Olduğunda Uyarılmanız Talebinde Bulunun

Bu hesaplarla belirlenen limit üzerinden harcama yapıldığı için hesabımızda para kalmadığında kredi limiti kullanılmaktadır. Hesabınızda para olmadığı zaman kredi limitinden kullanıldığında banka tarafından uyarı mesajı gelmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca belirli sınırlar vererek bu sınırlar aşıldığında uyarı almanız talebinde bulunabilirsiniz. Aksi takdirde kredi limiti kullanımınızdan haberiniz olmayıp yüksek masraflarla karşılaşabilirsiniz. Bankalar kredi aşımlarında siz belirtmediğiniz sürece uyarı yapmamaktadır. Bu nedenle özellikle bu konuda müşteri hizmetlerini bilgilendirmeniz yerinde olacaktır.

 

Kredi Kartı Kullanımını Ön Planda Tutun

Acil ihtiyaç durumunda kişilere kredili mevduat hesabı kullanmak daha cazip gelebiliyor. Ancak yüksek komisyon oranlarını düşündüğümüzde kredili mevduat ürünlerinin çok avantaj sağlamadığı görülecektir. Sonrasında yüksek masraflar ödeyerek sıkışabilirsiniz. Acil ihtiyaçlarınızda bu ürünlere alternatif olarak kredi kartı tercih etmeniz sizi ek masraflardan kurtaracaktır. Böylece fazladan komisyon ücreti ödemek zorunda kalmazsınız.

kredili-mevduat-tasarruf-nasil-yapilir-2

Gecikme Faizlerini Göz Önünde Bulundurun

Kredili mevduat hesabınızda yaptığınız harcamaların ödemesini geciktirdiğinizde gecikme faizi uygulanır. Hesabınızı kullanırken bakiyeniz bittiğinde otomatik olarak kullanmaya devam edersiniz ancak bakiyeniz eksiye düşer. Hesabınıza para yatırdığınızda bakiyeniz sıfırlanır. Eğer hesabınıza kullandığınız tutardan daha düşük bir meblağ yatırırsanız kredili mevduat hesabınıza dair borcunuza gecikme faizi uygulanacaktır. Bu yüzden ödemenizi vaktinde ve tam olarak yapmanız gecikme faiziyle karşılaşmamanız açısından önemlidir.

 

Son olarak önerimiz ise kredili mevduat hesabınızı iptal ettirmeyi düşünmeniz olacaktır. Eğer bu hesaba dair masraflardan şikayetçiyseniz ve kredili mevduat hesabını zorunlu bir ihtiyaç olarak görmüyorsanız ürünü devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz. Özellikle acil ihtiyaçlarınız için kredi kartı limitiniz yüksek ve karşılayabilecek durumdaysa, kredili mevduat ürünlerini tercih etmemenizi öneririz. Kredi kartı kullanımı sizi ekstra masraflardan kurtaracaktır. Böylece tasarruf edebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉