• PAYLAŞ

Lezzetli Nargile Aroması Nasıl Yapılır

  • 21/09/2016 - 14:37
  • 1 Yorum
  • 3948 görüntüleme

Lezzetli nargile aroması nasıl yapılır ?

Nasıl yapılır sitemizde bugün ki konumuz; geçmişten günümüze tarihimizin derin sayfalarına kadar inen, Osmanlı kültürünün önemli parçalarından biri olan Nargile var..

Nargile basit bir tütün içkisinden ziyade tarihin derinliklerine kadar inen, gelenekselleşerek adeta bir kültür haline gelen, ve son zamanlarda modernizim akımlarıyla birlikte çağdaş dünyala harmanlanan kültürel bir olgudur.

Nargile geçmişte tömbeki denilen, özel olarak kurutulmuş ve ince ince doğranmış tütünlerden oluşan bir sunumla içilirken, gerek sağlığa olan zararlarının hafifletilmesi, gerekse içiminin yumuşatılması adına, günümüzde özel tütünlerle çeşitli aromaların harmanlaması ile oluşan, lezzetli ve içimi keyifli bir hale gelmiştir.

Evde veya cafede nargileye tadını veren aromanın ne kadar güzel hazırlanması, o nargilenin ne kadar lezzetli ve güzel olmasının en bariz nedenidir.

Nargile, hazırlanışı, sunumu ve kullanılan tütünü baz alınarak bir çok lezzet unsurlarının bir birini tamamlamasıyla ortaya bütünsel bir lezzet çıkmasıdır.

Yazımızın bu bölümünde lezzetli bir nargile nasıl hazırlanır onu inceleyeceğiz,

lezzetli-nargile-tutunu-nasil-hazirlanir-1

İlk olarak nargile tütünün hazırlanışına değinelim,

Nargile Tütünü, 

Nargile tütünü, içilen nargilenin güzelliğini ve kalitesini etkileyen en önemli unsurdur. Nargile tütünün hazırlanmasında yapılacak hatalar ve yanlışlar, içilen nargileden hiç bir keyif almamanıza neden olabilecektir. Piyasada bulunan bir çok nargile tütünü, gerek görünüşü, gerek kokusu ve aroması, gerekse sağlığa olan etkilerinden dolayı uzak durulmalıdır. Kaliteli tütüncüler den alacağınız güzel tütünler ile keyifli ve lezzetli bir nargile deneyimi yaşayabilirsiniz. Aldığınız tütün kesinlikle kuru olmamalı, içerisinde çöp çok fazla olmamalı ve ufak parçalar halinde olmalıdır.

Nargile Lülesinin Hazırlanışı,  

Aldığınız tütünü bir bıçak yardımıyla lülenin içerisine yerleştirmeden önce mutlaka güzelce yayın, içerisinde bulunan çöpleri mutlaka ayıklayın, büyük parçalar var ise bıçakla bu parçaları ayırın. Bıçağın ucu ile nargile tütününü karıştırarak, birbirine yapışan tütünü parçalara ayırın.

Daha sonra tütününüzü lülenin içerisine kesinlikle sıkıştırmadan, çok fazla koymadan ve baskı uygulamadan koyun. Lülenin içerisinde ne kadar tütün olduğu değil, tütünün ne kadar parçalar halinde ve ayrık durduğu önemlidir. Ne kadar çok tütün koyarsam o kadar çok nargile içerim gibi bir algı olmamalıdır.

Sıkıştırmadan koyduğunuz nargile tütününü bir kürdan vasıtasıyla, lülenin altında bulunan deliklere havanın daha rahat geçmesi için hava delikleri açın. Ardından lülenin üstünü aleminyum folyo ile başka yerden hava almayacak şekilde kapatın.

Nargile tütünü kesinlikle lülenin üzerine kapatacağınız aleminyum folyoya temas etmemelidir. Temas etmesi halinde nargileniz bir o kadar hızlı yanacak ve acımsı bir tat oluşacaktır.

Aleminyum folyonun üzerini kürdan vasıtasıyla ufak delikler açarak delin, tam ortadaki delik biraz daha büyük delinebilir. Simetrik delikler ile deldiğiniz aleminyum folyonun o delikler haricinde başka bir yerden hava almadığına emin olun.

Nargile Suyu,

Nargilenizin suyunu her içtiğinizde mutlaka değiştirin ve şişenin içerisini her defasında güzelce çalkalayın. Suyun soğuk olması, daha lezzetli bir tat almanıza neden olacaktır. Hatta suyun içerisine yaz aylarında buz da atabilirsiniz.

lezzetli-nargile-tutunu-nasil-hazirlanir-2

Nargile Kömürü,

Kömürün kalitesi, içimdeki alacağınız tadı önemli derecede etkiler. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli nargile kömürleri almaya çalışın.

 

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde güzel bir kombin ile lezzetli bir nargile hazırlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, özenle hazırlanmış bir nargile ortalama 30-45 dakika arasında içilmelidir. Bu sürenin uzaması, nargileden alacağınız lezzet ve hazzı bozacaktır.

Bol keyifler..

Click to rate this post!
[Total: 41 Average: 2.4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉