• PAYLAŞ

Laptop Fanı Sesi Nasıl Azaltılır?

  • 26/07/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 721 görüntüleme

Günümüzde insanlar tabletlere ve masa üstü bilgisayarlarının uygun olmasına rağmen laptoplar sıklıkla tercih edilmeye devam ediyor. En büyük artısı olarak taşınabilir olmaları insanlar tarafından en büyük tercih nedeni oluyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yüksek performans sergilemelerinin sağlanması da tercih nedenleri arasındadır. Ancak bunların bazı önemli sorunları bulunuyor. İlk sırada laptopun işlemcisini soğutmaya yardımcı olan fanın çok fazla ses çıkarmasıdır. Bu sesin yüksek olması beraberinde bilgisayarın da ısınmasının habercisi olacaktır. Bu yazımızda sizlere laptop fanının çok ses çıkarmaları durumunda yapabilecekleriniz hakkında bilgi vereceğiz.  Laptop’u kullandığınız yer çok önemlidir. Özellikle yastık ve koltuk gibi yerlerde daha çok toz alır ve ısınmaya neden olur. Şimdi bu sesten kurtulmak için yapacaklarınızı sizlerle paylaşacağız.

İşlemlerinizi Sonlandırın

Bilgisayarınız açık olduğunda siz farkında varmasanız da sürekli olarak çalışmaya devam eden işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler sürekli olarak kullanıldığı için aşırı bir ısınmaya neden olmaktadır. Bundan kurtulmak için görev yöneticisine girerek burada bulunan çalışmasına ihtiyaç duyduğunuz işlemleri sırası ile kapatmanız sizin faydanıza olacaktır. Mac kullanıyorsanız etkinlik monitörünü tercih etmeniz gerekiyor. Gereksiz işlemcilerin kapatılması çalışma hızını düşürecektir o da fanın daha yavaş çalışmasını beraberinde getirecektir.

Mac Kullanıcıları Ne Yapmalıdır

Eğer bir mac işletim sistemine sahip laptop kullanıyorsanız yapmanız gereken işlemler biraz farklı olabiliyor. Öncelikle SMC yani Sistem yönetim denetleyicisi sıfırlanmalıdır. SMC olarak bilinen bu kısaltma MacOS olaylarından sorunludur ve fanın kontrolsüz çalışmasında klasik bir belirtidir. O nedenle burası sıfırlanmalıdır. Bununla birlikte PRAM’i de sıfırlamanız doğru bir işlem olacaktır. Sonuçta iki sistem de belirli bir işlemci ile çalışmaktadır. İkisinin de işlemcisini soğutmak için fan kullandığını biliyoruz. Fanın fazla çalışmaması ve ses yapmaması için onu fazla yormamanız gerekecektir.

Laptop Soğutucu Satın Alın

Laptop fanınıza yardımcı olacak çok önemli bir yardımcı ekipmandır. Laptopun altında sürekli olarak çalışması fana yardımcı olacağı için soğutma işleminde fanın ses çıkarmasının önüne geçecektir. Bu şekilde bilgisayarı serin tutmayı başarabilirsiniz. Bu platform sayesinde oyun oynarken, film izlerken ya da zor bir program ile çalışma yaparken bilgisayarınızın ısınmasının önüne geçmesini sağlamış olursunuz. Bu sizin hem ses hem de ısınma sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sıcak havayı laptopun arkasından emen vakumlu fan soğutucular bulunmaktadır. Bunlardan da satın alarak kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Temiz Tutun

Donanım konusunda ses yapmayacağından emin olduktan sonra bilgisayarınızı ve fanınızın olduğu bölgeyi de fiziksel olarak temizlemeniz gerekiyor. Fanların yüksek ses çıkarmasının ve sıcaklığının artmasının en temel nedenlerinin başında toz gelmektedir. Fanlar sürekli çalıştıkları için içerisine çeşitli tozları ve döküntüleri toplamaktadır. Bundan kurtulmak için bilgisayarınızı sökmeniz ve havalandırma sistemlerinizi ve fanınızı temizlemeniz gerekiyor. Eğer garanti kapsamında bir cihaza sahipseniz bunu sizin yapmanız doğru olmayacaktır. Çünkü bu cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olacaktır. Bilginiz yoksa bu işleri belirli bir ücret karşılığında yapan kişilerden yardım almanız doğru olacaktır.

Yazılımlardan Yardım Alın

Bilgisayarların bir çoğu üçüncü bir program kullanarak fan hızınızı kontrol etmenizi sağlamaktadır. Bu yazılımlar sayesinde ses ve ısınma sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli detay fan hızının düşürülmesi laptopu ısıtmaya ve cihazın ömrünü kısaltmasına neden olacağını hatırlatmamız gerekiyor. Bu saydıklarımız arasında herhangi birisini kullanarak bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz. Eğer sorununuzu çözmekte zorluk yaşıyorsanız laptop fanını temizlemek ve değiştirmek için teknik servisinizden destek alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉