• PAYLAŞ

Leasing Nedir?

  • 20/09/2016 - 21:46
  • 0 Yorum
  • 938 görüntüleme

Leasing Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde şirketler ödemelerini kolaylaştırmak ve daha uygun fiyatlara kredi kullanmak için Leasing’i tercih etmektedirler. Birçok insan leasing’in ne olduğu ve ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bilmiyor. Bu yayında sizlere leasing hakkında detaylı bir şekilde açıklamalarda bulunacağız. Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızın içerisinde buluabilirsiniz.

Leasing Nedir?

Alacağınız ürünü finansal kiralama yöntemi ile alarak kiracı olarak kullanmanıza imkan tanıyan bir yöntemdir. Leasing veren kurum ev sahipliğini kira ödeme süreniz devam ettirdikçe koruyacaktır. Süre tamamlandıktan sonra ürünün sahip olacaksınız.

Leasing’i Kimler Kullanılabilir?

Bu finansal kiralama yöntemini neredeyse herkes kullanabilir. Ticari faaliyet gösteren tüm işletmeler. Ortaklıklar ve şahıs şirketleri bu kiralama yöntemini kullanabilir. Bu sayede şirketine ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin edebilirler.

leasing-nedir

Leasing’in Avantajları Nelerdir?

Finansal kiralama yönteminin çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları üçe ayırabiliriz. Maliyet, Süreç ve Vergisel Avantajları bulunmaktadır. Kira öder gibi alacağınız ürüne sahip olma şansı tanımaktadır. Krediyi sağlayacak firma sizin adınıza tüm işlemleri yaparak kiralama işlemini adınıza gerçekleştirecektir. Alacağınız ürünün yüzde yüz finansmanı sağlanacaktır. Normal kredilerde bu imkan bulunmamaktadır. Hızlı hareket etmek için tercih edilmelidir. İşlemler çok hızlı bir şekilde tamamlanarak hızlı faaliyet imkanı tanımaktadır. Ayrıca vergisel olarak da özellikle iş ve tarım makineleri için yüzde 1’lik bir vergiye tabi olmaktadır. Leasing kullanan kişi amortisman ayırmasını da istediği şekilde rahatça yapabilecektir.

Leasing’e Konu olan ürünler

Birçok ürün leasing kapsamına girmektedir. Fabrikalarda kullanılacak makinalar, traktörler, tüm tarım aletleri, iş makinaları, üretim ve imalat sistemleri, matbaa makinaları, hastane ekipmanları, tekstil makinaları, havalandırma sistemleri ve son olarak da ses ve görüntüleme cihazlarını kapsamasına almaktadır. Kuruluşa göre farklı ürünler de kapsama alanına girmektedir.

Leasing’i kullanacak kişinin ödeme imkanına göre kira ödemeleri düzenlenebilmektedir. Örneğin çiftçiler için yılın belli dönemlerinde ödeme şansı tanınmaktadır. Leasing’e konu olan malın kiracıya devri gerçekleşene kadar sigortalanması zorunludur. Mal kiracıya ait olmasına rağmen mülkiyet leasing’i sağlayan kuruluşa aittir. Leasing ödemeleri bittiğinde malın tüm kullanım ve mülkiyet hakkı kiracıya devredilecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉