• PAYLAŞ

Laptop Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

  • 03/07/2017 - 01:29
  • 0 Yorum
  • 691 görüntüleme

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, teknolojik aletler de küçülmeye başlamıştır. Eskiden tonlarca ağırlığında bilgisayarlar kullanılırken, günümüzde artık laptoplar ve hatta notebooklar oldukça tutulmaktadır. Ancak bu laptoplar bataryalardan güç almakta ve bataryaların ömrü çok da uzun olmamakta. Bu yazımızda laptop batarya ömrü nasıl uzatılır sorusunun cevabından bahsedeceğiz.

Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır?

İnternet üzerinde laptoplar ile ilgili arananlara bakıldığında, genellikle laptop batarya ömrü kaç yıldır gibi sorulara denk gelmekteyiz. Bu sorunun cevabı birçok farklı şarta dayanmaktadır. Laptoplar genellikle iş için kullanılıyor olsa da, artık oyun laptopları da oldukça yaygın. Laptop batarya kullanımına göre batarya ömrünüz değişecektir. Ancak bu yazımızda vereceğimiz bazı tavsiyeler ile birlikte, batarya ömrünüzü uzatabileceksiniz.

1-) Lityum İyon Pillerde Uygulanması Gerekenler

Bu tip bataryalar artık her alanda karşımıza çıkmaya başladı. Daha kullanılır olması sayesinde, elektronik aletlerin çoğunda kullanıldıklarını görebiliriz. Ancak bu piller de zamanla bozulabilir. Bataryanızın artık eskisi kadar gitmediğini düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken şarjınız tam bitmeden laptopu şarja takmak. Şarjınız %40 seviyelerine geldiğinde, çıkarın ve güneş görmeyen bir yere koyun. 1-2 gün sakladıktan sonra tekrar yerinden çıkarın ve laptopunuza takın. Artık eskiye göre daha iyi bir performans alacaksınız.

2-) Nikel Metal Hidrit Pillerde Uygulanması Gerekenler

Bu tür bataryalar artık pek kullanılmamakta. Ancak eski marka laptoplarda görülebilirler. Bu batarya türleri hafıza etkisi denilen bir nedenden dolayı, tam dolduktan sonra şarjdan çıkarılmalıdır. Ayrıca bataryanız tamamen bitmeden de şarja takmamalısınız. Eğer bataryanız tam şarj olmadan şarjdan çıkarırsanız, bataryanın hafızası doldurduğunuz kadar kalacaktır. Dolmayan diğer bölge boş kalacaktır ve bataryanız artık eskisi kadar iyi bir performans vermeyecektir. Ayrıca bu tür bataryaların ekstrem şartlarda saklanmaması gerekmektedir. Çok sıcak havada batarya oldukça hızlı boşalır ve dengesi bozulur. Çok soğuk havalarda ise depolanan enerji, istenilen hızda laptopa yayılamaz.

Batarya ömrü nasıl daha uzun gider?

Laptonuzda sürekli wifinin açık olması, şarjın bitmesine neden olan en büyük etkenlerden biridir. İşiniz bittiği zaman wifiyi kapatarak şarjınızın daha hızlı gitmesini sağlayabilirsiniz. Laptop pil ömrü uzatmaya yarayan programlar aslında sizin yapabileceğiniz işleri tek tuşla yapar. Bu programlar bilgisayarın hafızasında bulunan ve gereksiz yere çalışarak bataryanın bitmesine neden olan uygulamaların kapanmasına yardımcı olur. Bunlar yerine siz de gereksiz dosyaları temizleyebilir, arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Eğer ekran parlaklığını en üst seviyede kullanıyorsanız, bataryanız ekrana daha fazla enerji göndermek zorunda kalır. Ekran parlaklığını ortama göre ayarlayarak, enerjiden büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Laptop Bataryası Kaç Saat Gider?

Bu sorunun cevabına kesin bir cevap vermek oldukça zor. Bataryalar kullanımınıza göre azalacaktır. Eğer sadece internette geziniyorsanız ve bilgisayarı zorlayan programlar kullanmıyorsanız, bataryanız uzun süreler yeterli olacaktır. Ancak eğer oyunlar ile zaman geçiriyorsanız ya da bilgisayarı zorlayacak programlar kullanıyorsanız, devrelerin daha fazla enerjiye ihtiyacı olacak ve daha fazla enerji tüketimi gerçekleşecektir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉